NBA: Skuteczny Gortat nie pomógł Słońcom

Marcin Gortat z dorobkiem 16 punktów był trzecim strzelcem Phoenix Suns i wyróżniającą się postacią swojego zespołu. Bardzo dobra postawa polskiego środkowego nie uchroniła jednak Słońc od porażki w starciu z Charlotte Bobcats. Wielkie rzeczy działy się natomiast w Minneapolis, gdzie królowali Kevin Love oraz Kevi Durant. Popisy obu można podsumować bardzo krótko jednym słowem: wow!

Krzysztof Kaczmarczyk

Gerald Wallace i Stephen Jackson popsuli Marcinowi Gortatowi radość ze swojego występu. - Poziom skupienia i zaangażowania tych dwóch zawodników w ostatnich meczach jest fenomenalny. Oni mają ogromny wpływ na naszą grę i wynik, a gdyby nie ich trójki, nie mielibyśmy żadnych szans na zwycięstwo tutaj - powiedział po wygranej w Phoenix szkoleniowiec Bobcats Paul Silas.

Wallace w drugiej połowie meczu wywalczył 16 ze swoich 22 punktów, natomiast Jackson w dwóch ostatnich kwartach dołożył 16 ze swoich 23 oczek wywalczonych w całym meczu. Postawa tych dwóch skrzydłowych była kluczem do sukcesu w Arizonie.

Steve Nash po raz siódmy w sezonie zakończył spotkanie z dorobkiem co najmniej 20 punktów i 15 asyst. Tym razem w swoich statystykach zapisał 27 punktów i 15 asyst, ale to nie pomogło. To właśnie kanadyjski rozgrywający trafiając zza łuku na 3 minuty przed końcem doprowadził do stanu 110:107 dla przyjezdnych. Od tego momentu gospodarze nie potrafili już jednak zdobyć punktów i musieli pogodzić się z kolejną porażką.

- Musimy popracować nad rozgrywaniem naszych końcówek meczów. Ostatnie minuty były fatalne i nie potrafiliśmy nawet wejść w posiadanie piłki - powiedział po meczu Alvin Gentry, trener Suns.

Gortat robił co mógł i zdobywając 16 punktów (wszystkie w znakomitej pierwszej połowie meczu) był bliski najlepszego wyniku w karierze na parkietach NBA. Polski środkowy wykorzystał 6 z 10 rzutów z gry oraz wszystkie cztery rzuty wolne. Do tego dorobku dołożył jeszcze 7 zbiórek i blok, a wszystko to w 29 minut spędzonych na parkiecie. Spotkanie Polish Hammer tradycyjnie rozpoczął na ławce rezerwowych.

Phoenix Suns - Charlotte Bobcats 107:114
(S.Nash 27 (15 as), V.Carter 22, M.Gortat 16 - S.Jackson 23, G.Wallace 22 (10 zb), B.Diaw 18)

Największy show minionej nocy odbył się w Minneapolis, gdzie naprzeciwko siebie stanęli dwaj aktualni mistrzowie świata z Turcji, czyli Kevin Love z Minnesoty Timberwolves oraz Kevin Durant z Oklahoma City Thunder. Obaj zagrali niesamowicie, obaj zapisali w swoich statystykach potężne double-double, a po dramatycznym meczu zakończonym dogrywką, z wygranej mógł cieszyć się Durant.

Love zakończył pojedynek z liczbami 31 punktów i 21 zbiórek. Durant natomiast był jeszcze lepszy, a na jego koncie znalazło się 47 punktów i 18 zbiórek! To jedynak nie lider Thunder przeprowadził w regulaminowym czasie gry najważniejszą akcję meczu. Do zwycięskiej dogrywki na 4 sekundy przed końcową syreną doprowadził bowiem Jeff Green.

- Jedyne co mogę powiedzieć o Durancie to fakt, że jest niesamowity - powiedział po meczu Love, który w ostatniej akcji czwartej kwarty mógł przechylić szalę zwycięstwa na korzyść swojego zespołu. W dogrywce gospodarze ponownie stanęli przed szansą na wygranie meczu, ale w kluczowej akcji na kuriozalny rzut za 3 punkty zdecydował się Luke Ridnour i marzenia o sukcesie dobiegły końca.

Minnesota Timberwolves - Oklahoma City Thunder 117:118
(K.Love 31 (21 zb), M.Beasley 30, W.Johnson 13 - K.Durant 47 (18 zb), J.Green 19, R.Westbrook 16)

---

10 to brzmi dumnie i zadowolenia kryć nie mogą z samych siebie zawodnicy New Orleans Hornets, którzy wygrali swój dziesiąty mecz z rzędu. Prowadzenie do boju przez Chrisa Paula (18 punktów i 17 asyst) zawodnicy z Nowego Orleansu wygrali w Golden State z Warriors 112:103. Rywalom nie pomógł nawet fakt, że aż trzech zawodników na swoim koncie zapisało 20 i więcej punktów.

- Cały czas pracujemy nad postępem, żeby grać lepiej i żeby być lepszą drużyną - powiedział po meczu Paul. - Dzisiaj graliśmy bardzo agresywnie i nadawaliśmy ton gry, a to dało nam wygraną.

---

Chauncey Billups lubi grać w Palace of Auburn Hills. To właśnie w tej hali święcił wywalczenie mistrzostwa NBA, to właśnie w barwach Tłoków z Detroit rozgrywał najlepsze swoje sezony w NBA. Teraz powrócił na swoje stare śmieci z Denver Nuggets i po raz kolejny przypomniał się fanom Pistons. To on bowiem poprowadził Nuggets do wygranej 109:100 notując 26 punktów i trafiająć sześciokrotnie za trzy punkty.

- Nigdy nie chciałem opuścić tego miejsca, tej drużyny i każdy o tym wie. Chciałem tutaj zakończyć swoją karierę i odejść na emeryturę. Uwielbiam owację, którą tutaj otrzymuję i zawsze staram się pokazać, co ludzie tutaj stracili - powiedział po meczu Billups na temat odejścia z Pistons.