EuroBasket, gr. B: Niesamowity Parker, skuteczni Serbowie i wielki Bargnani

Serbia i Francja wygrały swoje trzecie mecze w grupie B i są już jedną nogą w drugiej rundzie EuroBasketu. Podopieczni Dusana Ivkovicia odprawili z kwitkiem Izrael dzięki fantastycznej postawie w czwartej kwarcie, a "Trójkolorowi" pokonali Niemcy dzięki świetnej formie Tony'ego Parkera, który zdobył 32 punkty. Jego wyczyn pobił natomiast Andrea Bargnani, autor 36 oczek, który przedłużył nadzieję na awans Włochom.

W tym artykule dowiesz się o:

Po pierwszej kwarcie Izrael miał nieoczekiwanie trzy punkty więcej na swoim koncie niż faworyzowana Serbia. Po drugiej przewaga wzrosła do sześciu oczek i taka też utrzymała się po trzydziestu minutach. Ostatecznie jednak to podopieczni Dusana Ivkovicia schodzili z parkietu z tarczą wszak w ostatniej odsłonie zaprezentowali niewiarygodną skuteczność i wygrywając tę część meczu 31:16, wygrali całe spotkanie 89:80.

Przez trzy kwarty wydawało się, że Izrael, kontrolujący tempo meczu od samego początku, kiedy to celną trójką pojedynek otworzył Yotam Halperin, jest w stanie dowieźć swoją kilkupunktową przewagę do samego końca. Tym bardziej prawdopodobny wydawał się ten scenariusz, gdy od stanu 46:41 siedem punktów zdobyli Halperin, Guy Pnini i Afik Nissim i przewaga ekipy z Bliskiego Wschodu wzrosła do dwunastu oczek, 53:41 w 23. minucie meczu.

Serbowie grali bardzo nerwowo, koncentrując swoją uwagę przede wszystkim na rzutach z dystansu, lecz te tym razem nie dochodziły do celu. Wyjątkowo słabo spisywał się zwłaszcza Milos Teodosić, którego żadna z siedmiu prób trzypunktowych nie wpadła do kosza, ale problemy z trafieniem mieli także Milenko Tepić czy Milan Macvan.

Atutem reprezentacji Serbii jest jednak, co wiadomo nie od dziś, nie indywidualizm ale zespołowość oraz głębia składu i właśnie ten czynnik uwidocznił się pod koniec meczu. W obliczu słabej dyspozycji graczy obwodowych, ciężar zdobywania punktów wzięli na siebie zawodnicy wysocy i to oni przesądzili o losach meczu. Jeszcze bowiem po trzeciej kwarcie Izrael prowadził 64:58, lecz już 34. minucie był remis 67:67, a 180 sekund później, po skutecznych akcjach Nenada Krsticia oraz Marko Keselja, 77:71 - już dla Serbii.

Sytuację próbował ratować jeszcze akcją dwa plus jeden Nissim (76:77), lecz zagranie rozgrywającego okazało się tylko łabędzim śpiewem Izraelczyków. Chwilę później bowiem cztery punkty z rzędu zdobył Krstić, zaś gwoździem do trumny okazała się trójka najlepszego strzelca Plavich w tym spotkaniu (24 punkty), Dusana Savanovicia, która dała ośmiopunktowe prowadzenie na 63 sekundy przed końcową syreną. Takiej przewagi Izraelczycy nie byli już w stanie odrobić.

Serbia - Izrael

89:80

(22:25, 13:16, 23:23, 31:16)

Serbia: Savanović 24, Krstić 18, Keselj 15, Macvan 7, Teodosić 6, Marković 5, Rasić 5, Tepić 4, Bjelica 2, Paunić 0

Izrael: Halperin 18, Blu 16, Nissim 16, Eliyahu 14, Pnini 9, Kadir 7, Burstein 0, Mekel 0, Naimy 0

W pierwszym meczu przeciwko Serbii Andrea Bargnani zagrał bardzo dobre zawody, lecz w kolejnym starciu z Niemcami praktycznie nie istniał na parkiecie. Jak widać, czwartkowy występ bardzo podziałał na ego środkowego Toronto Raptors, bo w piątek przeciwko Łotyszom zdobył 36 punktów i zanotował siedem zbiórek, będąc najlepszym zawodnikiem na placu gry, a Azzurri pokonali rywala 71:62 i dzięki temu zachowali nadzieję na awans do kolejnej rundy.

