Wielki mecz Gortata! Polak wyrównał rekord sezonu

Marcin Gortat rozegrał najlepsze spotkanie w tym miesiącu. Polak zdobył 24 punkty i miał 10 zbiórek, lecz nie uchronił Washington Wizards od porażki z Detroit Pistons.

Jacek Konsek

Marcin Gortat spędził na parkiecie 31 minut, w czasie których trafił 12 z 18 rzutów z gry. Dało to w sumie 24 punkty, co jest wyrównaniem rekordu Polaka z tego sezonu. 29 listopada przeciwko New Orleans Pelicans łodzianin również zgromadził 24 punkty.

Gortat kapitalnie wszedł w mecz, który w Palace of Auburn Hills obserwowało ponad 18 tysięcy fanów koszykówki. Już w premierowej kwarcie nasz rodak wywalczył 12 punktów i pięć zbiórek, nie myląc się ani razu z gry! Po podaniu Johna Walla popisał się efektownym wsadem i był bohaterem pierwszego aktu. W drugiej kwarcie nadal trafiał bez zająknięcia i do przerwy miał już 16 punktów i 8/8 z gry!

W tym czasie Wizards grali szybką i skuteczną koszykówkę, dzięki czemu osiągnęli nawet 11-punktowe prowadzenie. Niestety dla nich Tłoki obudziły się po przerwie i udowodniły, że nieprzypadkowo są jednym z kandydatów do gry w play off. Podopieczni Stan Van Gundy wygrali drugą połowę aż 59:37, a bohaterem gospodarzy okazał się Kentavious Caldwell-Pope, który trafił sześć trójek i wywalczył 26 punktów. Pod koszami jak zwykle rządzili Andre Drummond i Greg Monroe - obaj zanotowali okazałe double-double, odpowiednio 18 punktów i 16 zbiórek oraz 15 punktów i 15 zbiórek. Ten pierwszy w trzeciej kwarcie efektownie zablokował próbującego wsadzić piłkę do kosza Gortata.

Po przerwie Gortat nie był już tak skuteczny, choć nadal powiększał swój punktowy licznik. W końcu pojawił się na parkiecie w czwartej kwarcie, co ostatnio nie zdarzało mu się zbyt często. Nie ustanowił rekordu punktowego w tym sezonie, bowiem w końcówce zmienił go Drew Gooden.

Kiedy rywal Wizards przekracza 100 punktów, zespół Randy'ego Wittmana ma bilans 6-19. Czarodzieje przegrali osiem z ostatnich 10 meczów i z bilansem 33-23 zajmują 5. miejsce na Wschodzie. Małym pocieszeniem dla fanów stołecznej ekipy będzie fakt, że John Wall w 49. kolejnym spotkaniu zanotował co najmniej sześć asyst. Lider Wizards rozdał 12 kluczowych podań, do których dorzucił 10 punktów.

Detroit Pistons - Washington Wizards 106:89
(Caldwell-Pope 26, Drummond 18, Jackson 17 - Gortat 24, Temple 12, Humphries 11)

W pierwszym niedzielnym meczu Cleveland Cavaliers bezproblemowo ograli na wyjeździe New York Knicks 101:82. Po 18 punktów dla zwycięzców uzbierali LeBron James i Kyrie Irving. James tym samym prześcignął w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii NBA legendarnego Allena Iversona i zajmuje obecnie 22. miejsce.

Cavs wygrali 16 z ostatnich 18 meczów i z bilansem 35-22 zajmują 4. miejsce na Wschodzie. W piątek rozbili Wizards różnicą 38 punktów, z kolei w niedzielę prowadzili nawet +30.

39 punktów Klay Thompson nie wystarczyło Golden State Warriors do pokonania Indiany Pacers. Gospodarze wykorzystali absencję Stephena Curry'ego i triumfowali 104:98. 30 oczek wywalczył dla nich Rodney Stuckey.

Tymczasem brak Kevina Duranta nie przeszkodził Oklahomie City Thunder w pokonaniu Denver Nuggets. Świetny mecz rozegrał bowiem Russell Westbrook, który zgromadził 21 punktów, 17 asyst (rekord kariery) i osiem zbiórek. Nowy nabytek Enes Kanter dołożył 20 punktów i 12 zbiórek.