ME U-20 koszykarek: Mistrzynie dały lekcję Polkom

Aktualne mistrzynie Europy nie pozostawiły żadnych złudzeń biało-czerwonym. Podopieczne Jacka Winnickiego starały się walczyć, ale to udawało się jedynie w pierwszej połowie meczu. W drugiej Trójkolorowe zanotowały serię 43 punktów zdobytych z rzędu. W czwartej kwarcie meczu dopiero na 16 sekund przed końcem udało się zdobyć jedyne punkty w tej części meczu.

Krzysztof Kaczmarczyk

W pojedynku niepokonanych dotychczas drużyn w grupie A polskie koszykarki doznały srogiej lekcji basketu od Francuzek, które na Łotwie bronią tytułu wywalczonego przed rokiem w Gdyni.

Trójkolorowe bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie i już w pierwszej kwarcie prowadziły 17:6 po trójce Margaux Okou Zouzouo. W drugiej kwarcie polskie zawodniczki toczyły wyrównany bój, a na przerwę do szatni schodziły przy dziewięciopunktowym prowadzeniu rywalek.

Po przerwie zaczął się jednak dramat Polek, a koncert Francuzek. W 3 minucie trzeciej kwarty punkty zdobyła Barbara Skowronek, a tablica wyników pokazywała rezultat 37:29 na korzyść naszych rywalek. W tym momencie zaczęła się seria, o której podopieczne Jacka Winnickiego będą chciały jak najszybciej zapomnieć. Polki nie potrafiły zdobyć bowiem punktów przez kolejnych 17 minut, a rywalki w tym czasie zdobyły ich aż 43! Na 16 sekund przed końcem meczu punkty zdobyła Magdalena Romanek i były to jedyne punkty zdobyte w czwartej kwarcie meczu.

W polskiej ekipie najlepiej wypadła Małgorzata Misiuk, której w statystykach zapisano 6 punktów i 13 zbiórek.

Pierwszą fazę biało-czerwone zakończyły zatem z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki. Do drugiego etapu weszły natomiast z wygraną nad Holenderkami oraz przegraną z Francuzkami.

Z "polskiej" grupy oprócz naszej reprezentacji oraz Francuzek do kolejnego etapu przeszły Holenderki, które w decydującym meczu pewnie pokonały Bułgarki. Do kolejnego etapu drużyny wchodzą z zaliczeniem meczy z pierwszej fazy turnieju.

Wyniki:

Grupa A

Bułgaria - Holandia 32:63 (5:23, 9:9, 12:15, 6:16)

Polska - Francja 31:80 (9:19, 16:15, 4:22, 2:24)

Polska: Małgorzata Misiuk 6 (13 zb), Olivia Tomiałowicz 5, Joanna Markiewicz 5, Claudia Sosnowska 4, Barbara Skowronek 4, Magdalena Kaczmarska 3, Magdalena Romanek 2, Martyna Cebulska 2, Paulina Antczak 0, Justyna Maruszczak 0, Milena Krzyżaniak 0, Anna Jagódka 0

Tabela grupy A

Poz Drużyna M PKT W P +/-
1 Francja 3 6 3 0 236:134
2 Polska 3 5 2 1 153:177
3 Holandia 3 4 1 2 172:187
4 Bułgaria 3 3 0 3 123:186

Grupa B Szwecja - Rosja 71:61 (17:9, 14:20, 15:17, 25:15) Ukraina - Łotwa 61:90 (12:23, 16:23, 18:26, 15:18)

Tabela grupy B

1 Rosja 3 5 2 1 223:213
2 Łotwa 3 5 2 1 245:175
3 Ukraina 3 4 1 2 224:227
4 Szwecja 3 4 1 2 170:237

Grupa C Włochy - Niemcy 49:35 (8:7, 12:12, 12:11, 17:5) Serbia - Hiszpania 67:75 (22:21, 14:19, 17:14, 14:21) Tabela grupy C

1 Hiszpania 3 6 3 0 228:160
2 Serbia 3 5 2 1 227:198
3 Włochy 3 4 1 2 159:189
4 Niemcy 3 3 0 3 141:208

Grupa D Białoruś - Rumunia 89:63 (23:20, 27:19, 18:12, 21:12) Turcja - Litwa 64:62 (14:8, 11:25, 16:15, 23:14) Tabela grupy D

1 Turcja 3 6 3 0 206:176
2 Litwa 3 5 2 1 213:156
3 Białoruś 3 4 1 2 206:212
4 Rumunia 3 3 0 3 152:235