Polska po raz drugi ograła wicemistrzów Europy

Sporą niespodzianką było zwycięstwo reprezentacji Polski do lat 17 nad Litwą w pierwszym meczu sparingowym tych drużyn. Ale jeszcze większą było ogranie wicemistrzów Starego Kontynentu po raz drugi. Podopieczni Jerzego Szambelana ponownie zagrali bardzo skutecznie w ataku i wygrali 94:81. Potwierdzili w ten sposób, że przed zbliżającymi się wielkimi krokami mistrzostwami Świata w niemieckim Hamburgu, są w wysokiej dyspozycji.

Patryk Kurkowski

Koszykarze dowodzeni przez Jerzego Szambelana już przed rokiem zaprezentowali się z dobrej strony. Wtedy to udało im się nawet ograć w fazie grupowej mistrzostw Europy do lat 16 Litwinów, ale koniec końców to gospodarze tamtej imprezy wylądowali na wyższym miejscu. Biało-czerwoni i tak odnieśli wielki sukces, zajmując znakomitą - sensacyjną - czwartą lokatę.

Niedawno Polska zmierzyła się z Litwą w spotkaniu sparingowym w Szczecinku i zwyciężyła wówczas 101:76!

Ku zdziwieniu wszystkich udało się znokautować niezwykle utalentowaną i odnoszącą wielkie sukcesy młodzież z Litwy po raz drugi. Podopieczni Szambelana grali znakomicie i już po dwudziestu minutach prowadzili 58:37. W drugiej połowie rywale nieco zmniejszyli rozmiary - i tak bardzo dotkliwej - porażki.

Najskuteczniejszymi zawodnikami w naszym zespole byli Tomasz Gielo i Mateusz Ponitka, którzy zdobyli po 19 punktów. Sekundował im Przemysław Karnowski, autor 12 "oczek".

Już niebawem, bo na początku lipca biało-czerwoni wezmą udział w mistrzostwach Świata do lat 17, do którego awans wywalczyli dzięki wysokiej pozycji na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy.

Kadrowicze znaleźli się w grupie B, gdzie ich rywalami będą Australia, Niemcy, Kanada, Korea i najsilniejsza ze wszystkich Hiszpania (mistrzowie Europy sprzed roku).

Polska - Litwa 94:81 (29:21, 29:16, 17:20, 19:24)

Polska: Gielo 19, Ponitka 19, Karnowski 16, Matczak 12, Michalak 7, Szymkiewicz 6, Kowalczyk 6, Bonarek 5, Niedźwiedzki 4, Grochowski 2.