NBA: Skuteczny Gortat, Słońca nie dały szans Czarodziejom

Piorunujący trzecia kwarta przesądziła o zwycięstwie Phoenix Suns nad Washington Wizards 104:88. Marcin Gortat z 20 punktami był najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania. Tymczasem do składu New York Knicks powrócił Carmelo Anthony, który jednak nie pomógł w pokonaniu New Jersey Nets, bowiem kapitalne zawody rozegrał Deron Williams, autor 38 punktów.

Jacek Konsek

Starcie z drugą najgorszą drużyną ligi miało być dla Słońc spacerkiem, tymczasem przez dwie kwarty w US Airways Center trwała wyrównana walka. W trzeciej odsłonie Czarodzieje wyszły nawet na prowadzenie 55:54, lecz fenomenalna seria 31:6 w wykonaniu gospodarzy odwróciła losy spotkania. Suns pokonali Wizards po raz 10 z rzędu, odnosząc drugie kolejne zwycięstwo.

- Ważne było, abyśmy byli silni i grali twardo, ponieważ poprzedniego wieczoru straciliśmy wiele energii. Nie mieliśmy ostatnio zbyt dużo wolnego - przyznał Steve Nash, który zgromadził 12 punktów, 11 asyst i siedem zbiórek. 19 oczek i 11 zbiórek wywalczył Channing Frye.

20 oczek zdobył najskuteczniejszy w meczu Marcin Gortat, który spędził na parkiecie prawie 34 minuty i wykorzystał 9 z 14 prób z gry. Polak miał również siedem zbiórek, dwa przechwyty i blok. To trzeci z rzędu mecz, w którym nasz rodak notuje przynajmniej 20 punktów.

Słońca z bilansem 14-19 wciąż okupują 12. lokatę na Zachodzie. Przed przerwą na Mecz Gwiazd zagrają już tylko w środę przeciwko Golden State Warriors.

***

Carmelo Anthony wrócił do składu New York Knicks po siedmiu meczach przerwy, a Jeremy Lin rozegrał kolejne kapitalne spotkanie (21 pkt, 9 as, 7 zb). Nie wystarczyło to jednak do pokonania New Jersey Nets, w szeregach których koncertowo spisywał się Deron Williams. Rozgrywający z Newark zanotował 38 punktów, trafiając osiem trójek.

- Nie oglądam telewizji, ale śledzę Twittera, gdzie w trzech liniach napisane było "Jeremy Lin zniszczył Derona Williamsa". Postanowiłem więc zaznaczyć sobie ten mecz w kalendarzu - mówił Williams, który w ten sposób motywował się przed meczem.

Nets drugą i trzecią kwartę wygrali odpowiednio 11 i 10 punktami. W trzeciej odsłonie Williams zdobył aż 18 punktów. Drużyna gości w całym meczu trafiła aż 15 trójek.

11 punktów i sześć asyst wywalczył Anthony, a 3 oczka w 9 minut zgromadził Baron Davis, który powinien stanowić o sile Knicks na obwodzie. Dla doświadczonego rozgrywającego był to debiut w nowym zespole.

San Antonio Spurs wygrali po raz 11 z rzędu, pokonując na wyjeździe Utah Jazz 106:102. Ostrogi zwyciężyły mimo braku w składzie dwóch kluczowych zawodników: Manu Ginobiliego oraz Tiago Splittera. Obaj borykają się z kontuzjami i nie będą występować przez dwa tygodnie.

Kluczową trójkę na kilka sekund przed końcem trafił Richard Jefferson, a 23 punkty i 11 asyst zgromadził dla zwycięzców Tony Parker. - Tony to zawodnik formatu All Star. Zagrał kolejne niesamowite zawody. Był liderem, trafiał, znajdował lepiej ustawionych kolegów i grał twardo. Był świetny - chwalił Francuza Gregg Popovich, szkoleniowiec Spurs.

Golden State Warriors wzięli odwet za porażkę na inaugurację sezonu i pokonali w poniedziałek Los Angeles Clippers 104:97. Wszystko dzięki serii 11:2, która zamknęła czwartą kwartę i pozwoliła Wojownikom wygrać 12 mecz w sezonie. 32 oczka zgromadził Monta Ellis, a 19 dołożył niespodziewanie Ekpe Udoh, który zastąpił w wyjściowym składzie chorego Andrisa Biedrinsa i zdobył cztery kluczowe punkty podczas wspominanej serii.

25 punktów dla pokonanych wywalczył Chris Paul, trzy mniej dodał Mo Williams. Clippers przegrali po raz drugi z rzędu, notując 18 strat i mizerną 42 proc. skuteczność.