Jaki początek, taki koniec. Rywalizacja o Kryształową Kulę do ostatnich metrów

Przed ostatnim konkursem sezonu Jarl Magnus Riiber prowadził w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2021/2022 z przewagą jedynie punktu nad Johannesem Lamparterem.

PZ
Jarl Magnus Riiber PAP/EPA / Na zdjęciu: Jarl Magnus Riiber
W serii skoków narciarskich w Schonach, Jarl Magnus Riiber uzyskał drugi wynik, a Johannes Lamparter miał trzeci rezultat. Na starcie biegu różnica między nimi wynosiła 28 sekund. Indywidualny mistrz świata juniorów i seniorów z 2021 roku zmniejszył stratę, ale triumfatorem z zapasem czterech sekund i przewagą 21 punktów w klasyfikacji końcowej został Norweg.

Riiber po raz czwarty z rzędu zdobył Kryształową Kulę. To dla niego 49. wygrany indywidualny konkurs Pucharu Świata. Tym samym doszło do zmiany na szczycie zestawienia wszech czasów. Dotychczasowym rekordzistą z dorobkiem 48 zwycięstw był Hannu Manninen.

Jaki początek, taki koniec - Riiber wygrał, a Lamparter minął metę drugi w inauguracyjnych, przedostatnich i ostatnich zawodach tego sezonu.

Lamparter uczestniczył we wszystkich dwudziestu indywidualnych konkursach Pucharu Świata 2021/2022, podczas gdy jego największy rywal opuścił styczniowe zmagania w Val di Fiemme i Klingenthal. Po igrzyskach olimpijskich 2022 do zdobycia dla jednego zawodnika było 500 punktów - tyle właśnie uzyskał 24-letni Norweg - zwyciężył po dwa razy w Oslo i Schonach, a także raz w Lahti. Austriak prowadził w klasyfikacji generalnej jeszcze w poprzednią niedzielę - po rywalizacji w Oslo znajdował się na czele z dorobkiem o 19 punktów większym od drugiego kombinatora.

Riiber zakończył sezon zwycięstwem w Schonach również 17 marca 2019 roku.

Dwa punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2021/2022 zdobył Szczepan Kupczak, który 27 listopada finiszował jako 29. Polak ostatni występ w PŚ zaliczył 16 stycznia. Po igrzyskach olimpijskich 2022 startował w Pucharze Kontynentalnym w Lahti, gdzie został sklasyfikowany na trzynastym i dwunastym miejscu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zimowa wyprawa żony skoczka. I to nie byle jaka!
Czy polski kombinator zdobędzie punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2022/2023?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×