ME U-20: Pamuła bohaterem Polaków

Piotr Pamuła kilkadziesiąt sekund przed końcem meczu dwukrotnie trafił z dystansu, dzięki czemu zapewnił Polakom zwycięstwo w meczu przeciwko Austrii 82:78, dające naszej kadrze awans do półfinałów Mistrzostw Europy i dalszą walkę o Dywizję A.

Jacek Seklecki
Niezwykle zacięty bój stoczyły reprezentacje Polski i Austrii w meczu, który miał decydować o być, albo nie być polskiej kadry w dalszej walce o Dywizję A. Ekipa trenera Roberta Jakubiała zaczęła bardzo słabo i pod koniec pierwszej kwarty przegrywała już 14:23. Ekipa Austrii nie poszła jednak za ciosem i w połowie drugiej kwarty dawała Polakom odrobić całość strat, a nawet wyjść na prowadzenie 28:27. Od tego momentu do końca pierwszej połowy trwał wyrównany bój punkt za punkt i żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie większej przewagi. Na początku trzeciej kwarty Polacy odskoczyli. Punkty zdobywali Jakub Wojciechowski i Jarosław Mokros, dzięki czemu Biało-Czerwoni prowadzili już 48:38, a kilka chwil później nawet 52:38. Różnica 10 punktów na korzyść ekipy trenera Jakubiaka utrzymywała się do połowy czwartej kwarty. Wtedy jednak gospodarze gonić nasz zespół i zbliżyli się na odległość trzech punktów. Jeszcze na dwie minuty przed końcem meczu Polska prowadziła tylko 76:73. Wtedy sprawy w swoje ręce wziął Piotr Pamuła i najpierw celną trójką na minutę i 45 sekund przed ostatnią syreną podwyższył prowadzenie Polaków do sześciu punktów (79:73), po czym kilkadziesiąt sekund później ponownie trafił z dystansu i jego zespół prowadził już 82:73. Tym samym próbowali odpowiadać Austriacy, którzy w dwóch kolejnych akcjach przymierzyli z dystansu i te próby okazały się celne. Na więcej gospodarzom zabrakło jednak czasu i to Polska mogła cieszyć się ze zwycięstwa 82:78. Dzięki tej wygranej Polska zapewniła sobie awans do półfinału Mistrzostw Europy, w którym zmierzy się z reprezentacją Szwecji o awans do Dywizji A. Co ciekawe porażka Austriaków niewiele im zaszkodziła, bowiem dzięki wygranej w grupowych rozgrywkach nad Wielką Brytanią także ekipa gospodarzy awansowała do półfinału.
Polska - Austria 82:78 (15:23, 25:13, 22:15, 20:27)
Polska: Piotr Pamuła 19, Jarosław Mokros 15, Aleksander Czyż 13, Jakub Wojciechowski 10, Sebastian Szymański 9, Marek Szumełda-Krzycki 7, Krzysztof Sulima 5, Alan Czujkowski 2, Łukasz Bodych 2. Austria: Mahalbasic 26, Maresch 18, Lanegger 14, Klepeisz 7, Schranz 4, Fruhwirth 4, Vieider 3, Seilem 2, Linzer 0, Csar 0.