LeBron James poprowadził Cleveland Cavaliers, szybkie 2-0 Houston Rockets!

Cavaliers i Rockets we wtorek obronili własny parkiet, obejmując prowadzenie w seriach 2-0. Popis swoich umiejętności dał LeBron James. Tylko 10 minut na boisku spędził z kolei Rajon Rondo.

Patryk Pankowiak
Choć Boston Celtics postawili rywalom trudne warunki, LeBron James wywalczył w czwartej kwarcie 15 punktów, prowadząc Cleveland Cavaliers do drugiego zwycięstwa w serii. Gospodarze popełnili tym razem aż 18 strat, umieścili w koszu tylko 24-procent rzutów zza łuku (7/29), ale wygrali walkę pod tablicami w stosunku 47-39 i co najważniejsze, mieli w swoich szeregach zawodników, którzy potrafili wziąć odpowiedzialność na swoje barki.
Duet Kyrie Irving - LeBron James w ostatnich 17 minutach meczu zdobył 24 oczka na 28 zespołu. Dwukrotny mistrz NBA z Miami Heat skompletował we wtorek 30 punktów, 9 zbiórek i 7 asyst, a pozytywnego obrazu jego postawy nie zamazuje nawet 6 strat. 23-latek miał z kolei 26 oczek, 5 zebranych piłek oraz 6 kluczowych podań. - To nie było idealne, nie było piękne. Ale udało nam się wykonać zadanie - podsumował Kyrie Irving.

Swoją cegiełkę do sukcesu Kawalerzystów dorzucił również Timofej Mozgow. Rosyjski środkowy miał problemy z popełnianiem przewinień i w konsekwencji spędził na parkiecie niespełna 29 minut. W tym czasie zdążył zdobyć jednak 16 punktów, 7 zbiórek oraz 5 bloków. Trzeci mecz rywalizacji odbędzie się w czwartek o godzinie 1:00 czasu polskiego w TD Garden.

Celtowie jeszcze w drugiej kwarcie prowadzili 45:36, aczkolwiek ostatecznie ulegli rywalom 91:99. Kluczowe okazały się wydarzenia z początku trzeciej odsłony, kiedy Cavaliers zanotowali serię 10:0, doprowadzając do stanu 68:54. Choć goście potrafili jeszcze zniwelować straty do zaledwie jednego celnego rzutu, podopieczni Davida Blatta nie stracili już kontroli do końca spotkania.

Na wysokości zadania stanęli Isaiah Thomas (22 punkty, 7 asyst) i Jared Sullinger (14 punktów, 5 zbiórek), ale nic nadzwyczajnego nie zaprezentowali Evan Turner, Marcus Smart czy Avery Bradley. Ten pierwszy chybił 8 na 11 rzutów z pola, a wskaźnik +/- rozgrywającego wynosił -20. - Jeżeli zatrzymujesz zespół na poziomie 99 punktów, masz szansę wygrać. Myślę, że nasza obrona była zdecydowanie lepsza niż w ostatnim meczu - mówił trener Boston Celtics, Brad Stevens.

W ćwierćfinale Konferencji Zachodniej 2-0 prowadzą Houston Rockets. Nie James Harden, a Dwight Howard okazał się tym razem wiodącą postacią Teksańczyków, którzy pokonali Dallas Mavericks 111:99. Superman zapisał na swoim koncie 28 oczek i 12 zbiórek, trafiając 10 na 15 oddanych rzutów. Chociaż słowo "oddanych" jest w tym przypadku mocno nad wyraz. Howard większość swoich skutecznych akcji przeprowadził wsadzając piłkę do kosza, często korzystając z perfekcyjnych dograń Josha Smitha.

Rajon Rondo w fazie play-off rozegrał 94 spotkania, ale jeszcze nigdy nie spędził na parkiecie tak małej liczby minut - we wtorek tylko 10. Rozgrywający rozpoczął mecz od zdobycia czterech punktów, ale najważniejsze fragmenty śledził już tylko z perspektywy ławki rezerwowych. Być może na tę decyzję wpływ w pewnym stopniu miały cztery faule Rondo. - Podobał mi się sposób, w jaki grali pozostali zawodnicy więc postanowiłem nie wpuszczać go z powrotem - tłumaczył trener Mavericks, Rick Carlisle. Goście trafili tylko sześć rzutów zza łuku, a pudłowali nawet Dirk Nowitzki (10 punktów, 3/14 z gry) czy Monta Ellis (24 punkty, 8/23 z gry).

James Harden miał problemy ze skutecznością, ale summa summarum zaaplikował przyjezdnym 24 punkty - głównie z linii rzutów osobistych, gdzie wykorzystał wszystkie 13 prób. Po cenne 15 oczek dorzucili rezerwowi: Corey Brewer oraz Josh Smith. Był gracz Atlanty Hawks miał też 9 zbiórek oraz 8 asyst i został pierwszym zawodnikiem w historii, który zapisał na swoim koncie takie statystyki w meczu play-off w czasie równym bądź mniejszym niż 26 minut. Teraz rywalizacja przenosi się do Dallas. W piątek o godzinie 1:00 czasu polskiego mecz numer trzy.