Koszykarze Ainarsa Bagatskisa jak zwykle bardzo solidnie zaczęli spotkanie, ale co z tego skoro w miarę upływu minut coraz częściej oddawali pole przeciwnikom. Wyjątkowo słabo prezentował się mózg Łotyszy, Janis Blums, któremu trzecie spotkanie w ciągu trzech dni wyraźnie dało się we znaki pod względem fizycznym, a na dodatek swoją skuteczność z czwartku (19 punktów przeciwko Serbii) zgubił gdzieś Rolands Freimanis. Ta dwójka do spółki trafiła tylko 3 z 14 rzutów z gry, więc ciężar w ofensywie musiał wziąć na swoje barki niedoświadczony, 23-letni Rihards Kuksiks (19 oczek).

Wydaje się jednak, że nawet gdyby Blums i Freimanis zagrali na miarę swoich możliwości, Łotyszom i tak ciężko byłoby powalczyć w tym meczu o zwycięstwo. Wszystko za sprawą wspomnianego Bargnaniego, który raz po raz przedostawał się pod kosz, skąd zdobywał łatwe punkty, albo wymuszał przewinienia, a także wykorzystywał każdą wolną lukę na dystansie i ostatecznie zanotował najlepszy indywidualny występ na EuroBaskecie biorąc pod uwagę wszystkich graczy turnieju.

Podopieczni Simone Pianigianiego zaprezentowali się z bardzo dobrej strony zwłaszcza w defensywie. Umiejętnie odcinali Łotyszy od podań na skrzydłach, uniemożliwiając im tym samym zdobywanie łatwych punktów rzutami z dystansu, zaś w ataku decydujące ciosy zdawali w najbardziej odpowiednim momencie, czyli w czwartej kwarcie. Choć po trzydziestu minutach prowadzili tylko 55:53, po punktach Bargnaniego, Marco Belinelliego i Marco Mordente zwiększyli swoją przewagę do stanu 61:53 i ta zaliczka pozwoliła im spokojnie dotrwać do końca spotkania.

Łotwa - Włochy

62:71

(21:18, 12:13, 20:24, 9:16)

Łotwa: Kuksiks 19, Selakovs 10, Dairis Bertans 8, Davis Bertans 5, Berzins 5, Meiers 5, Blums 4, Freimanis 4, Strelnieks 2, Jeromanovs 0, Mejeris 0

Włochy: Bargnani 36, Belinelli 11, Mancinelli 8, Gallinari 7, Mordente 3, Carraretto 2, da Tome 2, Hacket 2, Cinciarini 0, Cusin 0, Maestranzi 0

Przeciwko Litwie Tony Parker rzucił 31 punktów, Izraelowi zaaplikował 21 oczek, zaś w piątkowy wieczór w starciu z Niemcami pobił swój rekord na turnieju i zdobywając 32 punkty, a także dodając do tego sześć asyst i cztery zbiórki, poprowadził "Trójkolorowych" do trzeciego zwycięstwa.

Pierwsza połowa spotkania była bardzo wyrównana z tym, że na samym początku meczu lepiej radzili sobie Niemcy, zaś Francuzi odzyskali równowagę w ataku i obronie dopiero pod koniec drugiej kwarty i ostatecznie prowadzili po dwudziestu minutach 29:28. Niemcy grali płynnie w ofensywie do momentu, w którym Francuzi nie znaleźli recepty na Chrisa Kamana i Dirka Nowitzkiego. Duet z NBA jak zwykle grał najważniejsze skrzypce i już w pierwszej kwarcie zdobył 14 z 16 oczek drużyny, zaś do przerwy - 20 z 28.

Po zmianie stron sprawy w swoje ręce wziął jednak wspomniany Parker, który szybko zdobył pięć oczek, trójkę dodał Nicolas Batum i Francja wyszła na prowadzenie 41:33. Kiedy zaś pod koszem uaktywnił się Joakim Noah, podopieczni Vincenta Colleta zwiększyli swoją zaliczkę do dwunastu oczek, 46:34, w 26. minucie meczu.

Trener Dirk Bauermann zdał sobie sprawę, że jeśli szybko nie znajdzie remedium na poczynania rywala, w czwartej kwarcie Francuzi nie dopuszczą do roztrwonienia przewagi. Problem w tym, że rezerwowi, którzy wówczas przebywali na parkiecie, niewiele byli w stanie zrobić i to "Trójkolorowi" rządzili na parkiecie. Siedem kolejnych punktów zdobył Parker, swoją cegiełkę dodał Batum i po trzydziestu minutach Francja wygrywała już 58:40. Tym samym czwarta kwarta była tylko kropką nad i, w której Niemcy walczyli o jak najmniejszy wymiar kary.

Francja pokonała ostatecznie Niemcy 76:65 głównie dlatego, że zastopowała Kamana na tylko ośmiu punktach. Nowitzki natomiast zdobył 20 punktów, ale tym razem trafiał na marnej skuteczności - 5 na 13 z gry.