NBA: 3 dogrywki w Houston, Lakers 3000, Nowitzki 20000 i 16 minut Gortata

Sporo działo się za Oceanem. Prawdziwy dreszczowiec zaserwowali Rockets i Timberwolves. Houston wygrało po trzech dogrywkach. Historyczny mecz w Dallas, gdzie zostały przekroczone dwie bariery.

Łukasz Brylski

DeJuan Blair i Richard Jefferson byli bohaterami San Antonio Spurs w Oklahoma City. Pierwsze, który debiutuje w NBA zaliczył 28 punktów i 21 zbiórek, natomiast drugi trafił w końcówce dogrywki na wagę zwycięstwa.

- Mieliśmy sporo szczęścia. Czasami dostaje się prezent od losu - mówił Tony Parker. Odniósł się on do akcji, która dała zwycięstwo jego drużynie. Najpierw Manu Ginobili zanurkował po piłkę. Trafiła ona do George'a Hilla, który następnie podaniem obsłużył Jeffersona. Zawodnik San Antonio Spurs na 9,1 sekundy przed końcem dogrywki zdobył punkty.

W odpowiedzi próbował trafić Russell Westbrook, ale jego próba była nieskuteczna.

- Nie zagraliśmy źle. Realizowaliśmy założenia, walczyliśmy z rywalami. Wiecie co? Oni rzucili więcej punktów od nas - skonstatował najlepszy wśród gospodarzy Kevin Durant.

Orlando Magic z Marcinem Gortatem w składzie przegrali w Denver. Przerwali tym samym serię dwóch spotkań bez porażki. Nie pomogły wysiłki Matta Barnesa, który zaliczył 28 punktów i zebrał 9 piłek. Niestety nie mógł liczyć na wsparcie kolegów z drużyny.

Kluczowa była trzecia kwarta, którą Nuggets wygrali 35-19. Dzięki temu przed ostatnią odsłoną prowadzili różnicą trzynastu oczek. Po meczu zrobiło się na początku kolejnej ćwiartki. Podopieczni George'a Karla trafiali jak natchnieni. Carmelo Anthony i Arron Afflalo nie mylili się z dystansu. Miejscowi rzucili 12 punktów z rzędu i nie stracili żadnego. Orlando próbowało się podnieść, po trójce J.J. Redicka strata zrobiło się 63-72. Gospodarze odpowiedzieli i pozbawili Magic nadziei na zwycięstwo.

Gortat zagrał 16 minut. Rzucił dwa punkty (1/2 z gry), zaliczył 2 zbiórki. Miał także stratę i faul.

Na brak emocji nie mogli narzekać kibice w Houston. Ich Rockets po trzech dogrywkach uporali się z Minnesota Timberwolves. Tak długie spotkanie sprzyjało biciu rekordów. Aaron Brooks rzucił 43 punkty, co jest najlepszym wynikiem w jego karierze. Chuck Hayes zbierając 17 piłek ustanowił najlepszy wynik osobisty. Po drugiej stronie Al Jefferson rzucił 26 oczek i miał 26 zbiórek. To drugie osiągnięcie jest rekordem drużyny.

Wracając do spotkania... Przez jego większość inicjatywa należała do Rakiet. Na 2,4 sekundy przed końcem 1 z 2 osobistych wykorzystał Carl Landry i miejscowi prowadzili 89-86. Timberwolves odpowiedzieli! Zza połowy boiska trafił Corey Brewer.

Rockets dopiero w trzeciej dogrywce poradzili sobie z rywalami. Rzucili pięć punktów z rzędu i uciekli na 115-109. T-Wolves zbliżyli się jeszcze na dwa oczka, ale koszykarze z Houston nie dali sobie wydrzeć wygranej.

Problemy z plecami praktycznie przez całe spotkanie ograniczały Kobe Bryanta. W decydującym momencie lider Los Angeles Lakers nie zawiódł. Przy stanie remisowym po 95 na 28 sekund przed końcem przełamał wynik. Mavericks mieli jeszcze sporo czasu, aby odwrócić losy meczu, ale ich próby były nieskuteczne. Gospodarze uciekali się do fauli, ale Jeziorowcy byli prawie bezbłędni w tym elemencie gry i wywieźli z Dallas wygraną.

Dirk Nowitzki rzucił 30 oczek i stał się piątym graczem w historii NBA spoza USA, który przekroczył granicę 20 tysięcy zdobytych oczek.

Natomiast koszykarze z Los Angeles odnieśli zwycięstwo numer trzy tysiące w historii swoich występów w lidze.

Atlanta Hawks - Washington Wizards 94-82 (17-13, 28-20, 21-29, 28-20)

(Johnson 24, Crawford 22, Williams 16 (8zb) - Jamison 25 (19zb), Foye 18 (8as),Butler 15 (11zb))

Indiana Pacers - Phoenix Suns 122-114 (24-35, 28-33, 39-23, 31-23)

(Granger 33 (8zb), Dunleavy 30, Hibbert 14 (8zb), Watson 14 (9as) - Stoudemire 21, Nash 20 (9as), Hill 14)

Philadelphia 76ers - New York Knicks 92-93 (26-30, 22-17, 20-21, 24-25)

(Iverson 16, Carney 13, Dalembert 12 (21zb) - Lee 24 (9zb), Harrington 17 (7zb), Chandler 18)

New Jersey Nets - Boston Celtics 87-111 (22-38, 13-33, 29-19, 23-21)

(Jianlian 19, Lopez 18 (10zb), Harris 15 (6as) - Pierce 24, Allen 15, Davis 13)

New Orleans Hornets - Los Angeles Clippers 108-94 (28-25, 22-23, 28-22, 30-24)

(Okafor 21 (7zb), Stojaković 20, Paul 15 (15as) - Davis 19 (6as), Skinner 14, Thornton 12 (7zb))

Oklahoma City Thunder - San Antonio Spurs 109-109 OT (18-35, 33-28, 26-13, 22-23, d. 9-10)

(Durant 35, Westbrook 25 (13as), Green 16 (10zb) - Blair 28 (21zb), Parker 28 (8as), Hill 16)

Dallas Mavericks - Los Angeles Lakers 95-100 (24-27, 21-22, 26-27, 24-24)

(Nowitzki 30 (16zb), Howard 18, Kidd 11 (11as, 7zb) - Bynum 22 (11zb), Odom 18 (14zb), Artest 16 (11zb)

Houston Rockets - Minnesota Timberwolves 120-114 3OT (30-13, 23-31, 16-17, 20-28, d. 9-9, 7-7, 9-15)

(Brooks 43, Ariza 19 (7as, 7zb), Landry 16 (7zb) - Jefferson 26 (26zb), Gomes 18 (8zb), Ellington 17)

Denver Nuggets - Orlando Magic 115-97 (25-25, 25-28, 35-19, 30-25)

(Anthony 27 (7zb), Billups 24, Smith 17 - Barnes 28 (9zb), Redick 13, Pietrus 12)

Portland Trail Blazers - Milwaukee Bucks 120-108 (31-16, 35-30, 31-25, 23-37)

(Roy 22, Aldridge 21 (7zb, 6as), Miller 19 (6as) - Ilyasova 24, Meeks 21, Ridnour 12 (8as), Bell 12, Jennings 12 (7as))

Golden State Warriors - Miami Heat 102-115 (23-22, 21-30, 32-28, 26-25)

(Maggette 25, Morrow 24, Ellis 17 (6as) - Wade 35 (9as, 7zb), O'Neal 24 (7zb), Beasley 19)