ME U-20 koszykarek: Polki z drugą wygraną!

Podopieczne Jacka Winnickiego odniosły drugą wygraną na turnieju o Mistrzostwo Europy. Tym razem Polki w pokonanym polu pozostawiły rywalki z Bułgarii wygrywając różnicą 10 punktów. Tym samym biało-czerwone po dwóch meczach na łotewskim turnieju mogą się pochwalić bilansem dwóch zwycięstw i żadnej porażki.

Krzysztof Kaczmarczyk

Dwa mecz i dwie wygrane - takie było założenie przed Mistrzostwami Europy U-20 polskich koszykarek i założenie to udało się zrealizować. Trzeba jednak przyznać, że rywalizacja w drugim dniu turnieju przeciwko reprezentantkom Bułgarii nie należało do łatwych.

Już pierwsza kwarta pokazała, że będzie to wyrównane widowisko. W niej aż pięciokrotnie na tablicy wyników pojawiał się remis, a kwarta skończyła się wynikiem 12:12. Gdy w 13 minucie zza łuku trafiła Pamela Decheva Bułgarki objęły prowadzenie 17:14. Wtedy jednak drgnęła gra młodych Polek, które zanotowały run 9:0, a po pierwszej połowie prowadziły 23:19.

Gdy po zmianie stron zza linii 6,25 trafiła Justyna Maruszczak, a przewaga biało-czerwonych wzrosła do 9 oczek wydawało się, że podopieczne trenera Winnickiego pójdą za ciosem podobnie, jak miało to miejsce dzień wcześniej w meczu przeciwko Holenderkom. Bułgarki nie poddały się jednak i po trzech kwartach było tylko 35:30.

W ostatniej ćwiartce nerwowo zrobiło się na 4 minuty przed końcową syreną, kiedy to na tablicy wyników było 40:38 na korzyść Polek. Wtedy jednak nasze rodaczki przeprowadziły chyba kluczową dla losów meczu akcję, którą trójką wykończyła Olivia Tomiałowicz. Gdy po chwili 5 punktów dodała Paulina Antczak, a do końca zostało 100 sekund jasne stało się, że Polki odniosą drugą wygraną na łotewskim turnieju.

Po 13 punktów na swoim koncie zapisały Tomiałowicz oraz Małgorzata Misiuk. Ta druga dodała jeszcze do swojego dorobku punktowego 11 zbiórek kompletując tym samym double-double.

W ostatnim swoim grupowym meczu Polki zagrają z broniącymi tytułu zawodniczkami z Francji.

Wyniki:

Grupa A

Polska - Bułgaria 50:40 (12:12, 11:7, 12:11, 15:10)

Polska: Małgorzata Misiuk 13 (11 zb), Olivia Tomiałowicz 13, Claudia Sosnowska 8, Paulina Antczak 7, Justyna Maruszczak 6, Magdalena Kaczmarska 2, Magdalena Romanek 1, Milena Krzyżaniak 0, Martyna Cebulska 0, Barbara Skowronek 0, Joanna Markiewicz 0

Francja - Holandia 83:52 (22:11, 22:11, 17:19, 22:11)

Tabela grupy A

Poz Drużyna M PKT W P +/-
1 Francja 2 4 2 0 156:103
2 Polska 2 4 2 0 122:97
3 Bułgaria 2 2 0 2 91:123
4 Holandia 2 2 0 2 109:155

Grupa B Szwecja - Ukraina 58:89 (11:25, 9:21, 17:25, 21:18) Rosja - Łotwa 73:68 (22:17, 15:0, 18:23, 4:19, 14:9 d.)

Tabela grupy B

1 Rosja 2 4 2 0 152:142
2 Łotwa 2 3 1 1 155:114
3 Ukraina 2 3 1 1 163:137
4 Szwecja 2 2 0 2 99:176

Grupa C Serbia - Włochy 80:60 (15:24, 20:16, 20:7, 25:13) Hiszpania - Niemcy 79:43 (19:8, 29:13, 19:6, 12:16) Tabela grupy C

1 Hiszpania 2 4 2 0 153:93
2 Serbia 2 4 2 0 160:123
3 Niemcy 2 2 0 2 106:159
4 Włochy 2 2 0 2 110:154

Grupa D Turcja - Białoruś 75:61 (23:8, 17:20, 20:14, 15:19) Litwa - Rumunia 77:36 (22:10, 18:6, 17:9, 20:11) Tabela grupy D

1 Turcja 2 4 2 0 144:114
2 Litwa 2 4 2 0 151:92
3 Białoruś 2 2 0 2 117:149
4 Rumunia 2 2 0 2 89:146