Piątek w ACB: wyniki sparingów

Bardzo równą formę w przededniu sezonu 2008/2009 prezentują koszykarze Pamesy Walencja, którzy wygrali swój kolejny mecz. Tym razem pokonaną została chorwacka ekipa KK Zagrzeb, która ponadto sprawdziła formę drużyn z Murcji i Granady. W najciekawszym spotkaniu mistrz TAU Ceramica zaledwie jednym punktem zwyciężył beniaminka Bruesę Gipuzkoa.

W tym artykule dowiesz się o:

Pamesa wygrywa kolejny sparing

W ostatnim czasie serię gier na Półwyspie Iberyjskim rozegrała drużyna KK Zagrzeb. Chorwaci wystąpili w trzech spotkaniach. Pierwszym z nich była porażka przeciwko zespołowi, który jest wymieniany w gronie faworytów przyszłego sezonu - Pamesie Walencja. Po dość jednostronnym meczu Hiszpanie zwyciężyli 72-64. Goście tylko w pierwszych dziesięciu minutach nawiązali walkę z "Pomarańczowymi", kiedy to na drugą kwartę schodzili przegrywając zaledwie dwoma punktami. Później podopieczni Fotisa Katsirakisa z minuty na minutę powiększali przewagę. Na początku czwartej części spotkania gospodarze prowadzili nawet osiemnastoma punktami (64-46), lecz ostatecznie zwyciężyli tylko ośmioma.

Ojcem zwycięstwa należy uznać Rafaela Martineza, który zdobył 19 punktów dla swojej drużyny. Drugim strzelcem ekipy był Grek Demos Dikoudis, który uzyskał 10 oczek. Wśród pokonanych, najlepsze wrażenie pozostawił po sobie Jakov Vladović - 16 punktów.

Pamesa Walencja - KK Zagrzeb 72:64 (23:21, 16:12, 23:13, 10:18)

Pamesa: Martinez 19, Dikoudis 10, Claver 9, Kuqo 9, Oliver 8, Avdalović 6, Simeon 6, Miralles 5, Alvarez 0, Pietrus 0

KK: Vladović 16, Basljan 8, Drezga 8, Stimać 8, Tomić 7, Papać 6, Simon 6, Babić 3, Rahimić 2, Dundović 0

Alta wygrywa dzięki drugiej połowie

Dobra gra CAIu Saragossa w pierwszej połowie nie wystarczyła do odniesienia zwycięstwa w meczu przeciwko Alcie Gestion Fuenlabrada. W drugiej części meczu koszykarze klubu z przedmieść Madrytu pokazali beniaminkowi ACB miejsce w szeregu i wygrali całe spotkanie różnicą siedmiu oczek.

Brad Oleson oraz Antonio Bueno zostali najlepszymi strzelcami po stronie gospodarzy. Amerykanin zdobył 18 punktów, zaś Hiszpan rzucił 16 oczek. Tym samym, 28-letni Bueno kontynuuje świetną passę podczas obecnego okresu przygotowawczego. Eksperci docenili także grę powracającego po kontuzji Kristapsa Valtersa. Poza 6 punktami Łotysz bardzo dobrze radził sobie z kierowaniem poczynaniami zespołu w drugiej, kluczowej dla losów spotkania, połowie. W drużynie CAIu przyzwoity występ zanotował Paolo Quinteros - 13 punktów.

Alta Gestion Fuenlabrada - CAI Saragossa 87:80 (23:24, 18:19, 21:17, 25:20)

Alta Gestion: Oleson 18, Bueno 16, Manoldi 11, Paraiso 11, Sandes 9, Valters 6, Laso 0, Lopez 0, Radivojević 0

CAI: Quinteros 13, Green 12, Lewis 12, Starosta 12, Phillip 10, Garces 6, Victoriano 5, Lescano 3, Perez 3, Arteaga 2, Guerra 2

Męczarnie mistrza w derbach

Niesamowitych emocji dostarczyły fanom derby kraju Basków pomiędzy beniaminkiem ligi ACB, Bruesą Gipuzkoa, a aktualnym mistrzem z zeszłego sezonu - TAU Ceramicą Vitoria. Pięć tysięcy widzów zgromadzonych w Hali Plaza Illumbe przecierało oczy ze zdumienia, kiedy to niżej notowany zespół z Gipuzkoi walczył jak równy z równym naszpikowanym gwiazdami rywalem. Gospodarze byli bardzo blisko sprawienia sensacji, lecz ich pościg w czwartej kwarcie nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. Ekipa Laso Pabla pokazała jednak, iż będzie się liczyć nawet w walce o play-off.

