ME U-20 koszykarek: Polki nie zagrają w ćwierćfinale

Trzy mecze i trzy porażki - tak przedstawia się bilans spotkań biało-czerwonych w drugim etapie Mistrzostw Europy na Łotwie. Podopieczne Jacka Winnickiego w meczu o awans przegrały z Ukrainkami. Była to czwarta kolejna porażka na turnieju, po dwóch pierwszych wygranych.

Krzysztof Kaczmarczyk

- Naszym celem jest awans do ósemki najlepszych drużyn turnieju i chcemy ten cel zrealizować - mówiła przed rozpoczęciem drugiego etapu Olivia Tomiałowicz. Niestety na chęciach się zakończyło, gdyż w drugim etapie podopieczne Jacka Winnickiego poniosły trzy zdecydowane porażki.

Pomimo dwóch pierwszych porażek w drugim etapie, biało-czerwone miały nadal szanse na wywalczenie awansu do ćwierćfinałów. Wystarczyło jedynie w środowym meczu pokonać rywalki z Ukrainy. To jednak okazało się zbyt trudnym zadaniem i marzenia o ósemce trzeba odłożyć na kolejny rok.

Już po pierwszej połowie meczu Ukrainki prowadziły różnicą 13 punktów i sytuacja naszych młodych koszykarek nie było ciekawa. Po przerwie podopieczne trenera Winnickiego wyszły na parkiet odmienione i zmobilizowane. W trzeciej kwarcie udało się odrobić część strat i przed decydującą kwartą meczu nadzieje na dobry wynik odżyły.

W decydującej części meczu Ukrainki nie pozostawiły jednak żadnych złudzeń, która z drużyn jest lepsza. Na pięć minut przed końcową syreną meczu Polki przegrywały już 65:46 i jasne było, że polskie młode koszykarki muszą pożegnać się z awansem.

Ukrainę do triumfu poprowadził duet koszykarek, którego Polki nie były w stanie zatrzymać. Pierwszą nie do zatrzymania była rozgrywająca Alina Iagupova, której w statystykach zapisano 21 punktów, 9 zbiórek i 6 asyst. Drugą była skrzydłowa Olesia Malashenko, która wywalczyła 20 punktów i 14 zbiórek.

Wyniki

Grupa E

Rosja - Francja 76:59 (16:20, 16:2, 22:18, 22:19)

Ukraina - Polska 67:50 (12:7, 23:15, 17:20, 15:8)

Polska: Magdalena Kaczmarska 10, Joanna Markiewicz 10, Małgorzata Misiuk 9 (13 zb), Claudia Sosnowska 8, Olivia Tomiałowicz 5, Barbara Skowronek 4, Paulina Antczak 2, Martyna Cebulska 2, Magdalena Romanek 0, Milena Krzyżaniak 0

Holandia - Łotwa 60:71 (12:28, 8:11, 15:15, 25:17)

6 Holandia 5 6 1 4 316:365

Grupa F Serbia - Białoruś 89:72 (28:25, 27:10, 12:17, 22:20) Litwa - Włochy 72:54 (12:28, 17:6, 22:7, 21:13) Turcja - Hiszpania 57:80 (12:20, 16:21, 14:17, 15:22)

6 Włochy 5 5 0 5 282:354

Grupa G Bułgaria - Szwecja 52:72 (15:21, 10:13, 13:16, 14:22) Niemcy - Rumunia 50:70 (19:18, 3:19, 11:20, 17:13) Tabela grupy G

1 Rumunia 3 6 3 0 217:151
2 Niemcy 3 5 2 1 204:185
3 Szwecja 3 4 1 2 179:203
4 Bułgaria 3 3 0 3 161:222