Atkinson Show w Rybniku! UTEX ROW lepszy od Cukierków Odry!

UTEX ROW Rybnik pokonał we własnej hali Cukierki Odrę Brzeg na inaugurację sezonu 2008/2009 w Ford Germaz Ekstraklasie. Siódmą drużynę poprzedniego sezonu do wygranej poprowadziła fenomenalnie dysponowana nowa Amerykanka LaTangela Atkinson. Popularna Tangie zagrała niezwykle efektywnie i zarazem bardzo efektownie. Jej bloki na rywalkach z pewnością na długo pozostaną w pamięci kibiców.

Krzysztof Kaczmarczyk

Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla przyjezdnych, które po celnej trójce Magdaleny Rzeźnik prowadziły 3:0. Od samego początku spotkania wynik oscylował wokół remisu i żadnej z drużyn nie udawało się osiągnąć znaczącej przewagi. Dopiero przy stanie 11:10 dla Cukierków podopieczne Jarosława Zyskowskiego zdobyły 8 kolejnych punktów i objęły prowadzenie 19:10. Końcówka należała jednak do ROW-u. Punkty Natalii Trafimavej i celny rzut zza linii 6,25 równo z końcową syreną Małgorzaty Chomickiej zmniejszyły straty do dwóch punktów po pierwszych 10 minutach spotkania.

Druga kwarta należała do środkowej Kashy Terry. Nowa amerykańska środkowa UTEX-u była nie do zatrzymania w strefie podkoszowej dla swoich rywalek i to ona wyprowadziła ROW na pierwsze w tym meczu prowadzenie 28:27 w 15 minucie spotkania. Liderką Cukierków również była amerykańska środkowa Amber Petilion, która po pierwszej połowie spotkania miała na swoim koncie 8 punktów i 10 zbiórek. Jej postawa jednak nie pomogła Odrze, która przegrywała po pierwszej połowie spotkania 33:31.

Po zmianie stron rozpoczął się teatr jednego aktora. Prawdziwy popis gry dała amerykańska skrzydłowa LaTangela Atkinson. Zaczęło się jednak nieciekawie dla podopiecznych Mirosława Orczyka, gdyż po celnych rzutach za 3 punkty Elizy Gołumbiewskiej przyjezdne wyszły na prowadzenie 44:38. W tym momencie jednak zaczęła się koncertowa gra rybniczanek, którą zapoczątkowała trójką Trafimava. UTEX ROW zdobył 10 kolejnych punktów, w czym ogromna zasługa Atkinson, i objął prowadzenie 48:44, a po chwili było już 50:45. Po trzech kwartach gospodynie prowadziły 54:50 i o wszystkim zadecydować miało ostatnie 10 minut meczu.

W ostatniej części meczu UTEX ROW potwierdził swoją dominację. Rybniczanki grały lepiej z każdą kolejną minutą, na co zupełnie nie reagował trener Cukierków Jarosław Zyskowski. Szkoleniowiec Odry miał do dyspozycji trzy przerwy, z których w drugiej połowie nie skorzystał. Napierające rybniczanki zdołały odskoczyć na kilkupunktową przewagę, a główną rolę w tym czasie odgrywała nasza środkowa Aleksandra Chomać. Wynik ustaliła celną trójką Elżbieta Międzik, dla której był to pierwszy celny rzut w tym meczu. Siódma drużyna ostatniego sezonu ostatecznie pokonała Cukierki Odrę Brzeg 71:58 i dwa duże punkty w tabeli zostały na Śląsku.

Niekwestionowaną liderką rybnickiego zespołu była amerykańska skrzydłowa LaTangela Atkinson. Amerykanka zapisała w statystykach 19 punktów, 10 zbiórek i 6 asyst. Prawdziwą okrasą meczu były jednak jej fantastyczne bloki! Atkinson oprócz efektywnej gry, grała również bardzo efektownie i z pewnością zaskarbiła sobie serca fanów. Z dobrej strony pokazały się również Kasha Terry i Nataliya Trafimava.

W ekipie Cukierków Odry najlepiej wypadła zdecydowanie Amber Petilion. Środkowa brzeskiej drużyny zakończyła mecz z dorobkiem 17 punktów i 16 zbiórek. Słabo wypadła kreowana na liderkę zespołu Justyna Daniel, która zdobyła zaledwie 4 punkty. Więcej spodziewano się również po Ofie Tulikihihifo, która trafiła zaledwie 3 z 13 rzutów z gry.

Rybnicka drużyna wygraną okupiła kontuzją Magdaleny Radwan. W jednej z akcji w obronie Radwan znakomicie ustawiła się w obronie przeciwko Tysell Bozeman i wymusiła na rywalce faul w ataku. Rybniczanka upadając na parkiet spadła jednak na dłoń. Z grymasem bólu Radwan opuściła parkiet, a zaraz po spotkaniu udała się do szpitala na prześwietlenie kontuzjowanej dłoni.

UTEX ROW Rybnik - Cukierki Odra Brzeg 71:58 (17:19, 16:12, 21:19, 17:8)

ROW: LaTangela Atkinson 19, Kasha Terry 16, Aleksandra Chomać 12, Nataliya Trafimava 12, Magdalena Radwan 6, Małgorzata Chomicka 3, Elżbieta Międzik 3, Natalia Przekop 0, Karolina Stanek 0

Cukierki: Amber Petillion 17, Eliza Gołumbiewska 11, Tysell Bozeman 9, Magdalena Rzeźnik 8, Ofa Tulikihihifo 7, Justyna Daniel 4, Agnieszka Pietraszek 2, Ewelina Buszta 0

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.