Los Angeles, Orlando i Utah blisko awansu do kolejnej rundy

Kolejne dwie drużyny są bliskie awansu do następnej rundy rozgrywek play off. Orlando Magic wygrało na wyjeździe z Toronto Raptors i prowadziło już 3:1, podczas gdy Los Angeles Lakers w stosunku 3:0 zwycięża Denver Nuggets. W barwach Magików Marcin Gortat rozegrał 10 minut, lecz nie zdobył tym razem żadnych punktów.

Jacek Konsek

Po trzech kwartach Orlando przegrywało 73:76 trener Stan Van Gundy najwięcej pretensji miał do swojego rozgrywającego – Jameer Nelsona. Po krótkiej rozmowie pomiędzy oboma dżentelmenami playmaker z Florydy wziął się do roboty i zdobył 12 ze swoich 19 punktów w ostatniej części gry. – Bycie rozgrywającym to bardzo ciężka robota. Musisz wiedzieć kiedy grać wspólnie z kolegami a kiedy oddawać rzuty. To najtrudniejsza pozycja w lidze a on spisał się w czwartej kwarcie wyśmienicie – chwalił Nelsona trener Orlando. Na miarę swoich możliwości spisał się także Rashard Lewis, który zakończył zawody z 27 punktami, 13 zbiórkami i 5 asystami na koncie. To właśnie Lewis wraz z Nelsonem i Bogansem trafili aż 9 trójek, co staje się powoli znakiem firmowym ekipy Magic. W zespole gospodarzy rewelacyjnie spisał się Chris Bosh – 39 punktów i 15 zbiórek, jednak w kluczowych momentach czwartej kwarty zabrakło mu wsparcia swoich kolegów. Warto również odnotować występ Marcina Gortata. Nasz rodak spędził na parkiecie nieco ponad 10 minut i zaliczył w tym czasie zbiórkę, 2 straty i 2 faule. To już trzeci mecz Gortata w obecnych play off – za każdym razem przebywał na parkiecie więcej minut niż w poprzednim spotkaniu.

- Memo uratował mi tyłek. Muszę mu coś dać. Może kupię mu auto albo coś innego – żartował po meczu Deron Williams, który był bardzo wdzięczny swojemu tureckiemu koledze. Wszystko za sprawą dwóch przestrzelonych rzutów wolnych w ostatnich sekundach. Mehmet Okur rzucił się po drugiej niecelnej próbie na piłkę niczym Dennis Rodman i został sfaulowany. Tym razem oba rzuty znalazły drogę do kosza i Utah mogła cieszyć się z 3 wygranej nad Houston. Po raz kolejny w zespole Rakiet zawiódł Tracy McGrady. Mimo rewelacyjnych statystyk lider Houston uzbierał ledwo 4 punkty w decydującej czwartej kwarcie. Jego obowiązki na swoje barki wzięli Rafer Alston i Shane Battier, lecz ostatecznie to Jazzmani odnieśli 3 zwycięstwo. Co ciekawe to podopieczni Ricka Adelmana wygrali 3 kwarty, jednak druga odsłona padła zdecydowanym łupem koszykarzy z Salt Lake City (25:15). Kolejny mecz w Houston, we wtorek.

Do małej niespodzianki doszło tymczasem w Atlancie, gdzie miejscowe Jastrzębie wygrały pierwszy mecz w play off od 9 lat! Bohaterem miejscowej publiczności (komplet widzów – 19725) był nie kto inny jak Josh Smith – autor kilku efektownych wsadów a przede wszystkim najlepszy strzelec Hawks z 27 punktami. Dzielnie wspierał go Joe Johnson, zdobywca 23 „oczek”, w tym aż 5 trójek. Podopieczni Mike’a Woodsona podeszli do meczu bez żadnego respektu dla rywala, który w sezonie zasadniczym wygrał aż o 29 spotkań więcej od Atlanty. Młodzi i bezkompromisowi gracze z Georgii objęli prowadzenie na dobre w trzeciej kwarcie, wygranej 28:18. W ekipie gości brylował Kevin Garnett – 32 punkty i 10 zbiórek. 4 mecz ponownie w Phillips Arena, tym razem w poniedziałek.