Fantastyczna Nolan!

Aż dwie dogrywki w sześciu spotkaniach oraz fantastyczny rekord Deanny Nolan - to najważniejsze wydarzenia z piątkowej nocy na parkietach WNBA. Była mistrzyni Polski z Lotosem Gdynia zdobyła 44 punkty w wygranym przez Detroit Shock meczu z Minnesotą Lynx. To najlepszy wynik punktowy w historii klubu z Michigan i gorszy o zaledwie 3 "oczka" o najlepszego występu w historii całej WNBA.

Jacek Konsek

To wprost niewiarygodne, ale posiadająca podwójne obywatelstwo Deanna Nolan, nie zagra na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich ani w reprezentacji USA, ani w kadrze Rosji. 29-letnia zawodniczka 28 ze swoich 44 punktów zdobyła w czwartej kwarcie i dogrywce, kiedy przyjezdne z Minnesoty nie potrafiły już dotrzymać kroku gospodyniom. - To było miłe dla oka. Ona wzięła na swoje barki cały ciężar gry dzisiejszego wieczoru - chwalił Nolan trener Shock Bill Laimbeer. Dla Lynx była to już 5 porażka w ostatnich 6 meczach. Warto dodać, że na początku sezonu Rysice legitymowały się bilansem 5-0.

Dodatkowy czas gry potrzebny był także w starciu Phoenix Mercury i Chicago Sky. W zespole gospodyń jak zwykle pierwsze skrzypce grał duet Diana Taurasi - Cappie Pondexter, który tym razem zaaplikował rywalkom aż 64 punkty. 112 „oczek” w wykonaniu Mercury pozwoliło wyrównać ich najlepszy punktowy wynik w jednym meczu. Niebo dzielnie trzymało się przez 40 minut, lecz w dodatkowym czasie gry ostatecznie oddało inicjatywę. Aż 30 punktów dla przegranych zdobyła nowa zawodniczka UTEX-u ROW Rybnik Jia Perkins. Niewiele gorzej spisała się czołowa postać Wisły Can-Pack Kraków Candice Dupree - 28 punktów i 12 zbiórek.

Niezwykle zacięty okazał się także pojedynek dwóch najlepszych ekip Konferencji Zachodniej. San Antonio Silver Stars dzięki świetnej postawie swoich 3 liderek uporało się z Los Angeles Sparks 77:75. Dla Srebrnych Gwiazd była to 5 kolejna wygrana i 6 z rzędu przed własną publicznością. - Wiemy, że Los Angeles jest bardzo dobrą drużyną, dlatego tym bardziej cieszymy się z wygrania tego meczu - przyznała belgijska środkowa San Antonio Ann Wauters, zdobywczyni 21 punktów. Wśród pokonanych brylowała rewelacyjna rookie Candace Parker - 27 punktów i 9 zbiórek. Mimo porażki, zespół z Kalifornii wciąż najlepiej spisuje się w meczach wyjazdowych.

Standardowo już Atlanta Dream nie zaznała smaku zwycięstwa. Najmłodsza ekipa w stawce wszystkich drużyn poległa po raz 12 z rzędu i jest już tylko o krok od wyrównania niechlubnego rekordu porażek. W 2006 roku Chicago Sky oraz w 2002 roku Detroit Shock przegrały w 13 kolejnych meczach. Tym razem katem Snu okazała się zawodniczka Lotosu PKO BP Gdynia Alana Beard, która zaaplikowała rywalkom 18 punktów. W pierwszej połowie przyjezdne prezentowały się bardzo przyzwoicie, lecz po przerwie nieco opadły z sił i zaczęły coraz częściej mylić się w rzutach z dystansu. O przerwanie fatalnej passy porażek Atlanta zagra w niedzielę z Detroit Shock.

Wyniki ligi WNBA

Washington Mystics - Atlanta Dream 72:61 (12:9, 10:14, 27:23, 23:15)

Washington: A. Beard 18, M. Currie 17, T. McWilliams-Franklin 9, C. Miller 8, C. Smith 6, A. Gardner 5, C. Langhorne 4, N. Blue 3, N. Sanford 2, L. Koehn 0.

Atlanta: B. Lennox 18, I. Latta 16, T. Young 11, K. Feenstra 5, S. Lovelace 3, K. Mann 2, J. Lacy 2, I. Castro Marques 2, K. Haynie 2, C. Little 0.

Detroit Shock - Minnesota Lynx 98:93 (13:16, 29:18, 15:22, 27:28, 14:9)

Detroit: D. Nolan 44, P. Pierson 15 (11 zb), C. Ford 13 (14 zb), K. Smith 12, T. Humphrey 10, K. Braxton 4, S. Sam 0, A. Hornbuckle 0, O. Sanni 0.

Minnesota: S. Augustus 26, C. Houston 16, C. Wiggins 13, N. Anosike 10, V. Hayden 10, N. Ohlde 7 (10 zb), L. Harding 5, N. Quinn 4, K. Rasmussen 2, A. DeForge 0, N. Moore 0.

San Antonio Silver Stars - Los Angeles Sparks 77:75 (22:14, 23:14, 15:22, 17:25)

San Antonio: A. Wauters 21, S. Young 20, B. Hammon 19, E. Buescher 8, V. Johnson 7, R. Riley 2, H. Darling 0, M. Altunrase 0.

Los Angeles: C. Parker 27, L. Leslie 11 (10 zb), K. Brown 11, D. Milton-Jones 9, M. Ferdinand-Harris 6, T. Johnson 5, S. Spencer 2, R. Masciadri 2, C. Thomas 2, S. Bobbitt 0, M. Page 0.

Phoenix Mercury - Chicago Sky 112:105 (22:24, 23:25, 16:16, 34:30, 17:10)

Phoenix: D. Taurasi 33 (10 zb), C. Pondexter 31, L. Willingham 16, T. Smith 10, K. Miller 7, B. Farris 7, Y. Oga 4, K. Mazzante 2, J. Derevjanik 2, L. Pringle 0.

Chicago: J. Perkins 30, C. Dupree 28 (12 zb), C. Melvin 15, C. Joens 14, K. Sharp 5, D. Canty 5, A. Price 3, B. Wyckoff 3, T. Fluker 2, Q. Chaney 0.

Sacramento Monarchs - Connecticut Sun 56:72 (17:22, 16:20, 12:14, 11:16)

Sacramento: R. Brunson 19 (10 zb), C. Kelly 7, A. Williams 6, N. Powell 5, T. Penicheiro 5, K. Lawson 4, S. Robinson 4, C. Newton 4, L. Harper 2, K. Smith 0, A. Franklin 0.

Connecticut: A. Jones 14, B. Turner 12, A. Holt 10, L. Whalen 9, J. Anderson 9, T. Whitmore 8, T. Raymond 4, J. Carey 2, S. Gruda 2, K. Gardin 2.

Seattle Storm - Indiana Fever 78:70 (23:16, 19:19, 12:22, 24:13)

Seattle: L. Jackson 18, S. Bird 17, S. Swoopes 13, S. Cash 12, T. Wright 12, Y. Griffith 6, A. Robinson 0, S. Ely 0, K. Gearlds 0, K. Beck 0.

Indiana: T. Sutton-Brown 14, K. Douglas 10, T. Bevilaqua 9, L. Bond 9, E. Hoffman 8 (10 zb), S. Baker 6, T. Catchings 6, T. White 5, A. Feaster 3, B. Ngoyisa 0.