Dookoła Katalonii: Davide Formolo wygrał 7. etap. Miguel Lopez zwycięzcą wyścigu, Rafał Majka siódmy

Davide Formolo wygrał siódmy, ostatni etap 99. edycji kolarskiego wyścigu Dookoła Katalonii (Volta Ciclista a Catalunya). Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Miguel Angel Lopez. Na siódmej pozycji sklasyfikowano Rafała Majkę.

Piotr Ziemka
Miguel Angel Lopez (z prawej) PAP/EPA / TONI ALBIR / Na zdjęciu: Miguel Angel Lopez (z prawej)
Siódmego, ostatniego dnia rywalizacji w 99. wyścigu Dookoła Katalonii kolarze przejechali 143 kilometry. Start i metę tego etapu umiejscowiono w Barcelonie. Premię trzeciej kategorii wygrał lider klasyfikacji górskiej Thomas De Gendt. Zwycięzcą pierwszego lotnego finiszu został Nowozelandczyk Patrick Bevin z CCC Team. Z kolei na następnej premii sprinterskiej triumfował Alexis Gougeard. Wszyscy ci zawodnicy znaleźli się w składzie 11-osobowej ucieczki. W tym gronie jechał również Davide Formolo. Kiedy do zakończenia pozostawało 45 kilometrów, Włoch z ekipy Bora-Hansgrohe zaatakował. Do mety dojechał samotnie, jako pierwszy.

51 sekund później niż Formolo ukończył etap Enric Mas Nicolau. Trzeci finiszował triumfator piątkowego etapu - Maximilian Schachmann.

40 kilometrów przed metą w kraksie ucierpiało kilkunastu kolarzy, w tym Łukasz Owsian i Simon Geschke z grupy CCC. Obaj musieli wycofać się z wyścigu.

Z peletonu atakował między innymi Adam Yates, który po sobotnim etapie tracił 14 sekund do prowadzącego w klasyfikacji generalnej po czwartym dniu zmagań - Miguela Angela Lopeza. Kolarz grupy Mitchelton-Scott przez kilkanaście kilometrów miał przewagę większą niż 14 sekund nad Kolumbijczykiem i był wirtualnym liderem, ale Lopez zdołał go doścignąć. Zajął trzynastą lokatę. Jedenasty finiszował natomiast Rafał Majka. Kolarze z miejsc od czwartego do czternastego ukończyli niedzielny etap 55 sekund po zwycięzcy.

Majka awansował w klasyfikacji generalnej z dziewiątego miejsca po sobotniej rywalizacji na siódme.

32. Patrick Bevin Nowa Zelandia CCC +20:31

Czy Miguel Angel Lopez będzie w czołowej trójce klasyfikacji końcowej wyścigu Giro d'Italia w 2019 roku?