Vuelta a Espana 2018: Michał Kwiatkowski drugi w jeździe indywidualnej na czas!

Jazda indywidualna na czas o długości ośmiu kilometrów ze startem i metą w Maladze rozpoczęła 73. edycję wyścigu Vuelta a Espana. Drugie miejsce zajął Michał Kwiatkowski!

Piotr Ziemka
Michał Kwiatkowski Materiały prasowe / Fot. Team Sky/Russ Ellis / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
Na pierwszym punkcie pomiarowym, po przejechaniu czterech kilometrów i sześciuset metrów Michał Kwiatkowski uzyskał czas 5 minut i 33 sekundy. Polak z grupy Sky objął wówczas przodownictwo. Zmienił na czele długo prowadzącego Australijczyka Alexandra Edmondsona (Mitchelton-Scott). Na mecie Polak miał 9 minut, 45 sekund i 64 setne. Zwycięzca wyścigu Tour de Pologne 2018 został liderem z wynikiem o 11 sekund lepszym od Portugalczyka Nelsona Oliveiry (Movistar).

Poza Kwiatkowskim w gronie faworytów do triumfu w jeździe indywidualnej na czas rozpoczynającej 73. edycję Vuelta a Espana byli wymieniani Victor Campenaerts i Rohan Dennis. Dwukrotny mistrz Europy seniorów początkowo miał nie uczestniczyć w tym wyścigu. W składzie grupy Lotto Soudal zastąpił Tomasza Marczyńskiego. Belgowi zmierzono 9:46.25 - do Kwiatkowskiego stracił więc mniej niż sekundę.

Dennis po przejechaniu 4,6 km wyprzedzał Polaka o pięć sekund. Na drugiej części "czasówki" Australijczyk z zespołu BMC zachował przodownictwo. Zwyciężył z przewagą sześciu sekund nad drugim w klasyfikacji Kwiatkowskim.

Dennis wygrał jazdę indywidualną na czas rozpoczynającą trzytygodniowy tour również w 2015 roku. Wtedy triumfował podczas Tour de France. W sezonie 2018 spisał się najlepiej w tej specjalności podczas Giro d'Italia. W Maladze odniósł trzecie zwycięstwo w wielkim tourze.

Na 41. pozycji w gronie 176 kolarzy został sklasyfikowany Rafał Majka. W niedzielę odbędzie się etap liczący 163,5 kilometra na trasie Marbella - Caminito del Rey.