Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Środowisko kolarskie chce pomóc Szurkowskiemu. "Byłem mocno wstrząśnięty"

Informacja o wypadku Ryszarda Szurkowskiego zszokowała środowisko kolarskie. Jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy przechodzi rehabilitację po dramacie, jaki rozegrał się podczas wyścigu dla amatorów.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Ryszard Szurkowski cały czas chętnie wsiadał na rower Newspix / Tomasz Jastrzębowski/Foto Olimpik / Ryszard Szurkowski cały czas chętnie wsiadał na rower.
- Nie wierzyłem, że to może być prawdą. Nie spałem całą noc, bo ciągle o tym myślałem. Byłem mocno wstrząśnięty. Ta wiadomość, na życzenie Ryszarda, nie była upubliczniana, ale przyszedł czas, że trzeba było w końcu podać ją do opinii publicznej - przyznał w rozmowie z WP SportoweFakty dwukrotny mistrz świata w kolarstwie Lech Piasecki, który o wypadku Ryszarda Szurkowskiego wiedział już wcześniej.

10 czerwca 2018 roku Szurkowski wystartował w amatorskim wyścigu w Koeln. Kilka kilometrów przed metą brał udział w kraksie, po której musiał przejść operację twarzy i dwie operacje kręgosłupa (więcej TUTAJ). Do tej pory siedzi na wózku i walczy o powrót do zdrowia. Był to wyjazd prywatny, dlatego dwukrotny wicemistrz olimpijski nie chciał nagłaśniać sprawy. Dopiero po prawie pół roku, gdy okazało się, że kosztowna rehabilitacja będzie trwała miesiącami, opowiedział o zdarzeniu Kamilowi Wolnickiemu z "Przeglądu Sportowego" oraz Krzysztofowi Wyrzykowskiemu z "Rzeczpospolitej".

W pomyślne zakończenie rehabilitacji wierzy Piasecki. - Ryszard jest człowiekiem, który zawsze osiągał cel w swoim życiu. Myślę, że tym kolejnym celem jest to, żeby stanąć na nogi i być może wsiąść na rower. Trzymamy kciuki za niego i wierzę, że ma tak silny organizm, że da sobie radę z tą rehabilitacją - dodał zwycięzca Wyścigu Pokoju.

Zbiórką pieniędzy zajmuje się "Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990". Środowisko kolarskie zamierza działać także w inny sposób. Pomoc zapowiedział mistrz Polski i zwycięzca Tour de Pologne, Cezary Zamana, który o wypadku dowiedział się w poniedziałkowy wieczór.

Jego firma, Zamana Group, ma już wstępne plany dotyczące pomocy. Chcą zrobić specjalną akcję na złotą kartę, która upoważnia do występów we wszystkich imprezach rowerowych organizowanych przez firmę. Pojawiła się też koncepcja stworzenia specjalnego numeru startowego z wizerunkiem Szurkowskiego. Jeśli tylko sam zainteresowany zgodzi się na takie rozwiązanie.

- Jak to mówią kolarze, jedna rodzina w takich sytuacjach. W tej chwili jest to sprawa bardzo delikatna. Środowisko na pewno odpowie na ten apel, ale musimy to zrobić z głową - zaznaczył Zamana w rozmowie z WP SportoweFakty.

Szurkowski jest jednym z najwybitniejszych polskich sportowców. W swojej karierze dwukrotnie sięgnął po srebro na igrzyskach olimpijskich. Był również czterokrotnym medalistą mistrzostw świata (3 złota) i dwunastokrotnym mistrzem Polski.

Każdy z nas może pomóc temu wybitnemu kolarzowi. Zbiórką pieniędzy potrzebnych na rehabilitację (lekarze mówią o powrocie do zdrowia) zajmuje się "Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990". Wpłat można dokonywać na konto:

09 1240 1747 1111 0000 1845 5759
W dane przelewu należy wpisać dane odbiorcy:
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 189,
60-594 Poznań,
a w tytule: "Ryszard Szurkowski - rehabilitacja".

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (8)
 • Jan Gajewski Zgłoś komentarz
  Jak to w końcu jest ma Rysiek ubezpieczenie czy go nie ma. Taki wielki zawodnik zarabiał krocie a dziś okazuje się że król jest nagi, nie ma kasy. Dlaczego apel skierowany jest do
  Czytaj całość
  kibiców , gdzie jest Ministerstwo Sportu. Za Ryśka Parulskiego działała fundacja gloria victisRysiek zasłużył żeby dziś był leczony w najlepszych szpitalach.
  • Mario1963 Zgłoś komentarz
   Panowie seniorzy Gollob,Szurkowski itp.kryzys wieku średniego jest i trzeba go zaakceptować.Nigdy już nie będziemy mieli po 21 lat i takie wypadki to niestety szczyt głupoty osoby która mu
   Czytaj całość
   ulega...Są sciezki rowerowe, parkingi i drogi leśne. Tam jest bezpiecznie i tam na pewno nie ucierpielibyście tak.....Kariera się w któryms momencie konczy....
   • Oczek75 Zgłoś komentarz
    Proponuje zorganizować charytatywny amatorski wyścig kolarski i zbiórkę pieniędzy dla Pana Ryszarda.
    • Alfer 2015 Zgłoś komentarz
     Uważam, że konieczne jest: 1) poinformowanie jak najszerszego kręgu osób zainteresowanych pomocą naszemu legendarnemu(do dziś mojemu idolowi!)sportowcowi. 2) Uruchomienie nr SMS z
     Czytaj całość
     którego dochód byłby przeznaczony na leczenie i rehabilitację. Nie wykluczając wpłat na konto uważam jednak , że masowa akcja SMS-owa w znacznie krótszym czasie przyniesie większe efekty finansowe. Tu widzę pole do popisu dla wszystkich mediów: stacji telewizyjnych i radiowych, prasy i internetu. Jak nigdy można wreszcie zrobić coś wspólnie, bez oglądania się na sympatie czy animozje. Sądzę że w tym przypadku wsparcie organów państwa spotka się z aprobatą i zrozumieniem. Ryszard Szurkowski wygrywał i zdobywał medale dla Polski i Polaków. Za te piękne wzruszenia, wielkie sportowe emocje, za rzadko dziś spotykaną wolę walki i ambicję czuję się Jego dłużnikiem. Dla mnie, to RYSZARD SZURKOWSKI jest i pozostanie Najwybitniejszym Sportowcem Polski XX wieku. ŻYCZĘ POWROTU DO ZDROWIA, BO WIEM ŻE WOLI WALKI NIE ZABRAKNIE !
     • Krzysztof Romanow Zgłoś komentarz
      mimo życzeń ZDROWIA co na pewno jest miłe to polecam tez taka formę 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759 W dane przelewu należy wpisać dane odbiorcy: ul. Jana Henryka Dąbrowskiego
      Czytaj całość
      189, 60-594 Poznań, a w tytule: "Ryszard Szurkowski - rehabilitacja". ZROBIONE Polecam i DZIEKUJE.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×