Polski Związek Kolarski wydał oświadczenie. Nie zamierza podać się do dymisji

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy
Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy
zdjęcie autora artykułu

Polski Związek Kolarski po ostatnich doniesieniach wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że nie naruszył prawa. W związku z tym zarząd nie poda się do dymisji, na co nalega minister MSiT, Witold Bańka.

W sobotę opublikowaliśmy wywiad Marka Bobakowskiego z Piotrem Kosmalą, członkiem zarządu PZKol, który ujawnił wydarzenia, do których dochodziło w środowisku: zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt.

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka za pośrednictwem Twittera wzywał do natychmiastowej dymisji zarządu, a jeżeli tak się nie stanie, to zamierza sam zainterweniować i wystąpić do Sądu Rejestrowego o zawieszenie władz i wprowadzenie kuratora.

Z oświadczenia opublikowanego przez PZKol wynika jednak, że zarząd nie zamierza podać się do dymisji i odcina się od informacji przekazanych przez Piotra Kosmalę. Co istotne, pod poniższym pismem podpisało się czterech (Lucjusz Wasielewski, Marek Kosicki, Arkadiusz Jałowski, Dariusz Banaszek) z dziewięciu członków zarządu PZKol.

Treść oświadczenia:

W związku z apelem Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki, członkowie Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego oświadczają co następuje: 1. Zarząd Polskiego Związku Kolarskiego, w dniu 20 listopada 2017 r. podjął uchwałę o zwołaniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Delegatów na dzień 22 grudnia 2017 r. w celu wyboru Zarządu PZKol w nowym składzie osobowy, tj. odwołania i powołania Prezesa Zarządu oraz pozostałych poszczególnych jego członków. 2. Decyzja Zarządu podjęta została w celu opanowania obecnej sytuacji oraz przeciwstawienia się destabilizacji pracy władz PZKol. 3. Zarząd PZKol obecnej kadencji nie naruszył prawa, postanowień statutu ani regulaminów Zawiązku, o których mowa w art. 22 ustawy o sporcie, które mogłyby stanowić podstawę zastosowania sankcji, o której mowa w art. 23 ustawy tj. zawieszenia w czynnościach władz PZKol, 4. Członkowie Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego całkowicie i kategorycznie odcinają się od prezentowanych opinii i stawianych zarzutów przez Piotra Kosmalę w wywiadzie medialnym opublikowanym w mediach internetowych w dniu 25 listopada 2017 r. oraz zaprzeczają posiadaniu jakiejkolwiek wiedzy o faktach tam prezentowanych, stanowiącymi wyłącznie wypowiedzi byłego wiceprezesa Zarządu. 5. Członkowie Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego kategorycznie zaprzeczają, jakoby przedstawiono Zarządowi czy innemu organowi PZKol jakiekolwiek wyniki audytu czy dowody na okoliczność nieprawidłowości funkcjonowania organów PZKol obecnej kadencji. 6. Członkowie Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego oświadczają także, że Ministerstwo Sportu i Turystyki nie poinformowało PZKol ani nie przekazało żadnych materiałów, z których wynikałyby jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu Związku i jego władz obecnej ani poprzednich kadencji. 7. Członkowie Zarządu PZKol oświadczają, że w najbliższych dniach przedstawią Ministrowi Sportu i Turystyki oraz opinii publicznej szczegółowe informacje ta temat bieżącej sytuacji oraz jej przyczyn w oparciu o posiadane dokumenty i dowody.

ZOBACZ WIDEO Dublet Mauro Icardiego - zobacz skrót mecz Cagliari Calcio - Inter Mediolan [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Źródło artykułu: