Harrington bohaterem Trefla!

Lorinza Harrington równo z końcową syreną trafił zwycięski rzut, dzięki któremu Trefl Sopot pokonał w derbach Asseco Prokom Gdynię 73:72! Mistrzowie Polski grali bez Łukasza Koszarka.

Jacek Konsek

Lorinza Harrington nie grał w niedzielę wielkiego meczu, lecz w końcówce okazał się bohaterem wicemistrzów Polski. Po niecelnym rzucie Michała Michalaka Amerykanin, który zdobył w sumie tylko sześć punktów, zebrał piłkę i równo z końcową syreną dał Treflowi cenne dwa punkty.

Koszykówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Tylko dla fanów basketu! Kliknij i polub nas.

Derby pomiędzy dwoma najlepszymi zespołami poprzedniego sezonu odbywały się w cieniu zawirowań wokół Asseco Prokomu. Z klubem pożegnał się Łukasz Koszarek, a o krok od odejścia są Przemysław Zamojski i Adam Hrycaniuk, którzy jednak zagrali w niedzielę.

Zwycięstwo sopocian rodziło się w wielkich bólach. Przez 30 minut na prowadzeniu byli gracze trenera Andrzeja Adamka, którzy lepiej prezentowali się szczególnie w pierwszej połowie. Wtedy prowadzili nawet 28:20, grali kolektywnie i nie było w ich szeregach widać braku doświadczonego Koszarka.

Trefl po słabej pierwszej połowie (33 proc. z gry) wrócił do gry w trzeciej kwarcie. Był to czas Adama Waczyńskiego, który wszystkie 13 punktów zdobył właśnie w tej kwarcie. Trefl odrobił straty i na chwilę wyszedł nawet na prowadzenie. Gospodarze nie zamierzali jednak oddawać pola, co zwiastowało emocjonującą końcówkę.

W niej najpierw Asseco zanotowało serię 6:0 i wyszło na prowadzenie 61:56, aby po chwili kompletnie oddać inicjatywę rywalom. Trefl odwdzięczył się fragmentem 11:2 i był bliski wygranej. Wydawało się jednak, że bohaterem zostanie Mateusz Ponitka, który na 27 sekund przed końcem trafił za dwa punkty. Ostatnie słowo należało do Harringtona!

Trefl w drugiej połowie trafił aż dziewięć trójek - po trzy mieli Waczyński i niespodziewanie Sime Spralja. Pięciu graczy gości zanotowało co najmniej 10 punktów. W ekipie mistrza Polski trzech zawodników osiągnęło podwójną zdobycz.

14 punktów dla Asseco uzbierał Robert Witka, który okazał się najlepszym strzelcem teamu Adamka. Zamojski miał 13 punktów, a Hrycaniuk osiem i tyle samo zbiórek.

Asseco Prokom Gdynia - Trefl Sopot 72:73 (14:14, 18:11, 21:25, 19:23)

Asseco: Robert Witka 14, Przemysław Zamojski 13, Rasid Mahalbasic 10, Piotr Szczotka 9, Adam Hrycaniuk 8, Mateusz Ponitka 7, Tomasz Śnieg 7, Piotr Pamuła 4, Krzysztof Roszyk 0.

Trefl: Frank Turner 15, Adam Waczyński 13, Michał Michalak 11, Sime Spralja 11, Filip Dylewicz 10, Lorinza Harrington 6, Marcin Stefański 3, Piotr Dąbrowski 3, Kurt Looby 1.