MŚ U-19: Niewykorzystane szanse Polaków

Słabszy mecz liderów i niewykorzystane szanse doprowadziły do porażki Polaków w meczu z Brazylią 79:70. Nasi koszykarze rozpoczęli mecz od prowadzenia 14:0, jednak dali sobie odebrać tę przewagę. W trzeciej kwarcie zdobyli siedem punktów zaliczki, ale i tę różnicę Brazylia odrobiła i zanotowała drugie zwycięstwo w turnieju. Była to pierwsza porażka naszej drużyny po czwartkowej wygranej z Tunezją.

Jacek Seklecki
Od 14:0 reprezentacja Polski U-19 rozpoczęła drugi mecz Mistrzostw Świata w tej kategorii wiekowej przeciwko Brazylii. Fantastyczny strat naszych koszykarzy pozwalał dawać nadzieję, że mimo klasowego przeciwnika nasi zawodnicy nie będą mieć problemów z odniesieniem drugiej wygranej podczas tego turnieju. Brazylijczycy szybko się jednak otrząsnęli i jeszcze w pierwszej kwarcie odrobili część strat do zespołu trener Jerzego Szambelana. Po tak słabym początku koszykarze z Ameryki Południowej doprowadzili do stanu 18:13 dla Polaków i nadal nacierali. Druga kwarta należała już tylko do nich. Brazylia wygrała tę część gry 23:10 i odzyskała prowadzenie. Słabo spisywali się liderzy naszej kadry. Przemysław Karnowski w pierwszej połowie właściwie nie istniał, a w całym meczu zdobył tylko trzy punkty i zebrał pięć piłek z tablic. Mateusz Ponitka z kolei do przerwy trafił tylko jeden z ośmiu oddanych rzutów, a w drugich 20 minutach w cale nie było lepiej. Rzucający reprezentacji Polski w całym spotkaniu zdobył 12 punktów, trafiając tylko cztery z 13 rzutów z gry. Sytuację ratować próbowali inni. Michał Michalak również nie zachwycał skutecznością (5/13 z gry), ale to on z 14 punktami na koncie był najlepszym strzelcem naszej drużyny. Pod koszem walczył Piotr Niedźwiedzki. MVP finałowego turnieju Mistrzostw Polski U-18 zdobył 13 punktów i zebrał siedem piłek z tablic. Początkowo w drugiej połowie nasi zawodnicy odzyskali swój rytm gry. W pewnym momencie Polacy mieli serię 11 punktów z rzędu i wyszli nawet na siedmiopunktowe prowadzenie, ale to w cale nie podłamało Brazylijczyków. Ci ciągle atakowali, dzięki czemu odzyskali prowadzenie i powoli kontrolowali mecz do samego końca. Biało-czerowni próbowali jeszcze przechylić szalę na swoją korzyść - w czwartej kwarcie na kilka minut przed końcem przegrywali już tylko dwoma punktami - ale nic to nie dało i pierwsza porażka Polaków w tym turnieju stała się faktem. Brazylia wygrała 79:70 i walka o czołowe miejsca w grupie A nabiera rumieńców. W trzecim meczy tej grypy Polska zmierzy się z Rosją. Mecz ten odbędzie się w sobotę o 12:45 naszego czasu. Grupa A:
Brazylia - Polska 79:70 (18:22, 23:10, 9:20, 29:18)
Brazylia: Neto 16, Felicio 12, Irigoyen 10, Vezaro 10, Rossetto 9, Aguirre 8, Taddei 6, Nogueira 4, Casimiro 2, Cunha 2. Polska: Michał Michalak 14, Piotr Niedźwiedzki 13 (7 zb.), Mateusz Ponitka 12 (7 zb.), Grzegorz Grochowski 11 (5 zb., 4 as.), Tomasz Gielo 11, Jan Grzeliński 6 (3 as.), Przemysław Karnowski 3(5 zb.), Jakub Koelner 0, Paweł Śpica 0, Michał Pietrzak 0, Daniel Szymkiewicz 0.
Tunezja - Rosja 55:101 (16:21, 13:29, 14:23, 12:28)
Tunezja: Abasa 12, M'Rad 8, Souabni 8, Manai 8, Mahmoud 6, Mejri 6, Saddadi 3, Farjallah 2, Karoui 2. Rosja: Kulagin 18, Varnakov 15, Trushkin 14, Goldyrev 14, Tikhonin 10, Vikhorov 8, Karpachev 6, Karasev 5, Zaryazhko 5, Loginov 4, Bekkiev 3, Gudumak 2. Tabela Grupa A