Tour de France 2018: Omar Fraile wygrał 14. etap. 18 minut straty lidera

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Yoan Valat / Na zdjęciu: Omar Fraile
PAP / Yoan Valat / Na zdjęciu: Omar Fraile

Omar Fraile wygrał czternasty etap 105. edycji wyścigu Tour de France. Geraint Thomas stracił do zwycięzcy 18 minut i 9 sekund, ale pozostał liderem klasyfikacji generalnej.

Na trasie 188-kilometrowego etapu z Saint-Paul-Trois-Chateaux do Mende były cztery górskie premie: dwie drugiej kategorii, jedna trzeciej oraz jedna z czwartą kat. W ucieczce dnia jechało 32 zawodników, w tym Maciej Bodnar, Peter Sagan, Julian Alaphilippe, pięciu kolarzy zespołu Direct Energie, czterech z Cofidisu oraz trzech z BMC.

Uciekinierzy nie byli zagrożeniem dla kolarzy z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Najwyżej sklasyfikowany z tego 32-osobowego grona był Damiano Caruso. Włoch po trzynastu etapach zajmował w klasyfikacji generalnej 25. lokatę i tracił 39 minut do lidera Gerainta Thomasa. Na czele peletonu jechali zawodnicy zespołu Sky.

Premię czwartej kategorii wygrał lider klasyfikacji górskiej - Alaphilippe. Z kolei na lotnym finiszu najlepszy okazał się Sagan. Na podjeździe Col de la Croix de Berthel (9,1 km długości, 5,3 procent średniego nachylenia) jako pierwszy zaatakował Gorka Izagirre. Na zjeździe, do mistrza Hiszpanii dołączyli Tom Slagter oraz Jasper Stuyven. Ostatni z wymienionych na 20 km przed końcem prowadził samotnie. Belg jako pierwszy rozpoczął ostatni podjazd dnia (Cote de la Croix Neuve, 3 km długości, 10,2 procent średniego nachylenia), z którego szczytu do mety pozostawało 1500 metrów.

Stuyven nie zdołał utrzymać prowadzenia. Dwa kilometry przed metą wyprzedzili go Omar Fraile i Alaphilippe. Etap wygrał Hiszpan z zespołu Astana. Alaphilippe i Stuyven finiszowali sześć sekund później.

Bodnara sklasyfikowano na 28. miejscu. Z czołowych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej najlepiej spisał się Primoz Roglic. Słoweniec był 29. ze stratą 18 minut i sekundy do triumfatora. Osiem sekund po nim etap ukończyli Christopher Froome, Tom Dumoulin oraz Thomas.

115.Maciej BodnarPolskaBora-Hansgrohe+1:59:34
Czy Geraint Thomas będzie liderem klasyfikacji generalnej po niedzielnym etapie?