Polpharma wygrała z Treflem

Trefl Sopot przegrał u siebie w meczu sparingowym z Polpharmą Starogard Gd. 78:83, choć prowadził do przerwy 41:34. Dla obu drużyn było to drugie spotkanie kontrolne przed zbliżającym się wielkimi krokami nowym sezonem Tauron Basket Ligi.

Patryk Kurkowski

Sopocianie, których za dwadzieścia dni czeka ciężki mecz w EuroChallenge z belgijską Dexią Mons, nie są w najwyższej formie. Wprawdzie to Trefl lepiej rozpoczął zawody, prowadził już kilkoma punktami po pierwszej odsłonie, ale nie wykorzystał w pełni swojej przewagi. A to dlatego, że znakomite, lecz przede wszystkim skuteczne kontry wyprowadzały Kociewskie Diabły.

Po przerwie obraz gry uległ nieco zmianie. W zespole Pawła Turkiewicza przed szereg wyszli dwaj amerykańscy podkoszowi Brian Gilmore i Kirk Archibeque, którzy wykorzystali przeciętną, a wręcz słabą postawę Dragana Ceranicia, jedynego nominalnego środkowgeo w teamie z Trójmiasta. Przewaga nieco stopniała, choć gracze Karlisa Muiznieksa robili wszystko, by wciąż być na prowadzeniu. O losach sparingowej potyczki zadecydować miała więc ostatnia kwarta. W niej bardzo skutecznie zagrali brązowi medaliści Tauron Basket Ligi, którzy wykorzystali nieporadność i spore problemy Trefla. Ostatecznie górą z tego meczu wyszli koszykarze Polpharmy Starogard Gdański, którzy wygrali 83:78.

- Obie drużyny popełniały bardzo dużo błędów. Sporym plusem było, że gdy przegrywaliśmy to, byliśmy w stanie odrobić straty i wygrać. To pokazuje, że drużyna ma charakter - ocenił pierwszą potyczkę Paweł Turkiewicz, trener Polpharmy. - Mieliśmy problemy z egzekwowaniem rzutów, a także z atakiem po odzyskaniu piłki oraz z obroną po jej stracie.

Najskuteczniejszy w zespole gospodarzy Giedrius Gustas zdobył 21 punktów, z czego aż 12 w pierwszej połowie spotkania. Natomiast najwięcej oczek, bo aż 18, dla gości ze stolicy Kociewia uzbierał wspomniany wcześniej Gilmore, sekundował mu Archibeque - 16 oczek.

Dla obu ekip był to drugi mecz sparingowy, po raz pierwszy porażki doznali sopocianie. W piątek, tym razem w Starogardzie Gd., dojdzie do spotkania rewanżowego. - Mecz traktujemy jak jednostkę treningową - powiedział Turkiewicz.

W weekend Trefl i Polpharma zagrają w Toruniu w VIII Memoriale im. Wojciecha Michniewicza. W sobotę sopocianie zmierzą się ze Zniczem Basket Pruszków, a starogardzianie z Anwilem Włoclawek. W niedzielę natomiast rywalem graczy Muiznieksa będzie srebrny medalista ostatniego sezonu TBL, a formę Farmaceutów sprawdzi pierwszoligowa KPSW Astoria Bydgoszcz.

Trefl Sopot - Polpharma Starogard Gd. 78:83 (25:18, 16:16, 17:23, 20:26)

Trefl: Giedrius Gustas 21, Filip Dylewicz 13, Paweł Kikowski 10, Marcin Stefański 9, Michał Hlebowicki 9, Jermaine Beal 6, Adam Waczyński 5, Lawrence Kinnard 3, Dragan Ceranić 2.

Polpharma: Brian Gilmore 18, Kirk Archibeque 16, Tomasz Cielebąk 9, Kamil Chanas 9, Michael Hicks 9, Deonta Vaughn 8, Adrian Mroczek 7, Karol Szpyrka 3, Marcin Dutkiewicz 3, Michael Gruner 1, Adam Metelski 0, Błażej Rabe 0, Karol Michałek 0.