KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Czesław Lang: Związkowi potrzebne jest oczyszczenie. Winnych trzeba osądzić i ukarać

- Winnych trzeba osądzić i ukarać. Skończyć z patologiami. Związkiem nie mogą rządzić nieudacznicy - komentuje aferę w Polskim Związku Kolarskim Czesław Lang, legendarny kolarz i organizator Tour de Pologne.
Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
rywalizacja kolarzy Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy

W sobotę (25.11.) polskim kolarstwem wstrząsnął wywiad udzielony nam przez Piotra Kosmalę, członka zarządu PZKol. Wiceprezes ujawnił w nim bulwersujące fakty. Dowiadujemy się, że w związku dochodziło do zastraszania, seksu z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałtu.

- To, czego dowiedziałem się z przedstawionych mi relacji osób poszkodowanych oraz wstępnych materiałów zgromadzonych w trakcie audytu zleconego w Polskim Związku Kolarskim, przerosło moją wyobraźnię - mówi Kosmala.

Ze zleconego przez prezesa Dariusza Banaszka audytu wynika, że problemy związku nie są jedynie natury podatkowo-finansowej. Zarzuty są dużo poważniejsze, o charakterze kryminalnym.

- To dopiero wierzchołek góry lodowej. W informacjach, które osoby pokrzywdzone zdecydowały się przekazać, znalazły się również takie, które dotyczą gwałtu. Były również wątki dotyczące podawania bez wiedzy poszkodowanej w połączeniu z alkoholem środka farmaceutycznego, prawdopodobnie o nazwie Stilnox - dodaje wiceprezes PZKol.

Reakcja Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki na wywiad z Piotrem Kosmalą była natychmiastowa. "W związku z syt.w PZKol wzywam do natychmiastowej dymisji cały zarząd związku. W przeciwnym razie zgodnie z ustawą o sporcie wystąpię do Sądu Rejestrowego o zawieszenie władz i wprowadzenie kuratora" - napisał na Twitterze minister.

Z tak radykalną reakcją w pełni zgadza się legendarny polski kolarz i organizator Tour de Pologne Czesław Lang, z którym skontaktowaliśmy się z prośbą o komentarz do afery w PZKol.

- Winnych trzeba osądzić i ukarać. Zdecydowanie popieram działania ministra Witolda Bańki. Związkowi potrzebne jest gruntowne oczyszczenie, trzeba się odciąć od wszystkich patologii i wybrać nowy zarząd. Związkiem nie mogą rządzić nieudacznicy. Trzeba wybrać ludzi, którym będzie zależało na dobru polskiego kolarstwa, które przecież ma olbrzymi potencjał. Trzeba tylko to umiejętnie wykorzystać. Nie ma miejsca na personalne spory i patologie. Oczyszczenie to jedyne rozwiązanie - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Czesław Lang.

Scenariusz, o którym mówi Lang wydaje się jedynym ratunkiem dla PZKol. Alternatywnej drogi nie ma. Zarzuty są zbyt mocne, aby sprawa rozeszła się po kościach. Tym bardziej, że Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało już, że w trybie natychmiastowym skierowało sprawę do Prokuratora Krajowego.

ZOBACZ WIDEO: 9-letni Polak podbija świat skoków narciarskich. W Europie nie ma sobie równych!

Czy ministerstwo sportu powinno w PZKol-u ustanowić zarząd komisaryczny?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
 • Tomek GKS Zgłoś komentarz
  No tak, ale czemu tak póżno???? Nie wierzę że np. nasza Majka czy Pan Czesiu Lang o tym nie wiedzieli. Srodowisko jest male a nie wieze ze miedzy dziewczynami takie rzeczy sie nie rozeszly.
  Czytaj całość
  Tym bardziej ze sprawy siegaja dobrych pare lat wstecz. Wiele osob o tym musialo wiedziec.
  • kert Zgłoś komentarz
   WP to ważny temat ale ..... zastępczy . Afera to jest z tym co robi MON - wkrótce w Polsce pojawią się '' unowocześnione '' następne F - 16 . Samoloty te zdięto z wyposażenia armii USA
   Czytaj całość
   jako przestarzałe .Planuje się też kupić SUPERNOWOCZESNE /od ...... 30 lat ! /samoloty rozpoznania radioelektronicznego . to się w pale nie mieści
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×