Nadludzki wyczyn. Nikola Jokić zachwycił

Nikola Jokić, dwukrotny zwycięzca nagrody MVP, wciąż zachwyca. Serb kapitalnie spisał się w niedzielnym meczu przeciwko Charlotte Hornets.

Patryk Pankowiak
Nikola Jokić (z piłką) PAP/EPA / CAROLINE BREHMAN / Na zdjęciu: Nikola Jokić (z piłką)
Lider Denver Nuggets w 40 minut, które spędził na parkiecie, zapisał przy swoim nazwisku 40 punktów, rekordowe w karierze 27 zbiórek oraz 10 asyst.

Nikola Jokić 20 piłek zebrał już do przerwy. To jego piąte triple-double w tym sezonie, a 81. w karierze. Serb trafił 13 na 26 oddanych rzutów z pola oraz 12 na 17 wolnych. Drużyna z Kolorado, prowadzona przez genialnego podkoszowego, pokonała w niedzielę Charlotte Hornets 119:115.

Goście byli bliscy odrobienia strat w czwartej kwarcie, którą wygrali 35:25, ale Jokić trafił dwa wolne na 13 sekundy przed końcem spotkania, ustalając jego wynik. To 18. sukces Nuggets w sezonie, a już dziewiąty na własnym parkiecie w dwunastym dotychczasowym występie.

- W czwartej kwarcie nie graliśmy w obronie, zostaliśmy zdominowani. Dobrze, że mimo wszystko daliśmy radę wygrać - mówił w rozmowie z mediami Jokić. - Rywale pudłowali, a ja byłem po prostu w dobrych miejscach na parkiecie i zbierałem piłki. Dodatkowo zanotowałem sporo zbiórek po swoich niecelnych rzutach - dodawał skromnie o swoim występie Serb.

Orlando Magic znów pozytywnie zaskoczyli, drugi raz z rzędu pokonując faworyzowanych Boston Celtics. Dokonali tego tym razem w hali TD Garden (95:92). Gospodarze byli osłabieni brakiem Jaysona Tatuma, który opuścił mecz ze względu na sprawy osobiste, ale triumf zespołu z Florydy i tak trzeba rozpatrywać w kategorii sporej niespodzianki.

Wybrany z pierwszym numerem w drafcie 2022 Paolo Banchero rzucił 31 punktów. Celtics fatalnie rzucali, trafili tylko 31 na 89 prób z pola, w tym 12 na 47 rzutów za trzy. Popełnili też 16 strat. Bostończykom na nic zdało się 25 "oczek" Jaylena Browna. Celtics opuszczali parkiet na tarczy po raz dziewiąty w sezonie, Magic odnieśli natomiast już szóste zwycięstwo z rzędu.

Stephen Curry jest kontuzjowany i opuści co najmniej dwa tygodnie, ale jego Golden State Warriors w niedzielę poradzili sobie świetnie. Aktualni mistrzowie NBA pokonali na wyjeździe Toronto Raptors 126:110, notując dopiero trzeci triumf na obcym terenie (3-14).

Zabłysnął Jordan Poole, który rzucił rekordowe dla siebie w karierze 43 punkty. - Każdy z nas w tej sytuacji musi wznieść się na wyżyny - mówił Poole o braku Curry'ego. - Zrobiliśmy to dzisiaj, każdy dał od siebie coś ekstra - zaznaczał rzucający obrońca Warriors.

Nie do zatrzymania w niedzielę był też duet Kyrie Irving - Kevin Durant. Rozgrywający rzucił 38 punktów, KD miał 43 "oczka", a nowojorczycy po zaciętym meczu pokonali Detroit Pistons 124:121, notując 19. triumf w kampanii 2022/2023.