Belgradzkie zespoły już na czele - podsumowanie 2. kolejki Ligi Adriatyckiej

Liga Adriatycka nabiera tempa. Dopiero co emocjonowaliśmy się inauguracyjną kolejką sezonu 2008/2009 a we wtorek rozegrano już kolejną serię gier. W najciekawszym pojedynku KK Zadar pokonał na wyjeździe Cibonę Zagrzeb 94:87. W czubie tabeli zadomowiły się już serbskie ekipy z dwoma przedstawicielami z Belgradu - Crveną Zvezdą i Partizanem.

Jacek Konsek

Najwięcej emocji w 2. kolejce Ligi Adriatyckiej wzbudzało starcie Cibony Zagrzeb i KK Zadar. Gospodarze po porażce w inauguracyjnej serii gier liczyli na pierwsze zwycięstwo, zwłaszcza że występowali przed własną publicznością. Tymczasem to goście wyszli górą z tego starcia, głównie dzięki świetnej postawie w ofensywnie. Rewelacyjne spotkanie rozegrał przede wszystkim nowy nabytek KK Zadar, Damir Rancic, zdobywca 20 punktów (5/7 za trzy punkty). Podopieczni Aleksandra Petrovicia zaaplikowali Cibonie aż 94 punkty, z czego 57 w drugiej połowie! W stołecznej ekipie zawiedli doświadczeni gracze (Kus, Troha, Prkacin) i niespodziewanie po dwóch kolejkach jeden z faworytów regionalnych rozgrywek pozostaje bez zwycięstwa.

Stosunkowo łatwe zadanie miały tym razem dwa belgradzkie zespoły. Mistrz Serbii i triumfator dwóch ostatnich edycji Ligi Adriatyckiej, Partizan Belgrad, bezproblemowo zwyciężył we własnej hali Heliosa Domzale. Z dobrej strony pokazał się Stephane Lasme, który zapisał na swoim koncie 17 punktów. Wśród pokonanych brylował duet znany z występów na polskich parkietach: Vjeko Petrovic (13 punktów) oraz Alvin Snow (12 "oczek"). Jeszcze mniej problemów z odniesieniem wygranej miała Crvena Zvezda Belgrad. Podopieczni Svetislava Pesicia ograli na wyjeździe KK Krka i awansowali na pierwsze miejsce w rozgrywkach. Miejscowi dotrzymywali kroku faworytom w pierwszej połowie, lecz późniejsze minuty zdecydowanie należały już do Czerwonej Gwiazdy. Najokazalszy występ zanotował 20-letni środkowy Elmedin Kikanovic, zdobywca 16 punktów i 5 zbiórek.

Ciekawie zapowiadał się także mecz w Sarajewie, gdzie potykały się dwie niepokonane drużyny - miejscowa Bosna oraz Hemofarm Vrsac. Przez 30 minut pojedynek był niezwykle zacięty a żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na znaczącą odległość. Kluczowa dla losów gry okazała się ostania kwarta, wygrana przez Pomarańczowych 24:11. Tego wieczoru nie do zatrzymania okazał się środkowy gości Vladan Vukosavjlevic, który zgromadził 35 punktów i 7 zbiórek. Wśród gospodarzy brylował były zawodnik Anwilu Włocławek Seid Hajric, zdobywca 19 punktów i 6 zbiórek. Dzięki tej wygranej koszykarze z Vrsaca są jednym z 5 zespołów, który wciąż nie zaznał smaku porażki.