Final Four EuroCup: Bizkaia Bilbao trzecia

Bizkaia Bilbao Basket pokonała w meczu o trzecie miejsce Final Four EuroCup ekipę Panelliniosu 76:67. Grecy prowadzili w pierwszej połowie, ale stracili koncentrację po przerwie, przez co staną poza podium.

Jacek Seklecki

Mecz o trzecie miejsce, w którym zmierzyły się przegrani z sobotnich półfinałów, Bizkaia Bilbao Basket i Panellinios Ateny od prowadzenia 10:7 rozpoczęła ekipa z Grecji. Od piątej minuty sześć punktów z rzędu zdobyli jednak koszykarze Bizkai i było już 13:10 dla tej drużyny. Pierwszą kwartę Hiszpanie wygrali 17:15, jednak gdyby nie Ian Vougioukas, który zdobył siedem punktów dla Panelliniosu i był bardzo aktywny pod atakowaną tablicą przewaga ta była by większa.

Panellinios na początku drugich dziesięciu minut przegrywał już 15:22, ale w końcu złapał wiatr w żagle i od tego momentu zdobył 11 punktów z rzędu (w tym dwa celne rzuty za trzy Joshuy Davisa) i prowadził 26:22. To nie był jednak koniec szarży Greków. Przed końcem pierwszej połowy drużyna trenera Iliasa Zourosa dorzuciła jeszcze kilkanaście punktów i wygrywała już 36:29.

Po wznowieniu nic nie zapowiadało dobrej gry Bizkai, ponieważ przegrywała już 35:44. Hiszpanie potrzebowali jednak tylko dwóch minut, aby odrobić straty i doprowadzić do remisu 44:44. Marco Banić i spółka wrócili do gry i jeszcze przed końcem trzeciej kwarty wyszli na prowadzenie 58:54. Chorwacki skrzydłowy, który był najlepszym zawodnikiem EuroCup w rundzie zasadniczej poderwał swoją drużynę do gry, rzucając w tej części meczu siedem punktów.

Grecki zespół, który w drugiej połowie stracił przewagę w tym spotkaniu, głowił się, żeby odzyskać prowadzenie, ale Bizkaia dzielnie się broniła. Kiedy na dwie minuty efektownym wsadem popisał się Jerome Moisko, a jego zespół wygrywał 69:63 było wiadomym, że trzecie miejsce zdobędzie właśnie Bizkaia Bilbao Basket. Ostatecznie baskijski zespół zwyciężył 76:67.

- Zawsze lepiej zakończyć zmagania na trzeciej pozycji, aniżeli na czwartym miejscu. Nie graliśmy dobrze w półfinale i dlatego chcieliśmy pokazać, że jesteśmy dobrym zespołem, wygrywając mecz o trzecie miejsce - tłumaczył skrzydłowy Bizkai, Alex Mumbru.

Bizkaia Bilbao Basket - Panellinios 76:67 (17:15, 18:24, 23:15, 18:13)

Bizkaia Bilbao: Mumbru 16, Banic 15, Warren 12, Seibutis 10, Blums 9, Moiso 6, Vazquez 3, Hervelle 3, Salgado 2, Markota 0.

Panellinios: Vougioukas 17, Blakney 11, Papamakarios 8, David 6, Xanthopoulos 5, Charalampidis 5, Kalaitzis 5, Smith 3, Owens 2, Petroulas 2, Kolokas 2, Ostojic 1.

FINAŁ: Alba Berlin - Power Electronic Walencja / niedziela 18.04.2010, godz. 21:00