Dokończenie 6. kolejki ACB: Ignerski wygrywa derbowe spotkanie

W czwartek rozegrano zaległy mecz 6. kolejki ACB z udziałem drużyny Michała Ignerskiego, Lagun Aro Gipuzkoa. Po ostatnim gwizdku derbowego starcia Kraju Basków z Bizkaią Basket Bilbao Polak mógł się uśmiechnąć - jego zespół wygrał po dramatycznej końcówce, a on sam został jednym z bohaterem, zdobywając 17 oczek.

Michał Fałkowski

Przed rozpoczęciem meczu obie drużyny ustawiły się do wspólnego zdjęcia i każdy z zawodników dzierżył w rękach kartonik z literą. W ten sposób utworzony został napis "Euskaraz bizi", czyli "Baskijski żyje", nawiązujący do starań tego regionu o wywalczenie autonomii i odseparowania z Hiszpanią. Wszak zarówno Lagun Aro Gipuzkoa, jak i Bizkaia Basket Bilbao są drużynami z Kraju Basków.

W momencie gdy sędziowie podrzucili piłkę do góry po raz pierwszy, sentymenty i wspólny cel zeszły na dalszy plan. Szybko kontrolę na parkiecie przejęli goście i wyszli na prowadzenie 12:7, lecz równie szybko ją stracili. W szeregach gospodarzy wyróżniał się Michał Ignerski, który po kilku minutach pierwszej kwarty miał już na swoim koncie sześć punktów, dwie zbiórki i przechwyt zakończony efektownym wsadem.

Podopieczni Pablo Laso utrzymywali cztero- lub sześciopunktową przewagę nad rywalem, po pierwszych dziesięciu minutach prowadząc 28:24, a do przerwy 45:40. Poza Ignerskim nieźle spisywał się Antwain Barbour oraz Andy Panko (22 oczka i sześć zbiórek), zaś w szeregach gości jak zwykle grę drużyny napędzał doświadczony Alex Mumbru (20 punktów i także sześć zbiórek). Mozolnie budowany korzystny rezultat mógł jednak zostać zniweczony przez chwilę gapiostwa w czwartej kwarcie. Kolejne trójki Paco Vazqueza (ogółem pięć i 15 punktów) sprawiły, że Bizkaia doszła gospodarzy na dwie minuty przed końcem i na tablicy wyników pojawił się rezultat 76:76. Wówczas jednak ponownie dał znać o sobie świetny tego dnia duet Ignerski-Panko, który celnymi rzutami wolnymi doprowadził do piątej wygranej Lagun Aro w tym sezonie.

Ignerski przebywał na parkiecie przez 29 minut i w tym czasie uzbierał 17 oczek, trafiając 3 z 5 rzutów za dwa, 2 z 6 za trzy i 5 z 7 z linii osobistych. Ponadto miał pięć zbiórek i dwa przechwyty oraz dwie asysty, co ogółem złożyło się na wynik 20 oczek w klasyfikacji evaluation. Ze średnią 13,3 punktu Polak jest trzecim strzelcem zespołu.

Zaległy mecz 6. kolejki ACB:

Lagun Aro Gipuzkoa - Bizkaia Basket Bilbao 84:78 (28:24, 17:16, 18:18, 21:20)
(Panko 22 (1x3, 6 zb.), Ignerski 17 (2x3, 5 zb.), Barbour 12 (1x3, 4 as.), Doblas 12, Miralles 10 - Mumbru 20 (1x3, 6 zb.), Vazquez 15 (5x3), Banić 10)

Tabela ACB po 10. kolejkach:

1. Real Madryt 10-0 1.000 805-681 +124
2. Regal FC Barcelona 9-1 0.900 792-638 +154
3. Power Electronics Walencja 8-2 0.800 780-724 +56
4. Caja Laboral Baskonia 7-3 0.700 798-746 +52
5. Cajasol Sewilla 6-4 0.600 719-697 +22
6. DKV Joventut Badalona 6-4 0.600 719-747 -28
7. Lagun Aro Gipuzkoa 5-5 0.500 664-679 -9
8. Suzuki Manresa 5-5 0.500 689-729 -40
9. Gran Canaria 2014 4-6 0.400 736-725 +11
10. Estudiantes Madryt 4-6 0.400 757-777 -20
11. CB Granada 4-6 0.400 762-793 -31
12. Ayuda de Accion Fuenlabrada 4-6 0.400 732-776 -44
13. Meridiano Alicante 4-6 0.400 743-762 -19
14. Unicaja Malaga 3-7 0.300 726-724 +2