WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ryszard Szurkowski miał wypadek. Jest sparaliżowany, walczy o powrót do życia

Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego sportu, Ryszard Szurkowski, przeszedł już kilka operacji, w tym jedną trwającą siedem godzin. Dramat rozegrał się w Niemczech podczas wyścigu dla amatorów.
Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Newspix / Damian Burzykowski / Ryszard Szurkowski - po zakończeniu czynnej kariery - nadal sporo jeździł na rowerze. Amatorsko

10 czerwca 2018 roku Ryszard Szurkowski wystartował w wyścigu w Koeln. Miał do przejechania 126 kilometrów, jak wielu amatorów, którzy jak on stanęli na starcie "Rund um Koeln", aby przeżyć fajną przygodę. Towarzyszyli mu koledzy-kolarze, z "Szurkowski Team". Spotykali się właśnie podczas takich imprez. Z jednej strony, aby wsiąść na rower i udowodnić sobie, że jeszcze nie zardzewieli, z drugiej, aby porozmawiać, powspominać...

- To było kilka kilometrów przed metą. Szeroka ulica i niesamowite tempo. Około 40 km/h. Zbliżaliśmy się do wysepki. Większość kolarzy jechała prawą stroną, ale dwóch przede mną chciało prawdopodobnie ominąć wysepkę z lewej. Szczepili się kierownicami i w ułamku sekundy leżeli obydwaj. Kraksa. Niby nic specjalnego, ale nie miałem szans. Fiknąłem nad kierownicą uderzając twarzą w asfalt. Najpierw wpadło na mnie dwóch kolarzy, a potem kilkunastu, a może i kilkudziesięciu. Słyszałem szczęk rowerów, krzyk i sygnał karetki - opowiedział Szurkowski Kamilowi Wolnickiemu z "Przeglądu Sportowego" oraz Krzysztofowi Wyrzykowskiemu z "Rzeczpospolitej".

Wypadek okazał się bardzo poważny. W ciągu tygodnia były mistrz świata w kolarstwie oraz medalista olimpijski przeszedł aż trzy operacje. W Niemczech. Dwie kręgosłupa i jedną twarzy. Ta dotycząca twarzy trwała aż siedem godzin i była bardzo skomplikowana. Szurkowski opowiada, że po wypadku jego "oczy jakby wisiały na sznurkach". Lekarze włożyli w twarz tytanowe płytki. Były prezes PZKol do teraz - a minęło już przecież pięć miesięcy - odczuwa skutki wypadku. 

O wiele gorzej wygląda sytuacja z kręgosłupem. Szurkowski ma czterokończynowe porażenie. Co to znaczy? Przez wiele tygodni nie ruszał kończynami ("przez dwa miesiące niczym nie ruszałem" - mówi). Teraz - jak sam opowiada - trochę już rusza rękoma. Nogi? Na razie zaczęły reagować palce u stóp. Nic więcej. Siedzi na wózku. 

Szurkowski nie chciał nagłośniać sprawy, bo to był wyjazd prywatny i stwierdził, że sam musi ponieść konsekwencje. Kiedy jednak się okazało, że rehabilitacja będzie trwała miesiącami, a jej koszt przekracza możliwości finansowe naszego byłego mistrza, dał się namówić na nagłośnienie sprawy. 

Każdy z nas może pomóc temu wybitnemu kolarzowi. Zbiórką pieniędzy potrzebnych na rehabilitację (lekarze mówią o powrocie do zdrowia) zajmuje się "Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990". Wpłat można dokonywać na konto:

09 1240 1747 1111 0000 1845 5759

W dane przelewu należy wpisać dane odbiorcy:
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 189,
60-594 Poznań,
a w tytule: "Ryszard Szurkowski - rehabilitacja".

ZOBACZ WIDEO: Fajdek o mały włos nie zabił trenera. "Gdyby nie wstał, skończyłoby się zgonem"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Przegląd Sportowy / Rzeczpospolita

Komentarze (30):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Mir Maj 0
  dziś widziałem jak odwiedził pana rs doktor lubicz-bedzie dobrze-tylko więcej nie wsiadać na rower-co ja też czynię po 55-ce-bo to wehikuł 2 kołowy jak motor -raczej w tym wieku tylko dla samobójców-nawet na dawcę organów już się nie nadajemy
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • veliciraptor 0
  Jako amator dałbyś radę rywalizować w wyścigu kolarskim z Panem Szurkowskim? Nie masz wyobraźni, taktu i z kim chciałbyś walczyć!
  Rafal Rafal no to tak, udział 70ciolatka w zawodach amatorskich to gruby nietakt
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • veliciraptor 0
  Nie jestem z Takim komentatorem jak Piotr Śliwiński na TY! Masz jeszcze parę lat do przeżycia, aby dorównać mądrości i rozwagi... wiedzy własnej i nabytej! I zastosuj wobec siebie drugą formę własnej wypowiedzi... czytając i komentując innych dokładnie co w temacie!
  Piotr Śliwiński Co ty wiesz ignorancie. Szurkowski nigdy nie był zawodowcem po pierwsze. Reszty szkoda komentować.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (27)
Pokaż więcej komentarzy (30)
Pokaż więcej komentarzy (30)
Pokaż więcej komentarzy (30)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×