Pierwsze zwycięstwo PGE Turowa w VTB!

PGE Turów Zgorzelec odniósł pierwsze zwycięstwo w lidze VTB. Wicemistrzowie Polski w niedzielny wieczór okazali się lepsi od Spartaka Sankt Petersburg, pokonując Rosjan 77:65.

Jacek Konsek

Po ubiegłotygodniowej porażce na inaugurację ligi VTB z silnym Uniksem Kazań, podopieczni Miodraga Rajkovicia tym razem pokonali inną rosyjską drużynę - Spartak Sankt Petersburg. Zgorzelczanie tym samym odnieśli pierwsze zwycięstwo w nowym sezonie tych rozgrywek.

Gospodarze od początku kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Rozpoczęło się od stanu 11:2 dla PGE Turowa, a świetny moment gry notował Ivan Zigeranović, który w tym fragmencie zdobył aż siedem punktów.

Przewaga wicemistrzów Polski w drugiej kwarcie wynosiła nawet 11 oczek (38:27), lecz Spartak potrafił ten deficyt zredukować, dzięki czemu do przerwy przegrywał różnicą ledwie sześciu oczek. Główną postacią przyjezdnych był Aleksiej Surowcew, który był tego dnia największym zagrożeniem dla PGE Turowa.

Po przerwie polski zespół zanotował fatalną passę 0:10 i na chwilę stracił prowadzenie (40:44), lecz na szczęście chwilę później je odzyskał. Trójki Stelmacha i Jaramaza dały również run 10:0 oraz prowadzenie 52:46.

Ekipa Rajkovicia tego prowadzenia już nie oddała, a kropkę nad "i" postawiła na początku czwartej kwarty. Seria 9:2, w tym trójka Michała Chylińskiego rozwiała wątpliwości kto tego dnia był lepszy. PGE Turów ostatecznie po bardzo dobrym spotkaniu triumfował 77:65.

Warto podkreślić aż 71 proc. skuteczność w rzutach za dwa punkty oraz 22 asysty zgorzelczan. Dość niespodziewanie najlepiej podającym zawodnikiem spotkania okazał się... Filip Dylewicz, autor sześciu asyst.

16 punktów dla PGE Turowa, w tym osiem w decydującej kwarcie, wywalczył Damian Kulig, który w kolejnym już meczu potwierdził swoją świetną dyspozycję na początku sezonu. Dwucyfrowy wynik punktowy wywalczyli również J.P. Prince, Zigeranović, Tony Taylor i Chyliński.

PGE Turów Zgorzelec - Spartak Sankt Petersburg 77:65 (21:19, 19:15, 12:16. 25:15)

Turów: Kulig 16, Prince 13, Zigeranovic 11, Chyliński 10, Taylor 10, Stelmach 7, Dylewicz 4, Wiśniewski 3, Jaramaz 3, Karolak 0.

Spartak: Surowcew 16, Homan 13, Koszejew 10, McGrath 6, Burtt 6, Nesterow 6, Korolew 5, Wojtuk 2, Jakowienko 0, Tkaczenko 0.