FGE: UTEX ROW wygrywa w Brzegu

UTEX ROW Rybnik odniósł kolejną wygraną w Ford Germaz Ekstraklasie. Tym razem podopieczne Mirosława Orczyka pokonały w Brzegu tamtejsze zawodniczki Cukierków Odry 76:66. Dla rybniczanek była to jedenasta wygrana w sezonie, dająca im awans na trzecią pozycję w ligowej tabeli. Do zwycięstwa ROW poprowadziła Marquetta Dickens, która z 20 punktami na koncie była najskuteczniejszą zawodniczką swojej drużyny.

Krzysztof Kaczmarczyk

Obie drużyny spotkanie rozpoczęły od skutecznych akcji w ataku. Na celny rzut z półdystansu Hollie Merideth trójką z 7 metrów odpowiedziała Magdalena Rzeźnik. Kolejne akcje to jednak twarda obrona rybniczanek, dzięki której UTEX ROW objął prowadzenie 6:3. W następnych minutach meczu przewaga rybniczanek systematycznie rosła i w piątej minucie meczu wynik brzmiał 13:5 co zmusiło trenera Leszka Marca do wzięcia przerwy. Czas jednak nie przyniósł wiele zmian w przebiegu meczu, a beniaminek utrzymywał swoją przewagę. Dopiero w końcówce tej kwarty brzeżanki odrobiły nieco straty do przyjezdnych. Ostatecznie po pierwszej kwarcie meczu UTEX ROW prowadził 21:15, a jedynym problemem w kadrze drużyny Mirosława Orczyka były trzy przewinienia Nikity Bell.

Drugą kwartę od akcji 2+1 rozpoczęła Khaili Sanders, jednak kolejne punkty zdobywały rybniczanki Minja Siljegovic i dobrze grająca Marquetta Dickens. Cukierki w tym okresie gry zupełnie nie potrafiły sobie poradzić ze znakomitą grą obronną rybniczanek. W 14 minucie meczu dzięki kolejnej znakomitej akcji Dickens ROW prowadził już różnicą 10 punktów 28:18. Brzeżanki jednak otrząsnęły się i zbliżyły w końcówce na odległość 5 oczek. Ostatecznie po pierwszej połowie meczu UTEX ROW Rybnik prowadził z Cukierkami Odrą 39:31.

Drugą połowę meczu od celnego rzutu zza linii 6,25 rozpoczęła Justyna Daniel czym tchnęła nadzieję w swoje koleżanki. Zapędy Cukierków szybko jednak ostudziły rybnickie Amerykanki Merideth i Dickens. Po trójce tej pierwszej ROW wyszedł na prowadzenie 44:34. W dalszej części tej kwarty meczu brzeżanki starały się jak mogły dojść rybniczanki, jednak nie potrafiły przejść bariery 5 punktów. W niedługim jednak czasie ROW odskoczył znów na 10 oczek i w pełni kontrolował wydarzenia na parkiecie. Po 30 minutach meczu drużyna z Rybnika prowadziła w Brzegu 57:48.

Ostatnią odsłonę spotkania od skutecznej akcji dla ekipy Cukierków rozpoczęła Sanders, jednak w odpowiedzi trzy punkty dla ROW-u zdobyła Merideth i przewaga wzrosła do 10 punktów. Trener Marzec postawił w tej kwarcie na ostatnią broń z jakiej mógł skorzystać ? obronę strefową. Ta z początku przyniosła pożądany efekt, a przewaga stopniała do 7 punktów (64:57). Gdy wydawało się, że beniaminek z Rybnika uporządkował grę i ponownie wyszedł na dziesięciopunktowe prowadzenie, zawodniczki Odry po raz kolejny zmniejszyły straty do 5 punktów dzięki trójce Lyudmyly Lyubarskiej na 2 minuty przed zakończeniem spotkania. Sposób na brzeską strefę znalazła dopiero Nikita Bell, jednak w odpowiedzi trzypunktową akcję przeprowadziła Justyna Daniel, a wynik brzmiał 69:65. Kluczową akcję dla losów spotkania przeprowadziła na minutę przed końcową syreną Bell. Nasza skrzydłowa trafiła po indywidualnej akcji, a przy rzucie była dodatkowo faulowana przez Clyburn. Po celnym rzucie wolnym ROW wyszedł na prowadzenie 72:65. Zwycięstwo rybniczankom na 16 sekund przed końcową syreną przypieczętowała Siljegovic, która najpierw dobiła rzut Proshchenko, a potem wykorzystała dwa rzuty osobiste ustalając wynik spotkania na 76:66 dla UTEX-u ROW Rybnik.

Rybniczanki zagrały bardzo dobrze w obronie, z która przez długi czas zupełnie nie potrafiły sobie poradzić zawodniczki Odry. W ataku brylowało amerykańskie trio. Marquetta Dickens zdobyła 20 punktów i dodała do tego jeszcze 6 zbiórek. Z bardzo dobrej strony pokazała się również kontuzjowana Nikita Bell, która oprócz 13 punktów miała jeszcze 7 zbiórek i 5 przechwytów. Ostatnia z Amerykanek Hollie Merideth mecz zakończyła z dorobkiem 17 punktów, 9 zbiórek i 4 bloków.

Najskuteczniejszą zawodniczką w drużynie Cukierków Odry była Amerykanka Khaili Sanders z dorobkiem 21 oczek i 7 zbiórek. I był to chyba jedyny jasny punkt tej drużyny. Zdecydowanie więcej spodziewano się po występie Joei Clybur. Ta jednak zupełnie nie radziła sobie w grze przeciwko podkoszowym zawodniczkom ROW-u.

Cukierki Odra Brzeg - UTEX ROW Rybnik 66:76 (15:21, 16:18, 17:18, 18:19)

Cukierki : Khaili Sanders 21, Magdalena Rzeźnik 12, Ludmiła Lyubarska 8, Justyna Daniel 8, Joei Clyburn 7, Mirela Pułtorak 6, Daria Cybulak 4, Małgorzata Kudłak 0

UTEX ROW : Marquetta Dickens 20, Hollie Merideth 17, Nikita Bell 13, Minja Siljegović 11, Agnieszka Jaroszewicz 7, Olena Proszczenko 6, Magdalena Skorek 2, Edyta Błaszczak 0