NBA: Słońca z pozytywnym bilansem coraz bliżej play off, skuteczny Gortat

Marcin Gortat zdobył 15 punktów i zebrał 10 piłek w wygranym przez Phoenix Suns spotkaniu z Houston Rockets (99:86). Słońca po raz pierwszy w sezonie osiągnęły pozytywny bilans (23-22) i są o coraz bliżej 8. miejsca gwarantującego grę w play off.

Jacek Konsek

- Po raz pierwszy od dłuższego czasu graliśmy bardzo dobrze od pierwszych minut spotkania. Chemia w naszej drużynie jest obecnie świetna. Wszyscy czujemy się bardzo dobrze - powiedział po ostatniej syrenie Marcin Gortat, który zanotował 25 double-double w obecnym sezonie. Polak w 31 minut wywalczył 15 punktów, przy wysokiej skuteczności z gry 7/9, zebrał także 10 piłek oraz miał po dwa bloki i przechwyty.

Słońca po raz pierwszy w obecnym sezonie mają więcej zwycięstw niż porażek. W ostatnich 14 spotkaniach bilans ekipy z Arizony jest kapitalny - 11 zwycięstw i trzy porażki. Od Meczu Gwiazd we własnej hali Suns triumfowali w ośmiu z dziewięciu meczów.

W meczu przeciwko Rockets bohaterem gospodarzy okazał się Michael Redd, który wchodząc z ławki uzbierał 25 oczek. Leworęczny snajper szalał w drugiej kwarcie, kiedy to przewaga gospodarzy przekroczyła 20 punktów.

- Każdego dnia ktoś inny dostaje więcej minut do pokazania swoich umiejętności i to wykorzystuje - podkreślił Gortat. 19 punktów zapisał na swoim koncie Channing Frye, a 11 asyst rozdał niezawodny Steve Nash.

Phoenix z bilansem 23-22 jest o pół meczu za zajmującymi 8. lokatę Rakietami. Przed podopiecznymi Alvina Gentry'ego seria czterech meczów wyjazdowych, kolejno z: Miami, Orlando, Indianą i Cleveland.

Skrót meczu Suns - Rockets:

***

Los Angeles Lakers we własnej hali przegrywają bardzo rzadko. Niedzielna porażka z Utah Jazz była dopiero drugą od świąt Bożego Narodzenia. Wśród gości 24 oczka wywalczył Paul Millsap, lecz zdecydowanie większym zaskoczeniem jest postawa dwóch debiutantów - Enesa Kantera oraz Aleca Burksa - obaj dołożyli po 17 oczek. Ten drugi 13 punktów zdobył w ostatniej kwarcie.

- To bardzo ważne dla naszej drużyny, naszego rozwoju i poprawy naszej gry - powiedział Millsap. - Jestem dumny z młodych graczy. Zagrali wielkie mecze i pokazali na co nas stać - dodał.

Fatalne spotkanie rozegrał Kobe Bryant, który chybił 17 z 20 rzutów z gry. 33 punkty i 11 zbiórek zanotował będący ostatnio w kapitalnej formie Andrew Bynum.

Miami Heat zrewanżowali się Orlando Magic za wtorkową porażkę w derbach Florydy i pokonali Magików 91:81. Była to 13. kolejna wygrana Żaru przed własną publicznością. Kapitalną końcówką spotkania popisał się Dwyane Wade, który 14 ze swoich 31 punktów zdobył właśnie w tej odsłonie. Idealnie wspierał go Chris Bosh (23 pkt) oraz LeBron James, który wywalczył 14 punktów, 12 zbiórek, siedem asyst i pięć przechwytów.

Gospodarze zawdzięczają triumf kapitalnej defensywie, która pozwoliła Magikom na zdobycie tylko 81 punktów, z czego ledwo 34 w drugiej połowie. W ciągu 16 minut drugiej połowie podopieczni Stana Van Gundy'ego zdołali wywalczyć tylko 12 oczek.