Tour de France 2018: Rafał Majka najlepszy na górskiej premii 1. kategorii i ósmy na 15. etapie

Rafał Majka zajął ósme miejsce na piętnastym etapie 105. edycji wyścigu Tour de France 2018. Zwyciężył Magnus Cort Nielsen.

Piotr Ziemka
Rafał Majka Materiały prasowe / Fot. Bora Hansgrohe / Na zdjęciu: Rafał Majka
Na liczącym 181,5 kilometra etapie z Millau do Carcassonne były trzy kategoryzowane podjazdy. Na ostatnim z nich (Pic de Nore, 1205 metrów nad poziomem morza, 12,3 km długości, 6,3 procent średniego nachylenia) - 50 km przed metą - zaatakował Rafał Majka.

Zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France z lat 2014 i 2016 szybko wyprzedził Juliena Bernarda i Fabiena Grelliera (zajęli dwie czołowe pozycje na lotnym finiszu). Polak wygrał górską premię, z której szczytu do mety pozostawało 41 kilometrów. 26 sekund do brązowego medalisty igrzysk olimpijskich 2016 tracili wówczas Magnus Cort Nielsen (Astana) i Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Na zjeździe, do Duńczyka i Holendra dołączyli ich koledzy klubowi Michael Valgren (Astana) i Toms Skujins (Trek), a także Jon Izagirre, Domenico Pozzovivo (obaj Bahrain Merida) i Calmejane (Direct Energie), który najszybciej pojawił się na premii drugiej kategorii (Col de Sie, 64. kilometr trasy). Tych siedmiu zawodników doścignęło Majkę na płaskim terenie, kiedy do końca pozostawało 14 kilometrów.

Majka i Calmejane byli w trudniejszej sytuacji niż zawodnicy zespołów Astana, Trek-Segafredo i Bahrain Merida, którzy mieli po dwóch kolarzy w czołówce. 5 kilometrów przed metą skutecznie odjechali Izagirre, Nielsen i Mollema. Jako pierwszy metę minął Nielsen. Majka ukończył rywalizację 34 sekundy po zwycięzcy i został sklasyfikowany na ósmym miejscu. Trzykrotnego triumfatora etapów wyścigu Tour de France uznano za najbardziej aktywnego kolarza dnia. Na następnym etapie Polak pojedzie więc z czerwonym numerem startowym.

Pierwsza z trzech premii na niedzielnym odcinku znajdowała się już na dziewiątym kilometrze (Cote de Luzencon). Dwie czołowe pozycje zajęli dwaj najlepsi zawodnicy klasyfikacji górskiej: jadący w białej koszulce w czerwone grochy Julian Alaphilippe (1. miejsce) oraz Warren Barguil.

W ucieczce dnia jechało 29 zawodników, w tym trzech z grupy Bora-Hansgrohe: Majka, Paweł Poljański i Peter Sagan. Poljański był na mecie piętnasty.

Tak jak w sobotę w licznej ucieczce znaleźli się zawodnicy, którzy nie byli poważnym zagrożeniem dla kolarzy z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Najwyżej sklasyfikowany Greg van Avermaet po czternastu etapach miał stratę 29 minut do lidera wyścigu Gerainta Thomasa. Peleton z Michałem Kwiatkowskim i innymi kolarzami zespołu Sky na czele ukończył etap 13 minut i 11 sekund po Nielsenie.

Na czołowych trzynastu pozycjach klasyfikacji generalnej nie nastąpiły zmiany w porównaniu do stanu po sobotnim odcinku. Majka awansował z 25. pozycji na 21.

Szesnasty etap 105. edycji wyścigu Tour de France odbędzie się we wtorek. Na poniedziałek zaplanowano dzień przerwy.

123. Maciej Bodnar Polska Bora-Hansgrohe +2:09:59

Czy Rafał Majka będzie w czołowej trójce etapu wyścigu Tour de France w 2018 roku?