Route du Sud: Marczyński drugi na mecie, Niemiec wciąż liderem

Francuz Christophe Riblon (Ag2r) wygrał przed Tomaszem Marczyńskim (Miche) trzeci etap wyścigu Route du Sud we Francji. Przed niedzielnym finałem liderem pozostaje Przemysław Niemiec (również Miche).

Krzysztof Straszak

28-letni Riblon, który piąty sezon ściga się wśród zawodowców we francuskiej ekipie Ag2r, w ubiegłym roku został wicemistrzem świata w torowym wyścigu punktowym. Poprzednie zwycięstwo na szosie odniósł przed dwoma laty w Tour de la Somme (klasa 2). Od tego czasu przejechał swój pierwszy Tour de France.

Francuz nie walczy jednak o triumf w klasyfikacji generalnej, gdzie Niemiec, piątkowy zwycięzca z Pierrefitte Nestalas, dzięki czwartej pozycji w sobotę ma już prawie 2 min. przewagi nad Włochem Giampaolo Caruso (Flaminia) i ponad 2 min. nad Francuzem Yannickiem Talabardonem (Besson).

Krakowianin Marczyński, mistrz Polski sprzed dwóch lat, odniósł największy sukces od drugiej pozycji w ubiegłorocznej edycji wyścigu Clásica de Alcobendas y Villalba. W sobotę w Route du Sud wygrał najtrudniej oznaczoną premię górską na Port de Balès, 22 km przed metą, gdzie czwarty był Niemiec.

Trzeci z Polaków we włoskiej ekipie Miche, Krzysztof Szczawiński, stracił w Luchon prawie 25 min. i jest 82. w klasyfikacji generalnej.