ME U-20: Polacy pokonali Belgię

Reprezentacja Polski U-20 bez żadnych problemów wygrała swoją grupę podczas Mistrzostw europy Dywizji B. W drugiej rundzie tego turnieju pierwszym przeciwnikiem naszej kadry była Belgia, którą Polacy pokonali 84:72.

Jacek Seklecki
Reprezentacja Polski U-20, która w cuglach wygrała swoją grupę podczas Mistrzostw Europy rozpoczęła swoje zmagania w drugiej rundzie. Kadra trenera Roberta Jakubiaka w pierwszym meczu tej fazy zmierzyła się z reprezentacją Belgii. Oba zespoły rozpoczęły dobrze. Po pięciu minutach gry na tablicy wyników widniał remis 10:10. Po stronie Polaków tradycyjnie świetnie grał lider naszej kadry, Piotr Pamuła i Aleksander Czyż. Rzucający Polonii 2011 Warszawa mecz rozpoczął celną trójką, a później znów raz za razem dziurawił kosz rywali. To właśnie dzięki niemu Polacy szybko odskoczyli rywalowi. Od stanu 10:10 zdobyli dziesięć kolejnych punktów, tracąc tylko dwa i prowadzili już 20:12. Belgowie jednak nie popuszczali. W kilka kolejnych akcji doprowadzili niemal do remisu i na początku drugiej kwarty przegrywali tylko 19:20. Pamuła i spółka ponownie zdobyli jednak osiem punktów przewagi, Belgowie, a jakże, tę stratę także odrobili i na dwie i pół minuty przed końcem pierwszej połowy znów remisowali z Polską 32:32. Trzymanie się blisko niepokonanej do tej pory drużyny Polski dodało Belgom animuszu i wraz z początkiem drugiej połowy ruszyli do ataku. To sprawiło, że już na początku trzeciej kwarty ekipa z Beneluksu wyszła na prowadzenie 40:39, które stopniowo zaczęła zwiększać. W 24 minucie gry nasi rywale prowadzili już 47:41. Sygnał do odrabiania strat dał oczywiście nie kto inny, jak Pamuła. Po czterech jego punktach, a także celnych rzutach Krzysztofa Sulimy Biało-Czerwoni wyszli na prowadzenie 51:50. Jak się później okazało prowadzenia tego nasi koszykarze nie oddali już do samego końca. Przez całą czwartą kwartę zaliczka ekipy trenera Jakubiaka rosła, by w pewnym momencie osiągnąć 13 punktów. Ostatecznie Polska wygrała z Belgią 84:72 i wciąż jest niepokonana na tym turnieju. 23 punkty dla naszej drużyny zdobył Piotr Pamuła, który zapisał na swoim koncie także trzy asysty i cztery zbiórki. 20 punktów i 12 zbiórek miał natomiast Tomasz Wojecichowski.
Polska - Belgia 84:72 (20:17, 16:16, 24:22, 24:17)
Polska: Piotr Pamuła 23, Jakub Wojciechowski 20, Jarosław Mokros 16, Aleksander Czyż 16, Sebastian Szymański 5, Marcin Dymała 2, Krzysztof Sulima 2, Marek Szumełda-Krzycki 0, Patryk Przyborowski 0. Belgia: De Thaey 24, Serron 15, Deroober 11, Gillet 8, Moray 5, Donkor 3, Salumu 3, Rademakers 3.