Puchar Europy: Iverson nie pomógł Besiktasowi, cztery punkty Ignerskiego. Wygrana drużyny Lampego

Allen Iverson zdobył w swoim pierwszym meczu w Besiktasie Stambuł 15 punktów, ale nie uchronił tej drużyny od porażki we własnym obiekcie z Hemofarmem. Michał Ignerski dopisał do dorobku gospodarzy 4 oczka. Od zwycięstwa zmagania w Pucharze Europy zaczęli koszykarze Pepsi Caserty, w tym Łukasz Koszarek. Polak nie był jednak wiodącą postacią swojego zespołu, rzucił 2 punkty i miał 5 przechwytów. Maciej Lampe i jego Uniks Kazań mogli się cieszyć z wygranej nad niemiecki EWE Baskets Oldenburg. Polak uzbierał 14 oczek.

Jewgienij Paszutin w ostatnim czasie miał problemy, żeby zapanować nad chaosem w Uniksie, toteż niewielu wierzyło w sukces w Oldenburgu. Tyle tylko, że EWE Baskets zagrało katastrofalnie w defensywie. Podopieczni Predraga Kunicia dali się zdominować w walce pod tablicami. Pomimo dziesięciu celnych trójek nie potrafili nawiązać wyrównanej walki z czołową drużyną rosyjskiej Superligi. Przede wszystkim dlatego, że nie znaleźli sposobu na zatrzymanie duetu Marko Popovic - Maciej Lampe. Chorwacki defensor zdobył aż 23 punkty, rozdał 10 asyst i zebrał 5 piłek. Środkowy Uniksu, zarazem reprezentant Polski także miał swój dzień, bo uzbierał 14 oczek, 9 zbiórek i 2 asysty. Nic więc dziwnego, że goście wygrali przekonująco, bez większych trudności.

Upadła gwiazda najsilniejszej ligi świata NBA Allen Iverson nie zdołał pomóc Besiktasowi. Drużyna Buraka Biyiktay'a po trzech kwartach prowadziła jeszcze 69:63, ale w ostatniej partii klub znad Bosforu spisał się fatalnie w obronie, pozwolił rywalowi na zdobycie 31 punktów i ostatecznie przegrał 91:94. Hemofarm zagrał nieźle zespołowo, wygrał zdecydowanie walkę o zbiórkę. W odniesieniu cennego wyjazdowego triumfu nie przeszkodziła im słaba skuteczność osobistych, wszak trafili jedynie 18 z 30 prób. Występ godny odnotowania - choćby dlatego, iż walnie przyczynił się do sukcesu - zanotował Milan Macvan. Serbski podkoszowy miał 17 punktów i 15 zbiórek, dodatkowo uzbierał 3 asysty, co złożyło się na 32 oczka w rankingu eval. Double-double było też dziełem Andrew Jamesa Ogilvy'ego - 20 oczek i 12 zebranych piłek. Michał Ignerski, skrzydłowy biało-czerwonych, uzyskał w niespełna 20 minut 4 punkty, 4 zbiórki i 2 asysty.

Czeski Nymburk może mieć wyłącznie do siebie pretensję, że przegrał z Cajasol Sewilla. Koszykarze Ronena Ginzburga dobrze wystartowali, więc zanosiło się na to, że są w stanie zacząć udział w tej edycji od zwycięstwa. Ale od drugiej kwarty znacznie lepiej prezentował się klub z Półwyspu Iberyjskiego. Podopieczni Joana Plazy wybili naszego południowego sąsiada z rytmu i narzucili swój styl gry. Gwoździem do trumny była ostatnia kwarta, w której zespół z Sewilli zdobył aż 35 punktów! Triumfu nie byłoby bez fenomenalnego tercetu Txemi Urtasun - Louis Bullock - Paul Davis. Gracze z Hiszpanii razem zdobyli aż 51 punktów. W CEZ błysnął Alan Chan, bezbłędny na linii rzutów wolnych i niesamowicie skuteczny z gry (12/14!), w efekcie zdobył 29 oczek.

Jeszcze bez Qyntela Woodsa Krasne Krilija Samara stanęła w szranki z włoską Pepsi Casertą. Gospodarze zaczęli od mocnego uderzenia, wygrali pierwsze dwie karty i na przerwę schodzili z zaliczką 9 punktów. Niewiele wskazywało na to, że goście będą w stanie zawalczyć. A jednak, podopieczni Oktay'a Mahmutiego w przerwie się zmotywowali, zdołali zatrzymać rywala twardo obroną i ostatecznie przechylić szalę na swoją stronę. W tym starciu mieliśmy polski akcent, bo na parkiecie w trykocie Pepsi pojawił się Łukasz Koszarek. Reprezentacyjny rozgrywający nie zachwycił, zdobył tylko 2 punkty, nie rozdał asysty, ale za to przechwycił 5 piłek i zebrał piłkę. Grę teamu z Półwyspu Apenińskiego napędzał niebywale skuteczny Fabio Di Bella, a wtórował mu Luca Garri. Ten pierwszy zdobył 25 punktów, drugi zaś 15. U Mikhaiła Mikhaiłowa bezbłędny w rzutach z gry był Primoż Breżec, który dołączył jeszcze 4/5 z osobistych i łącznie uzbierał 24 oczka i zebrał 7 piłek.

Sporo znajomych twarzy wylądowało w Buducnoście Podgorica. I trzeba przyznać, że mieli całkiem duży wkład w zwycięstwo nad litewskim Siauliai. Marko Scekić, Gintaras Kadziulis i Aleksej Nesovic razem zdobyli 44 punkty dla ekipy ze stolicy Czarnogóry. Najskuteczniejszy w drużynie Dejana Radonjicia był jednak Marko Simonovic, autor 23 oczek. Gospodarze dowodzeni przez Antanasa Sireikę byli bez szans na korzystny rezultat, walkę nawiązali tylko w czwartej partii, kiedy losy spotkania były już rozstrzygnięte.