Nancy mistrzem Francji

Koszykarze Nancy po raz czwarty z rzędu dotarli do finału play off ligi francuskiej, ale dopiero po raz pierwszy w nim triumfowali. Gracze Jeana-Luca Monschau nadspodziewanie łatwo pokonali obrońców tytułu - Roanne Chorale 84:53. Kuguary do wygranej poprowadził Jeff Greer, który zdobył 29 punktów i zebrał z tablic 10 piłek.

Patryk Kurkowski

Do czterech razy sztuka zapewne powiedzieli po tym spotkaniu włodarze nowego Mistrza Francji, bo tylu prób potrzebowały Kuguary aby otrzymać miano najlepszej ekipy we Francji. Tym razem zawodnicy Nancy byli lepsi od swoich rywali w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła. Znakomita defensywa, poukładana gra w ataku i przewaga na deskach sprawiła, że zwycięstwo przyszło bardzo łatwo.

Już po pierwszych 10 minutach spotkania Nancy uzyskali znaczącą przewagę, gdyż wygrali tą partię 23:14. Jedynie w drugiej kwarcie podopieczni Jeana-Denysa Chouleta potrafili nawiązać równorzędną walkę. Ostatecznie po pierwszej połowie gracze z Pałacu Sportu im. Jeana Weille'a prowadzili 45:34.

Przełomowym momentem tego pojedynku była trzecia odsłona. W niej kapitalnie zagrali zawodnicy Nancy, którzy pozwolili swoim rywalom na zdobycie zaledwie 9 "oczek" samemu zdobywając aż 21. Przed ostatnią częścią spotkania finaliści poprzednich trzech sezonów wygrywali różnicą 23 punktów i tylko kataklizm mógł sprawić, że Roanne obroniłoby tytuł mistrzowski. Kataklizmu nie było, a podopieczni Monschau'a potwierdzili swoją dominację wygrywając również czwartą kwartę - 18:10.

Kapitalny występ w drużynie zwycięskiej zanotowało trzech koszykarzy. Liderem zespołu tego dnia był Jeff Greer. 29-letni Dominikanin urodzony w Stanach Zjednoczonych w przeciągu 35 minut, które spędził na parkiecie zapisał na swoje konto 29 punktów i 10 zbiórek. Bardzo dobrze spisali się także - Victor Samnick (16 punktów, 10 zbiórek) oraz Cyril Julian (15 punktów, 8 zbiórek).

W ekipie Roanne najskuteczniejszy był Marc Salyers - 13 punktów, 7 zbiórek.

Nancy - Roanne Chorale 84:53 (23:14, 22:20, 21:9, 18:10)

Nancy: Jeff Greer 29 (10 zbiórek), Samnick 16 (10 zbiórek), Julian 15 (8 zbiórek), Amagou 8 (5 zbiórek), Ricardo Greer 5 (9 zbiórek), Bauer 4, Harrison 3, Parker 2, Dowdell 2.

Roanne: Salyers 13 (7 zb.), Byars 11, Soliman 8, Rush 6, Kone 5 (7 zb.), Poupet 4, Pelin 2, Badiane 2 (5 zb.)