NBA: Koniec zwycięskiej passy Słońc, słabszy mecz Gortata

Tylko osiem punktów uzbierał Marcin Gortat w przegranym przez Phoenix Suns meczu z Minnesotą Timberwolves (124:127) podczas poniedziałkowej nocy w NBA. Nasz rodak nie trafił dwóch kluczowych rzutów wolnych w ostatnich sekundach gry, a Słońca przerwały passę pięciu kolejnych zwycięstw we własnej hali.

Jacek Konsek

W poniedziałek Marcin Gortat po raz pierwszy był nominowany do nagrody dla najlepszego zawodnika tygodnia, lecz kilka godzin później rozegrał jedno ze słabszych spotkań w obecnym sezonie. Nasz rodak zdobył tylko osiem punktów i zebrał cztery piłki - to najgorsze wskaźniki od 2 stycznia. Jedyny Polak w NBA miał problemy z faulami - w ciągu niespełna 20 minut spędzonych na parkiecie aż czterokrotnie faulował rywali. Na początku spotkania złapał dwa przewinienia na Nikoli Pekoviciu, który zdobył dla Leśnych Wilków 24 punkty.

W końcówce Gortat mógł dać nadzieję Słońcom, lecz na 12 sekund przed końcową syreną chybił dwa rzuty wolne przy stanie 125:122 dla Minnesoty. Nasz rodak nie wykorzystał w sumie aż czterech z sześciu prób z linii.

- Kiedy zdobywa się ponad 120 punktów, to oczekuje się zwycięstwa - mówił po meczu Alvin Gentry, szkoleniowiec Słońc. - Wykonaliśmy jednak kiepską robotę w defensywie - dodał Jared Dudley, który dla gospodarzy zdobył 28 oczek.

Phoenix zdobyli najwięcej punktów w bieżących rozgrywkach, ale też najwięcej stracili. Znów świetną partię rozgrywał Kevin Love, który po raz 15 w sezonie osiągnął barierę 30 punktów. Leśne Wilki trafiły 14 z 22 rzutów za trzy punkty.

Minnesota z bilansem 22-21 ma realne szanse na awans do play off. Suns (19-22) plasują się na 12. pozycji w Konferencji Zachodniej i tracą do ósmej drużyny 2,5 spotkania.

***

W najciekawszym spotkaniu dnia Boston Celtics pokonali na wyjeździe Los Angeles Clippers 94:85, wygrywając dopiero drugie z ostatnich dziewięciu spotkanie poza własnym parkietem. 25 punktów dla Celtów uzbierał Paul Pierce, z czego 10 w najważniejszej, ostatniej odsłonie. 21 oczek dorzucił Kevin Garnett.

W czwartej kwarcie goście prowadzi już 71:61, lecz Clippers zanotowali serię 17:3 i mieli okazję na zwycięstwo. C's szybko jednak odpowiedzieli - zdobyli 13 oczek, podczas gdy ekipa z Miasta Aniołów tylko dwa.

Clips przegrali po raz czwarty w ostatnich pięciu spotkaniach. Przed podopiecznymi Vinny'ego Del Negro kolejne spotkania w Staples Center, kolejno z Atlantą, Phoenix, Houston i Detroit. Wszystkie w tym tygodniu! LAC rozegrają w marcu aż 20 spotkań - od 1967 żadna drużyna nie miała tak napiętego terminarza.

Szósta kolejna porażka New York Knicks stała się faktem. Koszykarze z Wielkiego Jabłka polegli w United Center przeciwko najlepszej drużynie w lidze - Chicago Bulls (99:104). Byki do wygranej poprowadził Derrick Rose, autor 32 punktów, siedmiu asyst i sześciu zbiórek. Gospodarze triumfowali mimo braku kluczowych zawodników: Luola Denga, Richarda Hamiltona oraz C.J. Watsona.

- Nasze zbiórki były niesamowite, a świetny mecz rozegrał Taj Gibson. Po przerwie jego rzuty drugiej szansy zrobiły różnicę w spotkaniu - powiedział Tom Thiobodeau, szkoleniowiec Bulls. Jego zespół wygrał walkę na tablicach 56:38, w tym 22:9 na atakowanej desce.