Kawalerzyści rewanżują się Ostrogom!

Minionej nocy na parkietach NBA pojawiło się tylko 6 drużyn, jednak emocji było aż nadto. W powtórce ubiegłorocznego finału Cleveland Cavaliers zrewanżowali się San Antonio Spurs wygrywając w Teksasie 90:88. Tymczasem w starciu dwóch najlepszych zespołów Pacific Division górą wyszli Phoenix Suns, którzy w szóstkę nie dali szans Los Angeles Lakers. Warto również pochylić się nad niesamowitym występem duetu Linas Kleiza - Marcus Camby w spotkaniu Denver z Utah. Litewski skrzydłowy zdobył 41 punktów (rekord kariery) a środkowy Nuggets zebrał z tablic 24 piłki i zablokował 11 rzutów rywali!

Jacek Konsek

LeBron James i jego koledzy nie mieli ochoty na 4 dogrywką w 3 kolejnym meczu, więc kiedy do rzutu w ostatnich sekundach składał się Manu Ginobili (31 punktów), mogli tylko mieć nadzieje, że gwiazdor Spurs się pomyli. Argentyńczyk chybił celu i podopieczni Mike'a Browna mogli podnieść ręce w geście triumfu. James zapisał na swoim koncie 27 punktów, 9 zbiórek i 7 asyst będąc zdecydowanie najjaśniejszą postacią w swojej drużynie. Było to pierwsze spotkanie obu drużyn od pamiętnych finałów w czerwcu ubiegłego roku, kiedy Spurs nie dali Cavs żadnych szans wygrywając 4:0. W końcówce miejscowych kibiców zawiódł Tony Parker, który dwukrotnie pomylił się z linii rzutów wolnych. - Rzucam 200 osobistych codziennie na treningu. Mogłem pokazać, że czuje się lepiej w tym elemencie. Jednak nie wpadło. - rozmyślał Francuz.

W Staples Center odbyła się walka o przodownictwo w Pacific Division i całej Konferencji Zachodniej. Od pierwszych minut inicjatywa należała do koszykarzy z Arizony, którzy w mocno okrojonym składzie grali jak z nut. Zdecydowanie poprawiła się ich skuteczność z gry (51,9%) w porównaniu z ostatnim meczem (40,7%) a grą rewelacyjnie kierował Steve Nash, który uzbierał aż 20 asyst! Już w drugiej kwarcie podopieczni Mike'a D'Antoniego zbudowali 17-punktową przewagę (45:28), głównie dzięki dobrej grze Leandro Barbosy - 22 punkty. Dla Jeziorowców, którzy przerwali serię 7 zwycięstw z rzędu, najwięcej punktów uzbierał Kobe Bryant - 30. Rekord kariery w ilości zbiórek (19) wyrównał z kolei Lamar Odom.

Zdobyłem 40 punktów w spotkaniu na najwyższym poziomie. To był wyjątkowy wieczór, który z pewnością zapadnie mi pamięci do końca życia - mówił szczęśliwy 23 latek z Kowna. Wcześniej jego rekordem życiowym było "zaledwie" 29 punktów ponad 10 miesięcy temu. Szczególny popis Kleiza dał w drugiej kwarcie, kiedy zanotował 20 punktów, w wyniku czego gospodarze wyszli na prowadzenie. Swój wyjątkowy wieczór miał także środkowy Nuggets Marcus Camby, który wyrównał najlepsze wyniki w karierze pod względem ilości zbiórek (24) i bloków (11). Należy jednak powiedzieć, że przyjezdni z Salt Lake City dzielnie się trzymali i dopiero na początku ostatniej odsłony pozwolili rywalom odskoczyć na kilkanaście "oczek". Dzięki tej wygranej Denver przerwało serię 2 kolejnych porażek i ponownie zrównało się z Portland Trail Blazers na pierwszym miejscu w Northwest Division.