Memoriał Romana Wysockiego: Odmieniony AZS Koszalin w finale

W pierwszym dniu koszykarskiego turnieju rozgrywanego w Stargardzie Szczecińskim nie zabrakło emocji. W sobotnim finale spotkają się AZS Koszalin i Polpharma Starogard Gdański.

W pierwszym półfinale Memoriału Romana Wysockiego zmierzyły się King Wilki Morskie Szczecin i AZS Koszalin. Tydzień wcześniej pojedynek tych drużyn zakończył się wysokim zwycięstwem szczecińskich koszykarzy. Piątkowy sparing był zdecydowanie bardziej zacięty. Obie drużyny na kilka tygodni przed startem Tauron Basket Ligi pokazały swoją aktualną formę. Nie imponowały skutecznością, lecz defensywą i walką starały się nadrabiać niedoskonałości. Nie brakowało przewinień wynikających z taktyki i sportowej walki, a mecz był bardzo długi i trwał blisko dwie godziny.

Lepiej rozpoczęli Akademicy, lecz King Wilki morskie błyskawicznie wykorzystały przestój i po kilku szybkich atakach zbudowały niewielką przewagę. W pierwszej połowie skutecznie pod koszem radził sobie Uros Nikolić, a klasą sam dla siebie był Łukasz Majewski. Koszykarz pozyskany z Rosy Radom był nie do zatrzymania w rzutach z dystansu i w całym meczu zdobył 26 punktów. Na początku trzeciej kwarty zespół prowadzony przez Marka Łukomskiego wygrywał nawet 42:34, lecz od tego czasu to AZS prezentował się lepiej.

Najlepszy moment dla AZS-u to końcówka spotkania, w której zdobył dziesięć punktów z rzędu. Najlepiej w tym fragmencie zagrali Devon Austin i Artur Mielczarek, którego wybrano MVP spotkania. King Wilki Morskie próbowały jeszcze odrobić stratę, lecz rzuty z dystansu nie wpadały. Szansę na doprowadzenie do remisu miał Paweł Kikowski, lecz dwukrotnie spudłował. Obaj trenerzy w ostatnich sekundach mogli jednak przećwiczyć zagrywki na wypadek tak zaciętych pojedynków w lidze. To było największą wartością piątkowego sparingu a prestiżowe zwycięstwo odnieśli koszalinianie, którzy zagrają w finale.

Ich przeciwnikiem będzie Polpharma Starogard Gdański, która miała spore problemy z miejscową Spójnią. Gospodarze rozpoczęli mecz od prowadzenia i wygrali nawet pierwszą kwartę. Później jednak mieli coraz większe problemy ze skutecznością. Polpharma powoli przejmowała inicjatywę, choć przyjezdni także często pudłowali. Przewagę zbudowali w ostatnich minutach. Trafili Michael Hicks, Łukasz Diduszko oraz J.T. Tiller i było 56:45. Dla Spójni 13 punktów i dziewięć zbiórek uzyskał Karol Pytyś. Siedem asyst miał Łukasz Pacocha, który trafił jednak tylko trzy z czternastu prób z gry. Na przełamanie w hali OSiR czeka także Damian Pieloch - 1/9 z gry.

W sobotę o godz. 17:00 w meczu o trzecie miejsce Spójnia podejmie King Wilki Morskie Szczecin. O 19:00 w finale AZS Koszalin zmierzy się z Polpharmą.

Wyniki Półfinałów Memoriału Romana Wysockiego:

King Wilki Morskie Szczecin - AZS Koszalin 66:67 (17:19, 20:13, 17:20, 12:15)

King Wilki Morskie: Majewski 26, Nikolić 10, Kikowski 7, Lucious 6, Marcin Nowakowski 6, Aiken 5, Gaines 3, Leończyk 3, Michał Nowakowski 0.

AZS: Austin 13, Mielczarek 12, Allen 11, Brown 8, Łukasiak 8, Witliński 6, Dąbrowski 3, Kucharek 3, Wadowski 3.

Spójnia Stargard Szczeciński - Polpharma Starogard Gdański 50:56 (15:11, 9:14, 13:16, 13:15)

Spójnia: Pytyś 13, Pieloch 7, Raczyński 7, Soczewski 6, Pacocha 6, Wróblewski 6, Bodych 5, Berdzik 0, Koziorowicz 0, Stachowiak 0.

Polpharma: Hicks 17, Brown 9, Szymański 9, Tiller 8, Diduszko 4, Renkiel 4, Wojdyła 3, Flieger 2, Długosz 0, Grujić 0, Kobus 0.

Kto zwycięży w sobotnim finale turnieju?