20 tysięcy punktów LeBrona Jamesa!

LeBron James jako najmłodszy zawodnik w historii NBA osiągnął barierę 20000 zdobytych punktów. Gwiazdor Miami Heat dokonał tego podczas środowego meczu z Golden State Warriors, wygranego 92:75.

Jacek Konsek

LeBron James potrzebował 18 punktów, aby osiągnąć tę barierę. Historyczny punkty zdobył w końcówce drugiej kwarty a w całym meczu zgromadził 25 oczek, 10 asyst i siedem zbiórek.

Koszykówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Tylko dla fanów basketu! Kliknij i polub nas.

"LBJ" dokonał tego wyczynu w wieku 28 lat i 17 dni. Poprzedni rekord należał do Kobe Bryanta, który miał wówczas 29 lat i 122 dni. James jest 38. zawodnikiem w historii NBA, który zdobył 20k punktów. Spośród aktywnych graczy takim wynikiem mogą pochwalić się tylko: Bryant, Garnett, Nowitzki, Allen, Pierce, Duncan i Carter.

James w środę ustanowi także inny rekord - zanotował 5000 asystę. Jest 13. graczem w historii, który ma na swoim koncie 20000 punktów i 5000 asyst.

Miami w starciu z Wojownikami nie miało większych problemów. Już w trzeciej kwarcie przewaga mistrzów NBA wynosiła 34 punkty, wówczas trener Erik Spoelstra dał odpocząć swoim liderom. Żar wziął tym samym rewanż za niespodziewaną porażkę z GSW 12 grudnia we własnej hali (95:97).

***

Syn pokonał ojca - Austin Rivers i jego New Orleans Hornets przerwali sześciomeczową serię zwycięstw Boston Celtics, których trenerem jest Doc Rivers. Szerszenie triumfowały 90:78 a Rivers zdobył osiem punktów.

- Wiedziałem, że to będzie inny mecz niż wszystkie i tego nie ukrywałem - mówił Austin, który trafiając jeden z rzutów przebiegł koło ławki Cetlics. - Chciałem mu wtedy coś powiedzieć, ale się powstrzymałem. To dziwna sytuacja - dodał Doc, który również występował na parkietach NBA.

Hornets w ostatnich tygodniach grają nadspodziewanie dobrze. Ich środowa wygrana była szóstą w ostatnich siedmiu meczach. Najlepiej spisał się Al-Farouq Aminu, który miał 18 punktów i dziewięć zbiórek.

***

Oklahoma City Thunder przerwała sześciomeczową serię zwycięstw Denver Nuggets i pokonała Bryłki 117:97. Głównym autorem wygranej okazał się Russell Westbrook, który 16 ze swoich 32 punktów wywalczył w premierowej kwarcie. Grzmot już w pierwszej połowie osiągnął 20 punktów przewagi i wygrał piąty kolejny mecz.

- Byłem pewny siebie i wierzyłem w swoje umiejętności. Na parkiecie trafiałem rzuty, które miałem trafić - powiedział Westbrook, który otrzymał wsparcie od Kevina Duranta oraz Kevina Martina - obaj dołożyli po 20 punktów.

Thunder z bilansem 31-8 są najlepszą drużyną w rozgrywkach. Szczególnie imponujący jest ich bilans we własnej hali, gdzie wygrali 19 z 22 spotkań.