ME U-20 koszykarek: Polki dziewiątą drużyną Europy

Polki wygrały swój ostatni mecz na łotewskim turnieju i ostatecznie zakończyły go na 9. pozycji. Biało-czerwone rozpoczęły zmagania na Łotwie od wygranej z Holandią i w taki sam sposób zmagania te również zakończyły. W sobotni wieczór podopieczne Jacka Winnickiego wygrały różnicą 11 oczek. W meczach półfinałowych przepadły natomiast Francuzki, które tym samym nie obronią mistrzowskiego tytułu.

Krzysztof Kaczmarczyk

W pierwszym półfinałowym meczu Mistrzostw Europy U-20 koszykarek przepadły ubiegłoroczne złote medalistki. Młode reprezentantki Francji nie sprostały Rosjankom, które zagrały najlepsze spotkanie na turnieju i bardzo pewnie pokonały Trójkolorowe.

Zdecydowanie więcej emocji było w drugim półfinale, w którym gospodynie Łotyszki rywalizowały z Hiszpankami. Po trzech kwartach meczu 41:32 prowadziły gospodynie i sensacja była o krok.

Fanatycznie dopingująca publiczność, która wypełniła szczelnie halę w liczbie 3 000 tysięcy, przeżyła jednak szok w decydującej części meczu. Agresywna defensywa Hiszpanek wymusiła szybko trzy straty Łotyszek, a te zamienione zostały na 7 punktów i emocje rozpoczęły się na dobre.

W samej końcówce meczu Hiszpanki wykazały więcej wyrachowania i zimnej krwi, a to przełożyło się na przypieczętowanie wygranej i awansu do wielkiego finału turnieju.

Półfinały:

Rosja - Francja 81:65 (21:13, 18:12, 26:20, 16:20)
Łotwa - Hiszpania 52:56 (17:8, 7:15, 17:9, 11:24)

Mecze o miejsca 5-8:

Serbia - Litwa 59:63 (15:13, 14:19, 16:14, 14:17)
Turcja - Ukraina 55:74 (16:13, 18:16, 19:23, 2:22)

Mecz o miejsce 9:

Polki rozpoczęły turniej od wygranej z Holandią i zakończyły go wygraną z Holandią. Inną klamrą łączącą te mistrzostwa dla biało-czerwonych to fakt, że rozpoczęły od dwóch wygranych z rzędu i również na koniec zanotowały dwa wygrane mecze.

W decydującym o 9. miejscu meczu emocji nie było, a podopieczne Jacka Winnickiego szybko zdominowały wydarzenia na parkiecie. Już do szatni na przerwę polskie koszykarki schodziły prowadząc różnicą 13 punktów.

Gdy trzecia kwarta zakończyła się triumfem naszych młodych koszykarek 13:6 jasne stało się, że Polki wygrają to spotkanie i uplasują się ostatecznie na 9. miejscu w Mistrzostwach Europy.

Po 15 punktów w ostatnim meczu zapisały na swoim koncie Martyna Cebulska oraz Magdalena Kaczmarska. Ta pierwsza dodała jeszcze do tego 10 zbiórek.

Polska - Holandia 61:50 (17:14, 22:12, 13:6, 9:18)

Polska: Martyna Cebulska 15 (10 zb), Magdalena Kaczmarska 15, Olivia Tomiałowicz 12, Claudia Sosnowska 7, Małgorzata Misiuk 6 (10 zb), Joanna Markiewicz 3, Barbara Skowronek 2, Milena Krzyżaniak 1, Magdalena Romanek 0, Anna Jagódka 0