V kolejka ACB - Unicaja nowym liderem

Niedzielna część V kolejki hiszpańskiej ACB upłynęła pod znakiem sensacji. Do niespodzianki największego kalibru doszło w Madrycie, gdzie drużyna Michała Ignerskiego, Cajasol Sewilla pokonała po dogrywce stołeczny Real 116-109. Ponad wyżyny swoich umiejętności wznieśli się koszykarze beniaminka Bruesy Gipuzkoa, którzy w derbowym spotkaniu odprawili z kwitkiem mistrza z poprzedniego sezonu - TAU Ceramikę 75-62.

W tym artykule dowiesz się o:

Dodatkowych pięciu minut potrzebowali koszykarze Manela Comasa, by wygrać pierwsze spotkanie w tym sezonie. Inauguracyjne zwycięstwo Cajasolu Sewilla jest jednak tym bardziej okazałe, iż osiągnięte zostało w jaskinii lwa - hali Palacio Vistalegre; hali Realu Madryt. Mimo wygranej, andaluzyjski zespół nie odbił się od dna i nadal zalicza się do kwartetu drużyn, które okupują ostatnie pozycje w tabeli z bilansem 1-4.

Zwycięstwo Cajasolu było możliwe za sprawą lepszej gry graczy dotychczas rezerwowych. Andres Miso, Dusko Savanović oraz Tyrone Ellis zdobyli razem prawie 50 punktów, co wobec standardowej dyspozycji zawodników pierwszoplanowych dało upragioną wygraną. Słabsze zawody rozegrał Michał Ignerski, który zdobył 8 oczek. Po stronie gospodarzy świetnie spisała się para Louis Bullock - Felipe Reyes.

Innym zespołem, który przerwał fatalną passę czterech porażek z rzędu jest Vive Minorka. Wyspiarski klub okazał się pogromcą Pamesy Walencja. Podopieczni Fotisa Katsirakisa po raz kolejny udowadnili swoją chimeryczną postawę. Gospodarze wygrali mecz dzięki doskonałej obronie oraz czwartej kwarcie, którą zwyciężyli różnicą piętnastu oczek. Duża w tym zasługa bardzo równego od początku sezonu playmakera ze Stanów Zjednoczonych - Eugene’a Pooha - zdobywcy 16 oczek.

Do niespodzianki największego kalibru doszło jednak w Kraju Basków. W derbach tego regionu Hiszpanii Bruesa Gipuzkoa pokonała po zaciętym pojedynku złotego medalistę poprzednich rozgrywek, TAU Ceramikę Vitoria. Gospodarze prowadzili niemalże od pierwszej do ostatniej minuty, cały czas utrzymując kilkupunktowy dystans do goniącego rywala. Na nic zdała się dobra gra Pete’a Mickeala, który do 15 punktów dodał 7 zbiórek i 2 bloki.

Porażka ekipy z Vitorii sprawiła, iż w lidze hiszpańskiej po rozegraniu pięciu kolejek nie ma już drużyn niepokonanych. Obecnie trzy kluby, poza TAU jeszcze Barcelona i Unicaja, mają bilans 4-1 i tym samym plasują się na najwyższych lokatach w tabeli. Tymczasowym liderem jest zespół z Malagi, bowiem posiada najlepszy stosunek punktów zdobytych do straconych.

Oto komplet wyników niedzielnej części V kolejki:

Regal FC Barcelona - CAI Saragossa 89-73 (23-16, 20-22, 17-20, 29-15)

Regal: Andersen 20, Ilyasova 18, Navarro 13, Basile 11, Santiago 7, Vázquez 6, Grimau 5, Laković 5, Barton 2, Sada 2, Barrett 0, Trias 0

CAI: Quinteros 18, Lewis 16, Garces 8, Lescano 8, Green 6, Victoriano 5, Guerra 4, Phillip 4, Perez 2, Starosta 2

Vive Minorka - Pamesa Walencja 70-62 (19-12, 17-18, 6-19, 28-13)

Vive: Stojić 19, Jeter 16, Eley 10, Boisa 9, Bazdarić 7, Fernandez 6, Otegui 3, Fernandez 0, Guzman 0, Ivanov 0

Pamesa: Oliver 14, Martinez 9, Kuqo 8, Douglas 7, Claver 6, Dikoudi 6, Perović 6, Miralles 4, Avdalović 2, Pietrus 0

Bruesa Gipuzkoa - TAU Ceramica Vitoria 75-62 (22-15, 21-11, 13-24, 19-12)

Bruesa: Panko 11, Roe 11, Lopez 10, Sanchez 10, Andrade 8, Doblas 8, Marconato 8, Popović 2, Uriz 1

TAU Ceramica: Rakocević 16, Mickeal 15, Prigioni 10, Splitter 10, McDonald 7, Shakur 4, Barać 0, San Emeterio 0, Teletović 0

Real Madryt - Cajasol Sewilla 109-116 po dogrywce (21-19, 28-28, 24-27, 26-25, 10-17)

Real: Bullock 28, Reyes 22, Llull 15, Mumbru 11, Hervelle 9, Hosley 8, Massey 8, Lopez 3, Sanchez 3, Hamilton 2

Cajasol: Pecile 23, Savanović 19, Ellis 15, Miso 15, Carter 14, Rivero 13, Ilić 9, Ignerski 8, de Miguel 0, Triguero 0

Ricoh Manresa - CB Murcja 78-72 (20-19, 17-7, 18-19, 23-27)

Ricoh: Asselin 21, San Miguel 10, Montanez 9, Grimau 8, Rodriguez 7, Sanchez 7, Marco 6, Ibaka 4, Rubio 4, Bulfoni 2, Alzamora 0, Balmon 0

Murcja: Barnes 15, Moss 14, Dean 13, Opacak 12, Thomas 9, Martinez 7, Fajardo 2, Marco 0, Robles 0

Pauzuje: Alta Gestion Fuenlabrada