"Wzywam do natychmiastowej dymisji cały zarząd"! Reakcja ministra Bańki ws. afery w PZKol

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Piotr Kucza / Witold Bańka, minister Sportu i Turystyki
Newspix / Piotr Kucza / Witold Bańka, minister Sportu i Turystyki
zdjęcie autora artykułu

Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka, wezwał zarząd PZKol do ustąpienia. W przeciwnym razie zawiesi zarząd i wprowadzi kuratora. Jest to pokłosie afery ujawnionej przez Piotra Kosmalę w rozmowie z WP SportoweFakty.

W tym artykule dowiesz się o:

- W związku z syt. w PZKol wzywam do natychmiastowej dymisji cały zarząd związku. W przeciwnym razie zgodnie z ustawą o sporcie wystąpię do Sądu Rejestrowego o zawieszenie władz i wprowadzenie kuratora - napisał na Twitterze Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

To reakcja na ujawnienie afery w Polskim Związku Kolarskim. W rozmowie z dziennikarzem WP SportoweFakty Markiem Bobakowskim były prezes związku, Piotr Kosmala, zdradził że audyt przeprowadzony w PZKol wykazał przypadki seksu z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałtu oraz zastraszania poszkodowanych.

W specjalnym oświadczeniu opublikowanym na Twitterze MSiT potwierdziło, że otrzymało od przedstawicieli firmy realizującej audyt informacje, świadczące o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby pełniące w PZKol ważne funkcje. Sprawa została przekazana do Prokuratora Krajowego. Wstrzymano też ze skutkiem natychmiastowym finansowanie związku kolarskiego.

- Informacje, które zostały przedstawione prawnikom, mówią jednak o łamaniu prawa. Dlatego nie mogę milczeć. Z tych relacji jasno wynika, że dochodziło do czynności seksualnych z podopiecznymi, w tym z nieletnimi. (...) To dopiero wierzchołek góry lodowej. W informacjach, które osoby pokrzywdzone zdecydowały się przekazać, znalazły się również takie, które dotyczą gwałtu. Były również wątki dotyczące podawania bez wiedzy poszkodowanej w połączeniu z alkoholem środka farmaceutycznego, prawdopodobnie o nazwie Stilnox - zdradził w wywiadzie dla WP SportoweFakty Kosmala.

ZOBACZ WIDEO Gollob planował start w Rajdzie Dakar. "Miałem pomysł na następne 10 lat funkcjonowania w sporcie"

Źródło artykułu: