Qinghai: Trzech Polaków wysiada

Słoweniec Jure Kocjan w koszulce reprezentacji narodowej wygrał w piątek siódmy etap wyścigu Dookoła Jeziora Qinghai (poza kategorią) w Chinach. Lider pokazał swoją moc w górach. Trzech Polaków nie dojechało do mety.

Krzysztof Straszak

To drugi etapowy triumf Kocjana w tegorocznej edycji wyścigu, a trzeci w ogóle. Odcinek do Menyuan był najdłuższy i najbardziej wymagający, bo zawierał premie górskie pierwszej i poza kategorią.

W dwunastoosobowej czołówce, która uzyskała ponad cztery minut przewagi nad kolejną grupą byli wszyscy zawodnicy walczący o klasyfikację generalną. Drugi finiszował Kazach Dmitrij Fofonow, a trzeci Chorwat Radoslav Rogina (Loborika).

Najlepszy na najtrudniejszym wzniesieniu dnia, 40 km przed metą, był lider wyścigu Kazach Andriej Mizurow (Petrochemical Tabriz), który utrzymuje w klasyfikacji generalnej minutę przewagi nad Słoweńcem Mitją Mahoriciem i trzy sekundy więcej nad Roginą.

Najszybciej z Polaków dotarli na metę w pierwszej grupie Adrian Honkisz (19.) i Paweł Cieślik (34.). Trudów podjazdu nie wytrzymało trzech z ośmiu rodaków biorących udział w wyścigu: Mariusz Witecki, Piotr Osiński oraz Adam Wadecki, jedyny, w barwach Utensilnord, Polak w Qinghai poza kadrą narodową.

W sobotę kolejny, z 20-kilometrowym podjazdem, szczyt poza kategorią, z którego następuje 30 km zjazdu na metę w Huzhu.