MŚ koszykarek: Pewne wygrane sparingi Francji i Hiszpanii

Jedne z najlepszych europejskich reprezentacji koszykarek dominują w meczach sparingowych. Francuzki, mistrzynie Europy, oraz Hiszpanki, trzecia drużyna Starego Kontynentu, idą jak burza na drodze przygotowań do czeskich mistrzostw świata. Trójkolorowe pewnie pokonały Białoruś, natomiast Hiszpanki rozgromiły Greczynki.

Krzysztof Kaczmarczyk

Francuzki pewnie pokonują Białorusinki

Trójkolorowe przygotowują się w hiszpańskim mieście Lugo do czeskich mistrzostw świata, które 23 września rozpoczną się w Czechach. Podopieczne Pierra Vincenta już na trzy tygodnie przed rozpoczęciem turnieju znajdują się w znakomitej dyspozycji, co udowodniły w sparingowym meczu przeciwko silnej ekipie Białorusi.

Aktualne mistrzynie Europy nie miały najmniejszych problemów z pokonaniem Białorusinek, wygrywając całe spotkanie 76:55. Już po pierwszej kwarcie meczu Francuzki objęły dziesięciopunktowe prowadzenie, które potem powiększały z każdą kolejną kwartą meczu.

Kluczem do sukcesu podopiecznych trenera Vincenta była wyrównana gra całego zespołu. Endene Miyem, Jennifer Digbeu, Elodie Godin i Marion Laborde zapisały na swoim koncie po 9 oczek, a punkt mniej dodała Emmeline Ndongue.

W teamie dowodzonym przez Anatoliego Bujalskiego najskuteczniejsza była Anistasiya Veremeenko, która mecz zakończyła z dorobkiem 15 punktów.

Hiszpanki gromią Greczynki

W Lugo przygotowują się również do mistrzostw świata Hiszpanki, które zmierzyły się z Greczynkami. Podopieczne Jose Ignacio Hernandeza wręcz rozbiły rywalki z Hellady, wygrywając aż 80:39.

Najskuteczniejszymi zawodniczkami swoich reprezentacji były Amaya Valdemoro, która dla Hiszpanii wywalczyła 14 punktów. Dla Grecji 16 oczek uzbierała Evanthia Maltsi. Obie reprezentacje wystąpiły bez swoich amerykańskich wzmocnień. W kadrze Hiszpanii nie ma jeszcze Sancho Lyttle, natomiast w greckiej Katie Douglas.

Po meczu tym niezwykle zadowolony z postawy swoich podopiecznych był trener Jose Ignacio Hernandez, który na co dzień pracuje w Wiśle Can Pack Kraków. - Bardzo dobrze wypadła nasza gra i komunikacja w defensywie. Szczególnie było to widać w pierwszej i trzeciej kwarcie meczu, w których straciliśmy odpowiednio 2 i 4 punkty - powiedział po meczu Hernandez.

Hiszpanki, brązowe medalistki ubiegłorocznych mistrzostw Europy, które odbyły się na Łotwie, grały wyśmienicie. - W pełni kontrolowaliśmy poczynania liderek greckiej reprezentacji. Dobrze biegaliśmy, zdobywaliśmy punkty z łatwych pozycji i potrafiliśmy utrzymać przez cały mecz wysoką intensywność gry - dodał Hernandez. - Grecja to bardzo wygodny dla nas rywal, gdyż jest to jedyny rywal w Europie, który dysponuje niższym składem, dlatego mieliśmy dużą przewagę nad nimi.

Kolejnym etapem przygotowań Hiszpanek do mistrzostw świata będzie sobotnia rywalizacja z Francuzkami. - Francja ma znakomity i silny zespół, dlatego oczekujemy bardzo trudnego spotkania - zakończył szkoleniowiec Hiszpanek.

Wszystkie w/w reprezentacje, czyli Francja, Hiszpania, Białoruś i Grecja, wezmą udział w tegorocznych mistrzostwach świata.