7. kolejka Ligi Adriatyckiej: Olimpija w czołówce, najlepszy mecz Kikowskiego

W Lidze Adriatyckiej bez większych zmian w czołówce tabeli. Prowadzą dwie ekipy z Zagrzebia, a tuż za nimi Olimpija Lublana z Pawłem Kikowskim w składzie. W sobotę Polak rozegrał swój najlepszy mecz w sezonie i zdobył dziewięć punktów.

Jacek Konsek

W środku tygodnia Cibona wygrała swój pierwszy mecz w elitarnej Eurolidze, a w sobotę po raz siódmy z rzędu schodziła z parkietu w glorii zwycięzcy w ramach rozgrywek Ligi Adriatyckiej. Mistrz Chorwacji nie pozostawił żadnych złudzeń Bosni Sarajewo, wygrywając na wyjeździe 80:55. Kluczowa dla losów spotkania okazała się inauguracyjna kwarta, w której podopieczni Velimira Perasovicia triumfowali aż 26:10. Warto podkreślić kapitalną skuteczność Cibony, która tego dnia wynosiła niemalże 61. proc! 14 punktów dla zwycięzców uzbierał Marin Rozic. Dzięki tej wygranej stołeczny zespół wciąż znajduje się na samym szczycie rozgrywek i jest jedyną niepokonaną ekipą na Bałkanach.

Tuż za plecami Cibony, czai się drugi klub z Zagrzebia. Mrówki po wyrównanej pierwszej połowie, wrzuciły piąty bieg i nie dały szans innej ekipie ze stolicy Chorwacji, Cedevicie. Trzecia odsłona wygrana 29:18 przesądziła o losach meczu, a najlepszym zawodnikiem na parkiecie był doświadczony Damir Mulaomerovic, autor 25 punktów i sześciu asyst. Zwycięstwo gospodarzy jest tym cenniejsze, że zostało odniesione bez Nikoli Prkacina, który na jednym z treningów doznał kontuzji. KK Zagrzeb plasuje się na wysokiej, drugiej lokacie, ale na prawdziwy test przyjdzie im jeszcze poczekać. W następny weekend Chorwaci zmierzą się z samym Partizanem Belgrad.

Wysoko w tabeli plasuje się także Olimpija Lublana z Pawłem Kikowskim w składzie. Mistrz Słowenii uporał się we własnej hali z Radnickim Kragujevac, a nasz rodak rozegrał najlepszy mecz w tym sezonie. Co prawda na parkiecie spędził tylko sześć minut, ale w tym czasie zdobył aż dziewięć punktów, wszystkie rzutami zza linii 6,25m. Dorobek byłego gracza Kotwicy Kołobrzeg mógł być jeszcze bardziej okazały, ale w końcówce pierwszej kwarty przestrzelił dwa rzuty wolne. Kikowski w bieżących rozgrywkach bardzo mało czasu spędza na parkiecie, ale dał się już poznać jako specjalista od rzutów z dystansu. Na 11 prób w rzutach trzypunktowych trafił aż siedem razy.

Niezwykle ważne punkty zainkasował na trudnym terenie Partizan Belgrad. Obrońca tytułu potykał się w stolicy Czarnogóry z Buducnostem Podgorica, gdzie każdemu rywalowi jest niezwykle ciężko o zdobycz punktową. Gospodarze jeszcze w 34. minucie prowadzili 54:49 i zanosiło się na ich zwycięstwo. Końcówka to popis "czarno-białych" prowadzonych przez Lestera McCalebba, autora 21 punktów, pięciu przechwytów i czterech asyst. Dzięki tej wygranej Partizan podskoczył w tabeli i małymi kroczkami zbliża się w kierunku czołówki rozgrywek.

Graczem kolejki wybrany został Filip Videnov z Crveny Zvezdy Belgrad. Bułgarski snajper zapisał na swoim koncie 31 punktów przy znakomitej, prawie 92. proc. skuteczności, 5/5 za 2, 5/6 za 3 i 4/4 za 1! Do swojego dorobku dorzucił jeszcze osiem zbiórek i cztery asysty. Jego Czerwona Gwiazda po serii fatalnych meczów w końcu sięgnęła po dwa punkty, zwyciężając przed własną publicznością KK Siroki Brijeg.