ME U-18 koszykarek: Polki rozpoczynają od porażki

Nieudanie rozpoczęły Mistrzostwa Europy U-18 w słowacki Popradzie młode reprezentantki Polski. Podopieczne Nikołaja Tanasejczuka w pierwszym meczu uległy reprezentantkom Litwy i już na starcie mocno skomplikowały sobie sytuację w grupie. Biało-czerwone w swojej grupie rywalizować będą jeszcze z Łotyszkami oraz Włoszkami.

Krzysztof Kaczmarczyk

Inauguracyjne spotkanie w Popradzie rozpoczęło się bardzo dobrze dla polskich koszykarek. Biało-czerwone co prawda w 5 minucie przegrywały 10:6, ale pierwszą kwartę zakończyły z dziewięciopunktowym prowadzeniem 21:12. Nie do zatrzymania była środkowa Kinga Bandyk, która w pierwszej ćwiartce miała na swoim koncie już 10 punktów.

W połowie czwartej kwarty po skutecznej akcji Katarzyny Trzeciak podopieczne Nikołaja Tanasejczuka objęły najwyższe prowadzenie w meczu, które wynosiło 12 punktów (27:15). Wtedy jednak coś załamało się w grze naszych koszykarek, a rywalki zdobyły 10 punktów z rzędu.

Po zmianie stron młode Polki nie wytrzymały naporu Litwinek, które w końcówce trzeciej kwarty prowadziły już 43:36. Nadzieję w podopiecznych Tanasejczuka wlała jeszcze Magdalena Ziętara, która równo z syreną kończącą trzecią kwartę trafiła z obwodu. To dało nadzieję na korzystny wynik w meczu.

Pogoń dochodzi skutku na 5 minut przed końcową syreną, kiedy dwa rzuty osobiste wykorzystała Ziętara. Gdy po chwili punkty dołożyła jeszcze Paulina Kuras Polki objęły prowadzenie i wydawało się, że uda się zakończyć mecz wygraną. W ostatnich pięciu minutach meczu nasze koszykarki zdołały zdobyć jednak zaledwie... 2 punkty. Litwinki zanotowały run 11:0 i tym samym rozwiały nadzieje polskich koszykarek na sukces w tym meczu.

Po fantastycznej pierwszej kwarcie, w późniejszej części meczu zablokowała się Bandyk, która cały mecz zakończyła z dorobkiem 12 punktów, z czego 10 miała przecież po pierwszej kwarcie. Najskuteczniejszą koszykarką w reprezentacji Polski była Ziętara, która uzbierała 18 oczek w 25 minut spędzonych na parkiecie.

Katem biało-czerwonych okazała się Santa Okockyte, która w swoich statystykach zapisała 25 punktów, 5 zbiórek i 3 asysty. Najważniejszą statystyką była jednak wygrana przez Litwinki walka na tablicach. Polki przegrały ten element gry aż 62:31. Litwinki zebrały aż 26 zbiórek w ataku co pozostaje nie bez znaczenia dla siedmiopunktowej porażki.

Wyniki:

Grupa A

Hiszpania - Słowacja 63:53 (11:8, 19:17, 10:8, 23:20)
Serbia - Węgry 63:54 (11:10, 10:11, 13:9, 12:16, 17:8 d.)

Tabela grupy A

Poz Drużyna M PKT W P +/-
1 Hiszpania 1 2 1 0 63:53
2 Serbia 1 2 1 0 63:54
3 Węgry 1 1 0 1 54:63
4 Słowacja 1 1 0 1 53:63

Grupa B Rosja - Belgia 66:58 (12:18, 15:11, 18:9, 21:20) Szwecja - Słowenia 70:67 (15:10, 18:22, 13:22, 24:13)

Tabela grupy B

1 Rosja 1 2 1 0 66:58
2 Szwecja 1 2 1 0 70:67
3 Słowenia 1 1 0 1 67:70
4 Belgia 1 1 0 1 58:66

Grupa C Litwa - Polska 62:55 (12:21, 15:10, 16:8, 19:16) Polska: Magdalena Ziętara 18, Kinga Bandyk 12, Paulina Kuras 8, Monika Jasnowska 6, Monika Bieniek 3, Anna Tanasejczuk 2, Katarzyna Trzeciak 2, Magdalena Idziorek 2, Karolina Wilk 2, Aldona Morawiec 0, Martyna Stelmach 0, Włochy - Łotwa 65:53 (24:14, 12:13, 16:13, 13:13) Tabela grupy C

1 Włochy 1 2 1 0 65:53
2 Litwa 1 2 1 0 62:55
3 Polska 1 1 0 1 55:62
4 Łotwa 1 1 0 1 53:65

Grupa D Czechy - Turcja 68:86 (18:19, 19:25, 10:26, 21:16) Francja - Ukraina 62:61 (26:16, 8:15, 15:18, 13:12) Tabela grupy D

1 Turcja 1 2 1 0 86:68
2 Francja 1 2 1 0 62:61
3 Ukraina 1 1 0 1 61:62
4 Czechy 1 1 0 1 68:86