Kolarstwo. Paryż - Nicea 2020: Maximilian Schachmann zwycięzcą wyścigu, Nairo Quintana wygrał 7. etap

Maximilian Schachmann wygrał 78. edycję wyścigu Paryż - Nicea. Zwycięzcą siódmego, ostatniego etapu został Nairo Quintana.

Piotr Ziemka
Maximilian Schachmann Getty Images / Marc Gonzalez Aloma / Na zdjęciu: Maximilian Schachmann
Siódmego dnia rywalizacji w 78. edycji wyścigu Paryż-Nicea rozegrano etap o długości 166 kilometrów. Start nastąpił w Nicei, a metę umiejscowiono w Valdeblore La Colmiane. W pierwszej ucieczce jechali: Julian Alaphilippe (Deceuninck Quick-Step), Alberto Bettiol (EF Education First), Nicolas Edet (Cofidis), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), a także Aurelien Paret-Peintre (AG2R La Mondiale).

Po piątkowym etapie, Edet prowadził w klasyfikacji górskiej ze zdobyczą 29 punktów. W sobotę powiększył dorobek o 24 "oczka" za wygrane górskie premie na podjazdach: Col de Vence (pierwsza kategoria), Col de la Sigale (druga kategoria) i Cote de Saint-Antonin (2. kat.).

Podział wśród uciekinierów nastąpił 16 kilometrów przed metą. Najdłużej na czele utrzymywał się De Gendt. Znany z samotnych, zwycięskich ucieczek Belg tym razem nie pozostał jednak na czele do finiszu. Gdy do końca pozostawały trzy kilometry, 33-letniego kolarza jako pierwszy wyprzedził Nairo Quintana. Kolumbijczyk, który od sezonu 2020 jest zawodnikiem zespołu Arkea Samsic, triumfował z przewagą 46 sekund nad drugim Tiesjem Benootem.

Na szóstej pozycji został sklasyfikowany zwycięzca klasyfikacji generalnej - Maximilian Schachmann. Mistrz Niemiec jako jedyny podczas tego wyścigu jeździł w żółtej koszulce lidera. Prowadzenie w "generalce" objął już w niedzielę, gdy wygrał pierwszy etap.

De Gendt w sobotę zajął ostatecznie siedemnastą lokatę.

6. Nairo Quintana +1:30

Czy Maximilian Schachmann wygra etap wielkiego, trzytygodniowego touru w 2020 roku?