12 punktów dla pokonanych zdobył 35-letni Bernard Hopkins, zaś o dwa mniej Włoch Denis Marconato, Sergio Sanchez oraz Issac Lopez. Niespodziewanie najlepszym strzelcem TAU okazał się być Fernando San Emeterio, którzy zdobył 16 punktów.

Bruesa Gipuzkoa - TAU Ceramica Vitoria 67:68 (16:14, 15:22, 14:15, 22:17)

Bruesa: Hopkins 12, Lopez 10, Marconato 10, Sanchez 10, Doblas 9, Uriz 9, Urtasun 3, Panko 2, Popović 2, Andrade 0

TAU Ceramica: San Emeterio 16, Rakocević 13, Vidal 13, McDonald 7, Barać 6, Eslava 4, Teletović 3, Shakur 2, Mickeal 0, Nocedal 0

Trójka Morovicia dała wygraną gościom

Goście zwyciężyli trzecie dziesięć minut 18-27, zapewniając sobie tym samym bagaż 3 oczek przewagi przed ostatnią częścią meczu. I choć zawodnicy Manuela Husseina wygrali czwartą kwartę 16-14, to w całym spotkaniu ulegli jednym punktem. Porażka jest tym bardziej deprymująca, gdyż na kilka minut przed końcem meczu Murcja prowadziła już nawet różnicą sześciu punktów. Kluczową akcję spotkania wykonał zaś Vedran Morović, który celnie przymierzył za trzy punkty równo z ostatnią syreną.

Najlepszym graczem klubu z Murcji okazał się być Jesse Young (18 punktów w całym meczu), zaś tuż za nim uplasowała się para rozgrywających: znany z Anwilu Włocławek Chris Thomas (13) oraz Gonzalo Martinez (12). W zagrzebskiej ekipie świetne spotkanie zagrał 21-letni center, Ivan Papać. Mierzacy 211 cm koszykarz zdobył 19 oczek, zaś tylko jeden punkt mniej uzyskał Mario Dundović. Bohater meczu, Morović, uzyskał 9 punktów.

CB Murcja – KK Zagrzeb 81:82 (24:24, 23:17, 18:27, 16:14)

Murcja: Young 18, Thomas 13, Martinez 12, Dean 8, Fajardo 8, Barnes 6, Opacak 6, Robles 5, Bogdanović 3, Moss 2, Gaona 0, Garcia 0

KK: Papać 19, Dundović 18, Morović 9, Tomić 9, Simon 8, Stimać 8, Rahimić 4, Basljan 3, Drezga 3, Babić 1, Dijan 0, Vladović 0

Jasen ojcem zwycięstwa

Zaledwie na dwa punkty różnicy (71-69) doszli podopieczni Zejlko Pavlicevicia drużynę z Granady na cztery i pół minuty przed końcem spotkania. Wówczas trener Trifon Poch nakazał grę na Juana Igancio Jasena. W rezultacie 23-letni Argentyńczyk trzykrotnie trafił zza linii 6,25 metra, rozwiewając tym samym złudzenia chorwackiej ekipy. W całym spotkaniu Jasen zdobył 17 punktów.

Drugim strzelcem hiszpańskiej drużyny był Jimmie Hunter - 14 oczek. Zawiódł tym razem podstawowy center Curtis Borchardt, który trafił tylko trzy rzuty z gry. W zespole przegranych prym wiódł po raz wtóry Dundović (18 oczek), dzielnie wspomagany przez Knuroslava Simona oraz Ante Tomicia, którzy rzucili po 14 punktów.

CB Granada – KK Zagrzeb 83:74 (20:14, 22:24, 18:15, 23:21)

Granada: Jasen 17, Hunter 14, Aguilar 11, Martin 10, Borchardt 6, Cherry 6, Marić 5, Gianella 4, Gutierrez 4, Scepanović 4, Castaloo 2

KK: Dundović 15, Simon 14, Tomić 14, Babić 8, Rahimić 6, Stimać 5, Basljan 4, Morović 3, Vladović 3, Papać 2, Dijan 0, Drezga 0